Elu libahundina

Hüpertrihhoos ehk liigkarvasus on haruldane sündroom, mis esineb maailmas umbes 50 inimesel. Selle sündroomi all kannatavad inimesed on üleni karvased, karvadest puutumata on vaid nende peopesad ja jalalabad. Karvad võivad aastate jooksul kaduda, aga võivad ka jääda.
/Tekst: Kadri Tulev/


Hüpertrihhoos ehk liigkarvasus on haruldane sündroom, mis esineb maailmas umbes 50 inimesel. Selle sündroomi all kannatavad inimesed on üleni karvased, karvadest puutumata on vaid nende peopesad ja jalalabad. Karvad võivad aastate jooksul kaduda, aga võivad ka jääda.

Hüpertrihhoos esineb ühel kümnest biljonist inimesest. Esimene hüpertrihhoosi juhtum diagnoositi aastal 1556, hetkel peaks elus olema 17 liigkarvast inimest. Karva tihedus, värv ja kasv varieeruvad olenevalt inimesest. Osadel ei ole karvad üle kere, vaid on näiteks habe (naisel) või karvased käed.

Kui beebi on ema kõhus, on loote peal väikesed karvad, mis kaheksandal raseduskuul ära kukuvad. Harvadel juhtudel karvad ei kuku, vaid hakkavad hoopis kasvama ja nõnda karvikud sünnivadki.

Hüpertrihoosi kutsutakse ka arusaadavatel põhjustel libahundi sündroomiks. Arvatakse, et üleliigse karvasuse põhjus on geenides. Enamik liigselt karvaseid inimesi on pärit ühest perekonnast Mehhikost. Karvased vennad Victor Ramon "Danny" Ramos ja Gabriel "Larry" Ramos on näiteks tsirkuses akrobaadid. Nad on üle maailma tuntud esinejad.

Danny ja Larry on rahvale esinenud juba alates kuuendast eluaastast. Vennad mõtlevad pidevalt välja uusi huvitavaid trikke ning elavad oma elu rõõmsalt ning ei kurda oma karvasuse üle. Nad on oma konditsiooniga leppinud ning on selle üle pigem uhked. Neil on suur sõpradering ja nad reisivad palju maailmas ringi. Karvadest veel niipalju, et need on vendadel viimase moe järgi piiratud ja sätitud! Inimesed, kes vendi tunnevad, ütlevad, et nad on tõeliselt lahked inimesed ja nendega on kerge tundide viisi lõbusatel teemadel vestelda. Vendadele pakuti osa X-files telesarjas, ent nad ütlesid pakkumise ära.

Danny ja Larry vennal ja õel ei lähe aga nii hästi kui neil. Nende vanem vend Chuy, kes USA`sse õnne otsima läks, on sunnitud end raseerima, sest teda ei võeta muidu tööle. Ta kurdab ka inimeste kriitika üle, palju on selliseid õelutsejaid, kes Chuy pihta väga õelaid märkusi teevad. Ka õel on probleeme- ükski poiss ei taha teda kui ta ennast ei raseeri.

Kõige esimesena sai liigkarvastest inimestest kuulsaks Vene karvik JoJo, kes oma elu tsirkustes esinedes väga hästi ära kindlustas. Tema näo järgi on tehtud ka paljud libahundi filmid. Paljud on öelnud, et JoJo oli tegelikult väga ilusate näojoontega.

Kuidas sündroomi ravida?

Tänapäeval ravitakse liigkarvasust vahatades, elektrolüüsi või laseri abil. Osad karvased inimesed pleegitavad karvu, et vähem silma torgata. Karvasust otseselt ravida ei saa, seda saab hooldada või eemaldada. Eemaldusmeetodid on tänapäeval muidugi kallid ja enamasti tuleb neid pidevalt teha.

Arvatakse, et karvasuse põhjustab liiga kõrge meesuguhormoonide tase. Meesuguhormoonid, nagu näiteks testosteroon, innustavad karvkasvu. Seega tehakse ka karvastele inimestele mõnikord hormoonravi.

 

Kadri Tulev
[email protected]