Reklaam sulgub sekundi pärast

Hädaabipill vaid viimases hädas

Seks on elu normaalne ja nauditav osa, kuid nagu kõik head asjad – näiteks toit ja pidutsemine –, on see veel parem käitudes vastutustundlikult ning juba ette riske vältides. Tänapäeval on inimestel võimalik valida erinevate rasestumisvastaste vahendite vahel. Kahjuks tuleb tõdeda, et paljud naised ajavad segi rasestumisvastased vahendid “tööõnnetuse” puhul kasutatava hädaabivahenditega. Apteegi käsimüügis olev hädaabipill on toode, mis on mõeldud vaid äärmisel juhul kasutamiseks. Kui sa teaksid, et see tablett on justkui miniabort, kas tahaksid seda kasutada muul põhjusel kui vaid hädaolukorras?

Seks on elu normaalne ja nauditav osa, kuid nagu kõik head asjad – näiteks toit ja pidutsemine – on see veel parem käitudes vastutustundlikult ning juba ette riske vältides. Tänapäeval on inimestel võimalik valida erinevate rasestumisvastaste vahendite vahel. Kahjuks tuleb tõdeda, et paljud naised ajavad segi rasestumisvastased vahendid “tööõnnetuse” puhul kasutatava hädaabivahenditega. Apteegi käsimüügis olev hädaabipill on toode, mis on mõeldud vaid äärmisel juhul kasutamiseks. Kui sa teaksid, et see tablett on justkui miniabort, kas tahaksid seda kasutada muul põhjusel kui vaid hädaolukorras?

Turvaline seks on tervislik ja nauditav
Tänapäeval on olemas suur hulk usaldusväärseid vahendeid, mis annavad kindla kaitse ja kindluse oma seksuaalsust nautida. Kõige kindlam ja populaarsem valik on loomulikult kondoom, mis kaitseb nii rasestumise kui haiguste eest. Tasub ka meeles pidada, et kuigi tänapäeval on ravimid paljude haiguste vastu, siis näiteks nii levinud haigused nagu genitaalherpes, HPV, genitaaltüükad (kondüloomid) ja HIV on endiselt ravimatud. Selleks väga väikese tõenäosusega juhuks, kui kondoom peaks katki minema või on olnud kaitsmata vahekord, on olemas hädaabipillid, mis aitavad vältida plaanivälist rasestumist, kuid sugulisel teel levivate haiguste eest need ei kaitse.

Kellele ja mis juhul on mõeldud SOS-pillid
Hädaabipilliks ehk SOS-pilliks nimetatavaid tablette tuleks kasutada üksnes erijuhtumil, nagu näiteks kaitsmata vahekord ja kondoomi äratulek või purunemine.
Miskipärast arvavad siiski paljud naised, kel pole püsipartnerit või kes seksivad harva, et selline tablett on kõige efektiivsem raseduse vältija. Tegelikult on tegu päris mürgise tabletiga, oma toime ja negatiivse mõju tõttu organismile võib hädaabipilli pärast vahekorda kasutada üksnes erandjuhtumeil ja muude alternatiivide puudumisel.
SOS-pill võib põhjustada kõrvaltoimeid nagu iiveldus, oksendamine, depressioon ja muudatused menstruaaltsüklis. Meeles tuleb pidada ka seda, et hädaabipilli mõju on ühekordne ja kestab lühiaegselt ehk siis see ei pruugi sind kaitsta järgmisest vahekorrast rasestumise eest.

Kuidas tablett mõjub?
Tablett, mis tuleb sisse võtta mitte hiljem kui 72 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda, sisaldab eriti suurt annust progestiini, mis võib pidurdada munaraku väljumist munasarjadest, takistada munaraku viljastumist ja liikumist munajuhades (embrüo liikumine emaka poole seiskub) ja põhjustada viljastunud munaraku emakaseinale kinnitumist takistavaid muutusi emakas. Hädaabipilli võib võrrelda miniabordiga, ainus erinevus on see, et siin pole siiski sajaprotsendilist garantiid. Ravimi müüjad väidavad, et hädaabipill aitab ära hoida vaid 75–80 protsenti rasedusi. Mida kiiremini pärast vahekorda on hädaabipill sisse võetud, seda suurem on tõenäosus rasestumise vältimiseks.

SOS-pill pole rasestumisvastane vahend, vaid erandlik hädaabi
Eestis tulid hädaabipillid käsimüüki 2002. aastal. Sellest ajast alates on nende müük pidevalt tõusnud, samas ei ole ligilähedaseltki samas tempos vähenenud abortide arv, mis oli üks SOS-pillide vabamüüki panemise argumentidest. Kui lähtuda ainuüksi SOS-pilli müüginumbritest, siis oli Eestis eelmisel aastal ligikaudu 35 000 juhtu, kui mingil põhjusel oli pärast seksi vaja kasutada hädaabivahendit. Seega, laias laastus kasutas iga üheksas Eesti viljakas eas naine korra aastas hädaabipille. Kindlasti mahuvad selle numbri sisse ka purunenud kondoomi tõttu hädaabipille tarvitanud naised ning need, kes tavapillide unustamise põhjusel pidid erandkorras kasutama SOS-pille. Samas tunnistavad paljud naised hirmu hormoonide ees ja räägivad pillide mittesobivusest,  kui küsitakse miks nad ei kasuta usaldusväärset rasestumisvastast kaitset. Sellegipoolest neelavad nad rasestumishirmus SOS-pille, mis sisaldavad tavapillidest kordi kõrgemaid koguseid neidsamu hormoone, kannatavad ebameeldiva enesetunde ja ebaregulaarse tsükli käes ning elavad nädalaid teadmatuses, kas pill ikka toimis, selle asemel et kasutada kindlat vahendit. 

Kas poleks kergem kondoomi kasutada ja probleemi ennetada, selle asemel et pärast paaniliselt muretseda võimalike haiguste ja plaanivälise rasestumise pärast?

Rohkem infot usaldusväärsete raseduse vältimise meetodite kohta leiad www.meelespea.net