Ebameeldiv merehaigus

Ebameeldiv merehaigus

Taevas on sinine, meri on roheline, kuid sina oled kahvatu ja hall. Küljele kaldumine ja visklemine loksutavad magu ning rikuvad kogu päeva. Sind on tabanud ebameeldiv merehaigus.

Taevas on sinine, meri on roheline, kuid sina oled kahvatu ja hall. Küljele kaldumine ja visklemine loksutavad magu ning rikuvad kogu päeva. Sind on tabanud ebameeldiv merehaigus.

Merehaigus on imelik seisund, mille ajal võid tunda end haletsusväärselt haigena ning otsekohe hästi, kui naased maale. Kuigi tundub, et kogu see möll toimub maos, ei ole merehaigusel maoga midagi pistmist. See on tegelikult probleem sisekõrvas, mis reguleerib tasakaalu. Tavaliselt, kui silmad tajuvad liikumist, saadavad need signaali sisekõrva, et hoida keha tasakaalus. Mõnel põhjusel võib isegi mõõdukas kõikumine saata sisekõrva vale signaali, mis kõigutab tasakaalu paigast ära ning maos hakkab keerama.

Igasugune liikumine – laeva, lennuki, auto või vaaterattaga – võib põhjustada ebameeldivat tunnet. Kahjuks ei aita miski muu, kui jõuda kindlale pinnale või kannatada see välja. Järgmised nõuanded aitavad sul järgmise tormi üle elada.

Merehaiguse leevendajad:

Ingver. Pole vahet, millisel kujul seda võtta – kommi või kapslina, värskelt või joogina. Ingver on merehaiguse vastu tõhus vastumürk.

Mündilised.  Piparmünt ja rohemünt on peamised lõhnad merehaigusest tingitud iivelduse vastu.

Sidrun.  Esimeste iiveldusmärkide puhul ime sidrunit. See aitab rahustada magu, lahustades üleliigset sülge, mis soodustab haiget enesetunnet.

Soolased küpsised. Toit võib olla viimane asi, millele sel hetkel mõelda, aga tavalised soolased küpsised võivad toimida samamoodi kui sidrun.

Koka siirup ehk Coca Cola. Vanaaegne ravim, mida arstid kasutasid juba siis, kui Coca Colat tänasel kujul olemas ei olnud. Siis oli asendajaks kokasiirup.

Dieet. Vältige rasvaseid ja praetud toite ning alkoholi. Kui teil peaks olema merehaigus, teevad need toidud asja veelgi hullemaks.

Lisaks on soovitatav:

Soovitav on püüda vaadata kaugusesse, horisondile

* Võimalusel viibida palju värskes õhus

* Laeval tuleks viibida ülemisel tekil ning laeva keskosas

* Hingata rahulikult, sügavalt

* Juua külma jooki, teha külma kompressi näole ning kaelale

* Ära loe reisi ajal

* Keskendu millelegi (kuula muusikat, suhtle kaaslastega)

Rahu, ainult rahu!

 

Merehaigusest

Merehaigusele on vastuvõtlik iga isik, kuid väga erineval määral. Umbes 1/3 lennukiga reisijatest kannatab selle seisundi all. Sagedamini tekib merehaigus naistel ning lastel vanuses 3-12 aastat.

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid