Test: kas teie sõprus on neetud?

Test: kas teie sõprus on neetud?

On sul vahel tunne, et sinu niinimetatud sõbranna on pigem põrguline kui abivalmis kaitseingel? Negatiivsed sõbrasuhted kurnavad sind vaimselt ja seeläbi ka füüsiliselt. Säästa end painajatest ja selgita välja, kas see sõprus on päästmist väärt.  

On sul vahel tunne, et sinu niinimetatud sõbranna on pigem põrguline kui abivalmis kaitseingel? Negatiivsed sõbrasuhted kurnavad sind vaimselt ja seeläbi ka füüsiliselt. Säästa end painajatest ja selgita välja, kas see sõprus on päästmist väärt.

 

On sõpru ja sõbrannasid, kes kaovad viirastusena silmapiirilt niipea, kui tekib olukord, mil neid hädasti vajad, ning neid, kes ilmuvad ahjualustena välja alles siis, kui neil endil on sinult midagi vaja. Mõnd sõprussuhet lausa kummitavad halvad käitumismustrid. Kui lased oma ellu koormavad suhted, jääb tunduvalt vähem aega positiivsete elus hoidmiseks. Peaaegu kõigil on vähemalt üks sõbranna või sõber, kes tõstab stressitaset ja muudab su seeläbi depressioonile haavatavamaks. Kui tundub, et sinu sõpruskonnas on kanda kinnitanud isik, kelle motiivides sa kahtled, tee läbi test, et selgust luua, kas seda suhet säilitada või mitte. 

 

1. Sind tunnustatakse heategevusliku rahakogumisprojekti läbiviimise eest. Oled väga rõõmus, et sinu initsiatiivi on märgatud, ning postitad hea uudise oma Facebooki seinale. Milline on sinu sõbranna kõige tõenäolisem reaktsioon?

A) Õnnitleb sind naerunäokesega, kuid postitab mõni hetk hiljem ühise sõbra lehele nalja jobudest, kes raiskavad aega vabatahtliku tegevuse peale.

B) Saadab sulle teate: „Oih, ma vist lubasin sind korjanduse juures aidata, oli nii? Paistab, et magasin selle maha.“

C) Saadab sulle õnnitluse, kuid lisab märkuse: „Ma olen samuti sellise asjaga kunagi tegelenud, aga siis sain aru, kui palju annetatud raha lihtsalt ära raisatakse ja kui vähe sellest abivajajateni jõuab.“

D) Sõbranna ei reageeri teatele üldse.

E) Kirjutab: „Oh, nii tore! Muide, kas sa saaksid teisipäeva õhtul mu koera hoida?“


2. Päev enne puhkusereisile lahkumist läheb katki kuumaveeboiler. Paistab, et see tuleb välja vahetada. Remondimees saab aga tulla alles pärast sinu lahkumist. Sa palud oma sõbrannat, et ta tuleks ja laseks sinu äraolekul remondimehe sisse. Ta…

A) …ütleb: „Loomulikult,“, kuid naastes avastad, et töö on tegemata. Sõbranna vabandab, et ajas kellaajad sassi.

B) …ütleb, et aitaks sind suurima heameelega, kuid sõidab paraku ise ära. Hiljem avastad, et ta ei käinud kuskil.

C) …viriseb tund aega oma töö pärast ja sellest, kuidas erinevalt teistest inimestest ei saa tema endale puhkust lubada. Kui lõpuks teda katkestad, ütleb ta, et tal pole aega sind aidata. 

D) …ei vasta su kõnele ega helista tagasi.

E) …ei vasta kõnele, kuid helistab sulle hiljem puhkusereisile, et paluda sinult teenet. Nimelt on tal vaja sinult soovituskirja, et aidata tal kandideerida ihaldusväärsele töökohale.

 

3. Plaanid sõbrannaga spaanädalavahetust. Oled seda poputust oodanud juba mitu kuud. Sinu sõbranna…

A) …on sinuga lahke ja sõbralik, kuid kohe, kui lähete massööri juurde, kuuled teda teisel pool vaheseina nalja heitmas, kuidas sinult tuleks ülekilode masseerimise eest lisaraha küsida.

B) …lubab hoolitsuste broneerimise eest vastutada ja seda ta teebki. Kahjuks ainult endale mõeldud hoolitsuste osas. Sinule broneerib ta vetikamaski, kuigi teab, et oled vetikate suhtes allergiline.

C) …nutab kogu aeg, sest kutt, kellega ta tervelt kuu aega kohtamas käis, jättis ta äsja maha. Veedad terve õhtu tema tuju parandada püüdes. Siis saab ta aga SMSi teiselt mehelt, kes ta samal õhtul välja kutsub ning su sõbranna lähebki ja jätab sinu omapäi, millest sul tegelikult väga kahju ei olegi.

D) …lepite kokku, et kohtute spaas, kuid sõbranna ei ilmu välja ega vasta telefonile. Kui küsid temalt hiljem, mis juhtus, vastab ta, et midagi tuli vahele.

E) …kohtute spaas check-in’i tehes, kuid pärast seda kaob ta jäljetult. Kui on väljakirjutamise aeg, selgub, et tema krediitkaart on kehtetu ja sa pead mõlemad arved ise maksma.

 

4. Lähed oma elukaaslasega tülli ning kaalumisel on isegi ajutine lahusolek. Soovid oma sõbrannale muresid pihtida, ta…

A) …kuulab kaastundlikult, kuid pärast kuuled ühistelt tuttavatelt, et su „sõbranna“ imestab, kuidas sa oma elukaaslasega niigi kaua koos olid.

B) …ütleb, et tal on väga kahju seda kuulda, kuid kohe, kui lahkud nädalavahetuseks vanemate juurde, kutsub ta su mehe õhtusöögile ning ainus teine külaline peale sõbranna enda on naine, kes on sinu mehest sisse võetud.

C) …kuulab sind paar minutit, kuid seejärel suunab vestluse sujuvalt omaenda suhteprobleemidele.

D) …ütleb, et on juhtunust šokeeritud, kuid seejärel kaob ega vasta su kõnedele terve järgneva kuu jooksul.

E) …ütleb, et on sinu pärast väga mures, kuid küsib kohe, kas võib teie ühist suvilat puhkusenädalateks kasutada, sest koos te sinna nagunii lähiajal ei lähe.

 

5. Lõpuks ometi raatsid osta selle vinge punase kleidi, mis on sulle ammu poeaknalt silma jäänud. Paned selle selga õhtusele aiapeole. Sinu sõbranna…

A) …kiidab su ostust taevani ja ütleb, et see sobib sulle suurepäraselt. Pärast kuuled seltskonnas tuttavat häält seletamas: „Mina tema asemel ei kannaks üldse punast.“

B) …komistab sinust möödudes ja loksutab oma joogiklaasi sisu su uhiuuele kleidile.

C) …ütleb, et sa näed hea välja, ning uurib, kui kaua ja millist sa dieeti pidasid, et sellesse kleiti ära mahtuda. Pead kuulama tema ebaõnnestunud dieetidest ja jonnakatest kilodest.

D) …poetab mokaotsast, et näed hea välja, kuid kaob rahvamassi ning sa ei näe teda kogu ülejäänud õhtu jooksul. 

E) …ütleb, et su kleit on superilus ja uurib, kas ta võiks seda laenata, sest tal on homme kohtamine kuuma kutiga.

 

6. Olgugi, et väljas on kaunid suvepäevad, oled haigestunud ja sunnitud päeva kodus voodis veetma. Kahjuks on sul nohutilgad otsa saanud, kuid nende abita on pea võimatu hingata. Viimases hädas helistad sõbrannale, et ta sinu eest apteegis ära käiks.

A) Sõbranna saabub nurisemata sinu juurde soovitud rohuga ning tõttab edasi. Hiljem kuuled ühiselt tuttavalt, kuidas su sõbranna olla kurtnud, et sa kasutad teda pidevalt ära.

B) Toob sulle apteegist rohtu, kuid eukalüptiga nohutilkade asemel, mida soovisid, toob ta hoopis gripiteed.

C) Sõbranna toob sulle pärast tööpäeva lõppu soovitud ravimi ning veedab sinu juures mõnusalt aega, rääkides, kuidas tema suguvõsas sai keegi väljaravimata külmetusest südamelihaste põletiku.

D) Su sõbranna ütleb, et ta ongi parasjagu kaubanduskeskuses ning lubab apteegist läbi astuda. Ootad mitu tundi, kuid ravim ei saabu ning su kõnesid ignoreeritakse.

E) Lubab sulle nohutilgad tuua, kuid küsib, kas saab vastutasuks need kontserdipiletid, mis sul järgmiseks õhtuks ostetud on, talle kinkida.

 

Nüüd vaata, millise tähega vastuseid oli sinu omade seas kõige rohkem ja saad teada, mis sorti põrgutegelane on sinu lähikondlaste seas kanda kinnitanud.

 

Kui su vastuste hulgas olid kõige rohkem A-sid, on su sõbranna libahunt.

Kuuled kauguses hundiulgu? Paistab, et sinu sõpruskonnas viibib hunt lambanahas, kes kahepalgelise olevusena sind igal võimalikul hetkel taga räägib.

Võtta või jätta? Seda tüüpi inimene langeb pseudosõbra kategooriasse. Meenuta, kas tema käitumist on selline kahepalgelisus alati iseloomustanud või on see ajutine nähtus. Mõned pseudosõbra tunnusmärgid on järgmised:

– ta tunneb sinu nõrku kohti või kasutab ära intiimseid detaile, mida temaga jagad,

– ta viskab su üle nalja, kuni sul on tema käitumise pärast piinlik,

– sa muretsed, et ta võib sind või sinu teisi sõpru solvata.

Mõned naised lihtsalt ongi õelad. Pead sellest ise üle olema. Vahel annab libahunti taltsutada. Kui su sõbranna käitumine on kohatu seepärast, et ta on parasjagu väga väsinud või parajalt vintis, on see andestatav. Eriti, kui ta vabandab sinu ees ja sulle tundub, et vabandus on siiras.

 

Kui vastuste hulgas oli kõige rohkem B-sid, on su sõbranna tige paharet.

Ta üritab kõiki su ettevõtmisi saboteerida. Pealtnäha on ta passiivne, pinna all pulbitseb aga agressiivsus. 

Võtta või jätta? Sõltub, kas ta on otseselt pahatahtlik või süüdimatu. Kui tahad sõprussuhet päästa, pead temaga käitumisest rääkima. Kui ta on võimeline oma käitumist parandama, anna talle võimalus. Ära aga vaevu tema motiivide üle pikemalt juurdlema. Sa pole tema terapeut. Kui ta ei mõista, et on valesti käitunud ja kuidas tema teod on sind mõjutanud, pole vaja pikalt mõelda, kas ta ikka on usaldusväärne. 

 

Kui su vastuste hulgas oli kõige rohkem C-sid, su sõbranna on vampiir.

Tunned end tühjaks imetuna? Mõni ime, sest oled sattunud energiavampiiri küüsi. Vampiirist sõbranna tähelepanuvajadus on nii suur, et ta vaevu märkab sinu olemasolu.

Võtta või jätta? Tema janu tähelepanu ja emotsionaalse toe järele on nii suur, et seda on võimatu rahuldada. Ta võib olla läbi elanud mõne traagilise sündmuse, millest toibumiseks kuluks ära professionaalne abi. Kõiki vampiire ei tule teibasse ajada. Kui arvad, et tegu on kõigest ajutise nähtusega, lase sõbrannal raskest ajast omas tempos üle saada. Kui sellest on kujunenud aga väsitav käitumismuster, liigu edasi ning kohtu temaga edaspidi harva.

 

Kui su vastuste hulgas oli kõige rohkem D-sid, on su sõbranna kummitus.

Näed teda vilksamisi, kuid kohe, kui vaatad lähemalt, on ta kadunud. Tundub, et teie sõprussuhtes kummitab. 

Võtta või jätta? Küsi endalt, kas seda ammusurnud suhet annab elustada harvade kohtumiste abil? Loomulikult juhtub, et inimesed kasvavad lahku ega suhtle nii sagedasti kui varem, ning teineteisest puhkamine on samuti täiesti normaalne. Võib ka olla, et sinu sõbrannal on tõsine mure, mille pärast ei saa ta kogu aeg n-ö pildil olla ning ta ei julge või ei saa abi paluda. Sellisel juhul kinnita talle, et oled tema jaoks olemas, kuid lase tal endal mängu dikteerida. Kui ta ignoreerib sind ka edaspidi, võta seda kui märki, et ta soovib distantsi hoida.

 

Kui su vastuste seas on kõige rohkem E-sid, on su sõbranna ahjualune.

Nõudlik ahjualune ilmub välja ainult siis, kui tal on sinult midagi vaja, ning kaob ruttu, kui oma tahtmise saanud on.

Võtta või jätta? Sa pead oma sõprussuhete peale kriitiliselt mõtlema. Äkki valid sa ise enda ümber inimesi, kes pidevalt tuge otsivad, ning sa naudid nende jaoks vajalik olemist? Võib-olla oled sa ise teda harjutanud sellise käitumisega ning ta eeldabki, et sina ainult annad ja tema võtab. Ehk on ta lihtsalt nii süüdimatu iseloomuga, et ei märkagi sinu muresid? Kui oled lasknud end halvasti kohelda, räägi sõbrannaga ja kehtestada tervislikud reeglid, et käitumismustreid korrigeerida.

 

 

Tekst: Kaisa Ruul välismeedia põhjal

 

Lugu on ilmunud ajakirjas Buduaar Shopping, suvi 2013