Reklaam sulgub sekundi pärast

Imeline tervisetaim aaloe

Tuhandeid aastaid inimkonna ilu- ja raviarsenali kuulunud aaloe on ülimalt mitmekülgne taim, milleta tänapäevast kosmeetika- ja toiduainete tööstust ning meditsiini enam ettegi ei kujuta. Ehk mäletad oma lapsepõlvestki aknalaual potis kasvanud aaloe taime, mis oli havisaba ning sõnajalgade kõrval nõukaajal üks armastatumaid toataimi?

Tuhandeid aastaid inimkonna ilu- ja raviarsenali kuulunud aaloe on ülimalt mitmekülgne taim, milleta tänapäevast kosmeetika- ja toiduainete tööstust ning meditsiini enam ettegi ei kujuta. Ehk mäletad oma lapsepõlvestki aknalaual potis kasvanud aaloe taime, mis oli havisaba ning sõnajalgade kõrval nõukaajal üks armastatumaid toataimi?

Tegelikult on aaloeliike enam kui 200, millest parimate terviseedendamise omadustega on aloe barbadensis miller, mis nagu nimigi reedab on pärit Barbadoselt ja mida me kutsume aloe veraks ehk harilikuks või tõeliseks aaloeks.
Aaloe liiginimi tuleneb aga araabiakeelsest sõnast alloch, millega kutsuti aaloelehtedest erituvat kibedamaitselist mahla. Aaloe ajalugu vääriks lausa omaette artiklit, sest pole vist ühtegi teist taime, mis sellele tänuväärt taimele väärilist konkurentsi suudaks pakkuda. Sest sajad inimpõlved enne meidki mõistsid imepärase aaloe vera toimet, näiteks Kleopatra ja Nofretete buduaaris oli aaloe alalisel kohal, venelased pidasid teda surematuse taimeks, hiinlased, hindud ja vanad indiaanihõimud igavese nooruse lätteks ning mitmed Aafrika rahvad nimetavad aaloed tänini õnnetoovaks taimeks. Sakslaste juures sai aaloe haavarohuna nime „kokkukasvatav kaktus“, kuid aaloe hea mõju inimesele pole sellega kaugeltki lõppenud.

Mis imeline võlujõud ses taimes siis peitub?
Karmides tingimustes võrsuv aaloe võib näiteks tänu rohketele vettsäilitavatele kudedele mitu kuud ilma veeta vastu pidada. Nõnda arvasid looduseusku rahvad aastatuhandeid enne meid, et taime tarvitades saab inimenegi osa aaloe vera elujõust.

Aaloe vera lehtedes olevas, sülti meenutavas, nestes on ligemale kakssada erineva koostise ja toimega orgaanilist ühendit, mis üheskoos annavad igale ühendile võimu juurde ehk teisisõnu muudavad aaloe vera ülimalt mõjusaks ravi- ning energiaseerumiks.
Et see taim sisaldab aineid, mis aitavad aaloe mõjul tungida sügavamatesse nahakihtidesse, ravitseb ta nõnda efektiivselt põletikke ning stimuleerib uue ja terve naha kasvu. Pole siis ime, et aaloe vera on kosmeetikatööstuse, eriti päevitusjärgsete kreemide, lemmiklaps. Seda taime kasutatakse nahahoolduskreemides, seepides, duši- ja kätegeelides, massaaživahendites, šampoonides, vannivahtudes, suuhügieenitoodetes, huuleläigetes, juuksepalsamites, deodorantides.

Aaloe vera märge kreemitopsikul ei garanteeri kasutajale siiski sama tugevat ning head toimet kui naturaalne taimemahl, mistõttu on tõhusaim aaloe tarvitamismoodus aaloe geel, mida tehakse aaloelehe sisemisest osast.
Geeli toime ning aaloelehe viljaliha vahele võib geeli tõhusust arvestades panna lausa võrdusmärgi, sest aaloe geelist on abi erinevate nahahaiguste, nahatraumade, lihaste, kõõluste ja ka liigeste vigastuste leevendamisel.
Viljalihast pressitud geel, mille pH sarnaneb inimnaha pH-ga, on bakterivastase toimega ning sobib hästi imendudes ärritatud, sügelevat, põletikulist või turses nahka ravima aidates seda ka pehmendada.
Aaloe vera imelisus ulatub aga kaugemale kui nahaprobleemide parandamine, sest aaloe lehtedest nõrguv nektar sisaldab külluslikult mineraalaineid ja vitamiine ning immuunsüsteemi tugevdavaid aineid.
Ehkki see imetabane taim kuulub loendamatute ravimite koostisesse, pole aaloe verast naturaalsel kujul üksi küll kroonilise haiguse vastu abi, kuid ta aitab organismil tõve sümptomeid taandada ning toetada vastupanuvõimet haigusele.

Nii võib aaloe vera kasutamisest olla abi väsimuse, nõrkuse, kroonilise valu, konstantse põletiku ja infektsiooni vastu võitlemisel, sest aaloe puhastab kudesid ning on tugev looduslik antibiootikum.
Meedikud soovitavad aaloe verat manustada viirushaiguste põdemise järel, mil keha ning vaim haiguses väsinud, aga ka näiteks südame-ja veresoonkonna haigetele, liigesevalude või soolepõletiku käes kannatajaile, vigastusi ravivatele sportlastele, astmaatikutele ning isegi HIV, AIDSI või vähihaigetele.
Et aaloe heade ainete varamusse kuulub ka valkude sünteesiks vajalikust 22 aminohappest 20, kuulub aaloe lahutamatult oma tervisest hooliva inimese joogi-või toidulisandite sekka.

 

Buduaar.ee