Reklaam sulgub sekundi pärast

Akne ravi kestab kogu eluea

Akne on kõige sagedasem krooniline nahahaigus puberteedieas (80%-l noorukitel) ja üks sagedasemaid nahahaigusi üldse. Akne on probleem, mis ei vaeva ainult puberteediealisi noori, vaid võib olla mureks ka täiskasvanutele, samuti ei tee akne ka sooliseid eelistusi, kannatavad nii mehed kui naised. Akne korral on kahjustatud 99%-l nägu, 66%-l selg ja 15%-l rind.

Kadri Põldma
[email protected]

Akne on kõige sagedasem krooniline nahahaigus puberteedieas (80%-l noorukitel) ja üks sagedasemaid nahahaigusi üldse. Akne on probleem, mis ei vaeva ainult puberteediealisi noori, vaid võib olla mureks ka täiskasvanutele, samuti ei tee akne ka sooliseid eelistusi, kannatavad nii mehed kui naised. Akne korral on kahjustatud 99%-l nägu, 66%-l selg ja 15%-l rind.

Miks akne tekib?

Akne algsed tekkepõhjused ei ole veel tänaseni selged, kuid tekkemehhanism on teada. Akned e acne vulgarist tuntakse diagnoosina juba 4. saj e.m.a. Tänapäeval on akne noorukiea kõige sagedasem krooniline haigus, mis algab puberteedieas ja kestab 20. eluaasta lõpuni. Üksikutel juhtudel 30. aastani ja kauem. Tüdrukud haigestuvad varem (isegi juba 8.-9.a, enamasti 14.-17. a). Poistel tekib akne 16.-19.a. Akne on organismi täiskasvanuks saamise teel toimuvate paljude muutuste üks ebameeldiv nähe, mis väljendub haigusena - karvanääpsu ja rasunäärme viimajuha ning neid ümbritseva koe kroonilise põletikuna. Akne lokaliseerub 99 % haigetest näol, 60 % seljal ja 15 % rinnal.

Akne tekkes on 3 olulist tegurit: naha rasunäärmete suurenemine ja sellest põhjustatud liigse rasu teke, rasunäärme viimajuha sarvestumise häired ja rasunäärme viimajuhas elutsevate bakterite poolt kib?põhjustatud põletik. Karvanääps ja rasunäärme viimajuha avanevad nahapinnale ühise avausena. Rasu tekib rasunäärmete rakkude lagunemisel ja koosneb erinevatest rasvhapetest. Suurenenud rasu tekke korral täitub rasunääre ja selle viimajuha rasuga. Sellele lisandub ka rohkesti irdunud sarvrakke. Tulemusena kleepub väljapääsuava kinni ja tekib ummistus. Nahal on see nähtav rasukorgi e komedoonina. Viimast on 2 tüüpi: avatud e must komedoon - rasule on veel teatud väljapääs (must värv ei tulene mustusest vaid pigmendist). Teiseks suletud e valge komedoon - rasu väljapääs on takistatud, loob eelduse põletiku tekkeks.

Rasvarikas mass viimajuhas on soodsaks pinnaseks bakteritele. Need lõhustavad rasu, vabanevad põletikku soodustavad ained ja põletiku nähtudena tekivad nahale valulikud punatavad sõlmekesed (paapulid), mädavillid (pustulid). Raskematel juhtudel on tegemist sügavamate suurte mädakogumitega (tsüstidega), millest sageli jäävad järele armid.
Mõistes akne tekkeprotsessi, on selge, et edukas ravi peab olema suunatud kõigi kolme tekkepõhjuse vastu, st et ravi on rasvatustav (kuivatav), kooriv ja põletikuvastane. Meeles tuleb pidada, et akne välispidine ravi kestab kogu akne eluea. Ehkki akne on ravile aeglaselt alluv, on tervenemine võimalik ka väga rasketel juhtudel. Soovitav on järgida põhimõtet - hoa leek madalal, kuni tuli vaibub. Usaldades oma nahaarsti ja järgides tema soovitusi, ei olegi see lootusetu.

Milline on akne ravi?

Kui akne vorm on kerge või keskmise raskusega, kasutatakse välispidiseid vahendeid, millega akne hoitakse kontrolli all kuniks ta enam ei ägene. Kui aga akne on raske või ei allu paiksetele ravimitele, kasutatakse suukaudseid vahendeid.

Akne ravi on paikne (kreemid, geelid, vedelikud) ja suu kaudu (peamiselt antibiootikumid). Ägedama akne korral kasutatakse mõlemat ravivormi korraga. Sõltuvalt patisendist kirjutab nahaarst välja iga naha vajadusele vastava vedeliku, kreemi või pasta. Enamik akne raviks mõeldud vedelikke, pastasid jm sisaldavad salitsüülhapet, millel on nahka kooriv toime, kuid nahale mikrovigastusi see ei tekita. Salitsüülhape eemaldab poorilt korgi ning rasu saab välja voolata.

Käsimüügiravimid võivad olla väga efektiivsed akne kergemate vormide ravis ning raskemate juhtumite korral on arsti käsutuses rikkalik valik retseptiravimeid. Aknet põdev inimene saab ise ennast aidata sellega, et väldib rasket ja rasvast kosmeetikat, hoidub näo traumeerimisest vistrike pigistamisega ja peseb nahka kaks korda ööpäevas. Vahel on abi ka ultraviolettkiirgusest. Suukaudsetest ravimitest kasutatakse antibiootikume, millega tehakse küllaltki pikki ravikuure. Naistel kasutatakse ka konkreetseid hormoonpreparaate, mis vähendavad meesuguhormoonide mõju rasunäärmetele. Raskete aknevormide raviks on kasutusel suukaudne A-vitamiini preparaat.

Samas aga tuntakse juba üle 20 a toimeainet bensoüülperoksiid, mis on müügil käsimüügis erinevate nimetuste all ja mitmesuguse kontsentratsiooniga lahusena. Võrreldes antibiootikumidega on selle eeliseks asjaolu, et bakteritel ei teki tema suhtes taluvust, nagu see antibiootikumide korral juhtub. Ometi toimib ta kahele akne võtmemomendile - lahustab ta sarvestunud rakke, vabastades seeläbi poore; peale selle vabaneb temast ainevahetusprotsesside käigus hapnik, mis pärsib akne baktereid rasunäärmelehtri piirkonnas. Seoses epiteelirakkude pärssimisega kutsutakse esile ka rasunäärmete kahanemine.

Aknet ravitakse ka antibeebipillidega. Antibeebipillid pärsivad meessuguhormoonide toimet ja seega rasunäärmete tööd nahas.

Kui vastunäidustusi  pole, siis võib pillid ordineerida ka nahaarst. Kui te pille varem võtnud pole, siis oleks esimene kord soovitav käia ka günekoloogi juures. Akne raviks sobivad kõige paremini Diane-35 ja Jeanine.

Nahakoorimine ei ole akne puhu sobilik. Iga füüsiline naha puhastamine, kus kasutatakse mingeid füüsilisi terakesi, nahalt surnud naharakkude eemaldamiseks, kannab edasi ka põletikku tekitavaid baktereid ja tulemuseks võib olla, et kolme vistriku asemel tekib kaksteist uut. Akne puhul on soovitav kasutada puhastavaid maske, mida ei ole vaja hõõruda, ideaalseks on erinevad kosmeetilised savid. Savid puhastavad nahapinda ja ummistunud poore, aga ei vigasta nahka ega kanna ka põletikku edasi. Eriti kahjulikeks koorijateks on sellised, mis sisaldavad teravaid osakesi, mis tekitavad nahale mikro vigastusi, kui nendega nahka hõõruda. Sellised ei ole soovitavad ka terve naha puhul kasutamiseks.

Nahk peab olema puhas

Tänapäeval on olemas mitmeid efektiivseid vahendeid akne raviks. Enne, kui rääkida ravist, tuleks rõhutada naha puhastamise tähtsust, sest rasulele nahale kleepub ka mustus paremini külge. Näo puhastamiseks on olemas apteegis mitmeid sobilikke sarju, mis on pehmetoimelised ja sobiliku ph-ga.Kuna enamik akne ravimeid kipub mingil määral(vähemalt ravi alguses ) nahka ärritama, siis peavad puhastusvahendid olema leebed.

Väga oluline on tõesti mitte ise vistrikke pigistada, sest kui see hästi ei õnnest, võib põletik hoopis ägeneda ja armide teke muutub veelgi tõenäolisemaks.

Väldi arme ja ravi akne välja

Üldiselt saab abi kõigi akne vormide korral ja seetõttu on väga oluline pöörduda arsti vastuvõtule enne, kui on jõudnud tekkida armid, sest nende ravi tulemused ei ole enam sugugi nii head.

Mis puutub päevitamisse, siis mõneks ajaks võib ju tunduda, et efekt on hea, sest jume muutub ühtlasemaks, kuid tegelikult soodustab UV-kiirgus pooriavade sarvestumist ja peale suuremat päikesevõtmist võib akne hoopis ägeneda. Samuti päevituvad akne armid paremini kui ülejäänud nahk ning päevituse kadudes võivad need olla veelgi silmatorkavamad.