Reklaam sulgub sekundi pärast

Herpes – kole viirus kogu eluks

Ohatis, külmavill või huuleherpes – ka halval lapsel on mitu nime. See salakaval viirus peidab end enamiku inimeste organismis ning sellest ei saa lahti kunagi, küll aga on võimalik seda paremini kontrolli all hoida.

Ohatis, külmavill või huuleherpes – ka halval lapsel on mitu nime. See salakaval viirus peidab end enamiku inimeste organismis ning sellest ei saa lahti kunagi, küll aga on võimalik seda paremini kontrolli all hoida.

Herpest on näinud igaüks, vähesed õnnelikud suudavad end sellest haigusest eemal hoida. Arstid väidavad, et 50. eluaastaks on herpesviirusega nakatunud 80 protsenti inimestest. Paljud pole oma haigusest teadlikud, sest herpes lööb sagedasti välja vaid 20 protsendil viirusekandjatel ning paljud, kes vaid üksikud korrad on herpest oma huulel näinud, ei oska mõeldagi, et haigus võib taas välja lüüa ootamatus olukorras, näiteks keset suve intensiivse päikese käes. Herpesele meeldib päike sama palju kui külmetamine ja sinu stressirohke elu.

Tüüpiliselt tuleb herpes huulele, see on villiline lööve, mis jääb kohe silma teistele ning tekitab valu ja ebamugavust viirusepõdejale. See, kes oskab viiruserünnakut oodata, on tavaliselt varunud koju ja käekotti mõne herpesekreemi, mis leevendab valu ja aitab villikesi kuivatada. Need, keda viirus harva kummitab, elavad selle ebamugava perioodi kergemini üle, samal ajal kui mõni inimene näeb uusi villikesi huultel juba siis, kui vanad vaevalt ära paranenud on. Herpesekreemid siiski haigust ei ravi ja kuigi herpes on ravimatu haigus, on seda võimalik spetsiaalsete retseptiravimitega kontrolli alla saada. Retseptiravimit tablettidena peaksid kindlasti kaaluma need, kel herpes sage külaline, ja ka need, kes teavad juba ette olukordi, kus herpes võib välja lüüa, nagu näiteks soojamaapuhkused või suusareisid, et siis ennetavalt üks rohukuur läbi teha.

Valus ja piinlik on genitaalherpes. Kui huulevillid on kõigile näha ja sellest räägitakse vabalt, siis genitaalherpese esinemisest eelistatakse pigem vaikida. See on sageli esinev viirusinfektsioon, mis levib peamiselt sugulisel teel sperma ja tupevedeliku kaudu või süljega. See kandub edasi nii vaginaalse, anaalse kui ka oraalseksi puhul. Oraalseksi ohuks on ka see, kui inimesel on huuleherpes või suus haavandid. Sel põhjusel tuleks vältida otsest kontakti keha ükskõik missuguse piirkonnaga, mis on haaratud viirusnakkusest. Haigus on ohtlik ka seetõttu, et uuringute kinnitusel ei tea ligi 80 protsenti viirusekandjatest oma haiguse olemasolust, kuna haigus pole kunagi välja löönud – see teeb viiruse tahtmatu levitamise veelgi kergemaks. Seetõttu ei saa alati partnerit süüdistada viiruse kojutoomises, kuna haigus võib olla tema kehas juba aastaid. Esmase genitaalherpese puhul tekivad nii naistel kui ka meestel suguelunditele punetavad laigud, mille pinnale moodustuvad hiljem eri suuruse ja kujuga villid. Varem tekkinud villikesed haavanduvad, uusi ville võib pidevalt juurde tekkida.

Haiguskolde piirkond on turses, punetav ja äärmiselt valulik. Et viirus on laialt levinud, tasub selle kohta lähemalt uurida, seda enam, et genitaalherpes muudab inimese enesetunde oluliselt kehvemaks ja tekitab valu. Genitaalherpest aitab kõige rohkem esile kutsuda stress ja kõige tõhusam ravi on suukaudsete viirusvastaste preparaatidega. Apteekides retseptiga müüdav Valtrex, valatsükloviir, toob herpesele kiire leevenduse. Kuidas Valtrex aitab? Herpese väljalöömisele viitab kihelemine ja sügelus, niipea kui seda tunneb, peab kohe tegutsema hakkama. Mida varem rohtu võtad, seda suurem on lootus lööve kontrolli alla saada ja viirust tagasi närviganglionisse suruda. Igal kümnel minutil on tähtsus, seetõttu tasuks rohi koju varuda, mitte villikeste saabumisel apteeki või arsti juurde tormata. Valtrex on populaarseim ja efektiivseim herpese tabletiravim, mida peaks iga herpese käes kannataja koju varuma. Ravimi toimeaine valatsükloviir aitab kiirelt ravida naha- ja limaskesta herpest. Ravi pikkuse ja tablettide manustamise määrab arst ning see sõltub herpese asukohast ja ulatusest.

 

Ajakirjast Buduaar Shopping No13