9 haigust, mida põhjustab seks

9 haigust, mida põhjustab seks

Seks ei ole alati nauditav. Mõndadele võib see tervislikel põhjustel lausa valulik olla.

Seks ei ole alati nauditav. Mõndadele võib see tervislikel põhjustel lausa valulik olla.

Everyday Health pani kirja 9 haigust, mida seks võib põhjustada. Nimekirjast leiab nii tuttavaid kui ka natuke omapärasemaid probleeme.

Mälukaotus

Washingtonist pärit naise juhtum hämmastas paar aastat tagasi arste. Vähe metsikum seks abikaasaga ja naise mälu hakkas mõne tunni pärast kaduma. Tal diagnoositi äkiline mälukaotus ehk amneesia.

Peavalu

”Kallis, mul pea valutab” – lause, mida võib kasutada, kui parasjagu seksiisu pole. On aga inimesi, kellele põhjustab peavalu seks ise. Valu on tingitud asjaolust, et seks tõstab vererõhku ajus. Valu läheb hullemaks, kui orgasm läheneb ja võib kesta kuni pool tundi.

Seksijärgne depressioon

Pärast mitterahuldavat seksi ei pruugi meeleolu just laes olla. Ühe uuringu sõnul kogeb üks kolmandik naisi ka pärast head seksi depressiooni. Kümme protsenti kogeb depressiooni sümptomeid regulaarselt.

Teadlased pole sellele nähtusele kindlat selgitust leidnud. See võib tuleneda hormoonitaseme kõikumisest, aga ka suhteprobleemidest.

Sperma allergia

Seks võib mõndadele põhjustada allergilisi sümptomeid. 40 000 üks naine on spermale allergiline. Ka võimas toiduallergia võib sümptomeid põhjustada. Näiteks kui naine on allergiline pähklitele ja tema partner on neid söönud, võib ta spermast allergilised sümptomid saada. Sümptomeid on võimalik vältida kasutades kondoomi.

Ejakulatsioonist haigeks

Kui mehel ilmnevad pärast ejakulatsiooni gripilaadsed sümptomid nagu nohu, peavalu, lihasvalu ja väsimus, võib see olla tingitud POIS sündroomist. See on lühend inglisekeelsest postorgasmic illness syndrome.

Teadlased pole ebatavalisele sündroomile veel seletust leidnud. Sündroomi all kannatab hinnanguliselt 0,25-1 protsenti meestest.

Põiepõletik

Põiepõletik on ebameeldiv vaevus. Põletik tekib naistel sagedamini kui meestel ning mõndadel naistel kimbutab see regulaarselt. Seks on üks tegur, mis lisab põletikuriski. See on tingitud asjaolust, et seksi ajal liiguvad bakterid ka kuseteedesse. Kui põletik piinab sagedasti, tasub pärast seksi koheselt tualetis käia.

Tupeseen

Inimkeha sisaldab oma olemuselt natuke pärmi. Aga kui pärmiarv kasvab liiga suureks, võib tagajärjeks olla sügelev ja ebameeldiv põletik. Naistel võib seenhaigus tingitud olla hormonaalsetest muutustest, antibiootikumide kasutamisest, aga ka tupe pH muutustest. Muutus võib olla tingitud spermast või libestusainetest.

Bakteriaalne vaginoos

Tupes on palju baktereid, nii häid kui ka halbu. Kui tüve tasakaal on häiritud, võib tulemuseks olla bakteriaalne vaginoos. Seda iseloomustab halb lõhn ja sügelus. Lõhn võib süveneda pärast vahekorda. Aktiivne seks lisab haigestumisriski. Põletikku võib soodustada vahekorra ajal hõõrumine, sperma põhjustatud pH muutused ning bakterite kandumine tuppe.

Gripp

Kui põed grippi, kas tasub seksida? Ei, sest seksi ajal on suur oht ka oma kallim grippi nakatada.

 

Anneli Allikas-Parv

Sarnased artiklid