Akne ei ole ainult teismeliste probleem

Arvamus, et akne ja vinniline näonahk on vaid teismeliste probleem, on väga vale. Akne võib olla ka kolmekümneaastastel ning vanematelgi. Ja see ei ole sugugi meeldiv. Kui käsimüügist või apteegist ostetud ravivahenditega nahka korda ei saa ning naha seisukord läheb järjest hullemaks, siis tuleb pöörduda nahaarsti poole.
kadi@buduaar.ee


Arvamus, et akne ja vinniline näonahk on vaid teismeliste probleem, on väga vale. Akne võib olla ka kolmekümneaastastel ning vanematelgi. Ja see ei ole sugugi meeldiv. Kui käsimüügist või apteegist ostetud ravivahenditega nahka korda ei saa ning naha seisukord läheb järjest hullemaks, siis tuleb pöörduda nahaarsti poole.

Akne tunnusteks võivad olla rasune nahk, komedoonid, põletikulised kolded ja armid eelkõige näo-, rinna, turja- ja seljapiirkonnas, kuna seal esineb kõige rohkemalt rasunäärmeid.

Rasune läikiv nahk üksinda ei ole veel akne tunnus, kuid liigne rasuproduktsioon on akne tekkimise soodustavaks teguriks.  


Raskusastme alusel jaotatakse akne kolme rühma:


Komedoonakne

Kerge akne korral on nahk rasune, domineerivalt põhiliselt komedoonid ja võivad esineda üksikud põletikulised sõlmekesed ja mädavistrikud. Nahk on rasune, esinevad komedoonid ja üksikud paapulid.


Sõlmelis-mädasõlmeline akne

Keskmise raskusega akne korral esinevad samuti rasuse naha foonil komedoonid, kuid põletikulisi sõlmekesi ja/või mädavistrikke esineb eelmisega võrreldes oluliselt rohkem


Tsüstiline akne

Raske akne korral on nahal ulatuslikud põletikulised muutused: põletikulisi sõlmi ja mädavistrikke esineb väga rohkearvuliselt, leidub ka sügavaid valulikke punaseid sõlmi ja suuremaid mädakogumeid, millede paranemise korral tekivad kindlasti paratamatult armid.


Mis on komedoonid?


Komedoonid on esimesed lööbeelemendid, mis puberteediealistel noortel tekivad.
– Avatud komedoonide  on nähtavad nahal karvanääpsude avades olevate mustade punktikestena. Kindlasti ei tulene nende teke lihtsalt mustusest. Avatud komedoonides on mõningane ühendus rasunäärme ja nahapinna vahel siiski säilinud ja nendes tavaliselt põletikku ei teki, probleem häirib inimest peamiselt kosmeetiliselt.


– Suletud komedoonide   puhul puudub rasul täielikult võimalus nahapinnale jõudmiseks ning nendes võib väga kergesti areneda põletik. Suletud komedoonid on silmale vähem märgatavad ja tulevad väikeste sõlmekestena paremini esile nahka pingutades. Suletud komedoone aetakse vahel segi miiliumidega, mis tekivad väikeste higinäärmete ummistumisest näol ning mis üldjuhul põletikku ei põhjusta.
 
Komedoonid võivad olla:

– pindmised:  väikesed punased veidi valulikud sõlmekesed (paapulid) ja väikesed mädavillid (pustulid). Sõltuvalt akne raskusastmest võib neid olla vaid mõned, kuid võib esineda ka väga rohkearvuliselt. Paranevad enamasti arme jätmata.
– sügavad: suured sügavad valulikud sõlmed ja mädakogumid, mis püsivad tunduvalt kauem ja nende paranedes jäävad nahale armid.
 


Armid tekivad nahale peamiselt raske akne põdemisel sügavate põletikuliste lööbeelementide kohale. Kuna armistumissoodumus on väga individuaalne ja näib olevat geneetiliselt ettemääratud, võivad vahel armid kujuneda ka suhteliselt kergekujulise akne paranemisel. Tavaliselt on armid väikese sisselangenud lohukese kujuga, kuid võivad tekkida ka nahapinnast kõrgemad ja konsistentsilt tihedamad armid.


Kuidas aknet ravida?

Ravimid kirjutab üldjuhul välja kas kosmeetik või arst.
Tuleb teada, et akne on krooniline protsess ja selle ravi kestab kuid ning isegi aastaid. üldiselt ravitakse kerget aknet paiksete vahenditega, mõõduka ja raske akne korral lisatakse ka suukaudsed preparaadid.

Tavaliselt järgitakse ühte raviskeemi 6-8 nädalat, enne kui tehakse muudatusi. Varajasem ravi katkestamine on õigustatud juhul, kui tekib tugev nahaärritus
Akne ravitooteid tuleb panna kogu kahjustatud piirkonnale, mitte ainult üksikutele kolletele.

Paiksed preparaadid põhjustavad sageli nahakuivust esimesel 2-4 nädalal, mis käib kaasas ravitoimega. Hiljem nahk tavaliselt harjub ja kõrvaltoimed kaovad või on minimaalsed.

Lõpetada tuleb toote kasutamine, kui tekib tugev punetus ja ketendus. Alati  tuleks ka konsulteerida dermatoloogiga, kui nahk läheb väga hulluks.


Millist kosmeetikat kasutada?

Aknelise naha korral peab kindlasti jälgima, mida sisaldab Teie kosmeetikakott. Kuigi rasvased kosmeetikatooted annavad kõige kestvama ja parema tulemuse, võivad need aknet veelgi halvendada.

Inimene, kel on akne, peaks kosmeetikavahendite kasutamisel silmas pidama mõningaid reegleid:

1. Kosmeetikavahendid peaksid olema “kerged”, kasutada tohib ainult õlivabasid ja mittekomedogeenseid (et nad naha poore ei ummistaks) tooteid, mis on toodetud vee või alkoholi baasil.
2. Kui kasutatakse akne raviks mingeid paikseid ravimeid, peab enne meikimist ootama vähemalt 20-30 minutit, et ravim jõuaks imenduda.
3. Kogu meik tuleb õhtul eemaldada, et meigijäägid ei ummistaks poore. Soovitav on kasutada mitteleeliselist pesemisvahendit.
4. Lauvärvide kasutamisel tuleks teada, et punased värvained on suurema komedogeense potentsiaaliga. Eelistada tuleks puudreid või geele, mis on vähem komedogeensed kui kreemjad lauvärvid.
5. Silmaümbruse kreeme kasutada ettevaatlikult. Kuna silmade ümbruse nahk on tunduvalt õrnem, on silmaümbruse kreemid tavaliselt paksema konsistentsiga ja rasvasemad, kui tavalised niisutajad ja seega ummistavad poore rohkem.
6. Kuigi higi iseenesest ei põhjusta aknet, aga soodustab tolmu ja muude ainete kogunemist nahale, tuleb peale füüsilist treeningut nahk koheselt pesta. Enne trenni minekut oleks mõistlik jätta end üldse meikimata, kuna ka lauvärvid ja puudrid moodustavad higistades kämpusid, mis soodustavad pooride ummistumist.

Allikad: http://www.roche.ee/roche.php, http://www.derma.ee/htmlfiles.php?id=1

Kadi Jüriado
kadi@buduaar.ee