Jälle see tüütu külmetus!

Nuuskavad, köhivad ja kaeblevad inimesed on tasapisi täitnud meie ühistranspordi ja linnatänavad. Jah, kätte on jõudnud külmetuse ja gripi hooaeg! Kas on tegemist lihtsalt külmetusega, või on neil hoopis gripp? Tihti ajame külmetuse segamini gripi ja muude viirustega. Mis see külmetus siis õieti on?
Külmetuse tunneb ära ülemiste hingamisteede infektsiooni järgi ja sellega võivad kaasneda köha ja nohu ning kriipiv kurk.

kadri@buduaar.ee


Nuuskavad, köhivad ja kaeblevad inimesed on tasapisi täitnud meie ühistranspordi ja linnatänavad. Jah, kätte on jõudnud külmetuse ja gripi hooaeg!Kas on tegemist lihtsalt külmetusega, või on neil hoopis gripp? Tihti ajame külmetuse segamini gripi ja muude viirustega. Mis see külmetus siis õieti on?


Külmetuse tunneb ära ülemiste hingamisteede infektsiooni järgi ja sellega võivad kaasneda köha ja nohu ning kriipiv kurk. Külmetusi saame paljudest erinevatest viirustest.


Tavaliselt võitleb meie organism viirustega üsna hästi, aga stressi või väsimuse korral võib organism olla ka viirustele vastuvõtlikum. Ja kipub ju nii olemagi, et sügisel ning talve eel masendus ja stress inimesi kõige enam kimbutab. Samuti ollakse külmetusviirustele vastuvõtlikud peale mandlite eemaldamist. ühesõnaga- keegi meist pole külmetuse eest kaitstud.


Kui tunned, et hakkad haigeks jääma , on oluline selgeks teha, kas tegemist on gripi või külmetusega, et siis apteegist õigeid ravimeid teaks osta.


Kui sul on kuiv ja sagedalt esinev köha ning suhteliselt harv nohu, on arvatavasti tegemist gripiga. Gripi puhul ei esine ka väga tihti häälekähedust. Külmetuse puhul esinevad tihedad peavalud, mis gripi puhul on aga harvad. Kui sul on gripp, tunned et kõik luud ja kondid valutavad, külmetuse puhul sa sellist asja eriti ei tähelda. Külmetuse puhul ei pruugi palavikku esineda, gripp aga ilma palavikuta ei möödu. Gripi vastu saad end vaktsineerida, külmetuse vastu mitte. Külmetuse ning gripi ravi on sümptomaatiline. Nii külmetuse kui ka gripi peab kindlasti välja ravima, sest vastasel juhul võis tüsistustena saada põskkoopapõletiku, bronhiidi või kopsupõletiku.


Kuidas külmetusest jagu saada?


Külmetuse puhul antibiootikumidele loota ei saa, sest need viirustele ei mõju. Seega pole imeravimit, mis hävitaks kiiresti külmetuse ja võimaldaks halvast enesetundest lahti saada. Viirustega võitlemisega peab organism ise hakkama saama.


Kui oled julge, siis söö hommikul enne välja minekut ära küüslauguküüs. Küüslauk ei kuulu just paljude lemmiktoiduainete hulka, aga sisaldab palju C- vitamiini ning on sellepärast külmetushaiguste vastu võitlemisel abimees number 1.

Nohu vastu aitab kummelikompress. Keeda paar pakki kummeliteed ning võta siis teekotist puru välja, laota see kahe marli vahele ning tee sellest kompress, mis aseta põskkoobastele. Nohu vastu on rahvameditsiinis ka levinud meetod joodijook. Aja pool klaasi piima soojaks ning tilguta sinna 4 tilka joodi. 
Kurguprobleemide vastu aitab aga auru tegemine. Keeda kauss kuuma vett ning pane tekk üle pea, ise kausi kohal kummardades ja auru sisse hingates. Paljud on sama teinud ka kartulikeeduauruga.
Võid juua ka sooja piima, millesse lisatud veidi soodat.
Veel aitab köha vastu purustatud ingverijuur, millele vala peale kuuma vett ning joo siis aegamööda see ära.
Kui sul on varuks mustsõstraoksi või kuivatatud marju, keeda nendest tee. Maitseb hea ja võitleb ka külmetuse vastu!
Veel võiks kurguvalu puhul proovida soolveega kuristada. Lisa klaasile soojale veele teelusikatäis meresoola ja kurista sellega kurku.
Et hoida keha vedelikunorm tasakaalus, jooge haiguse ajal kuni 8 klaasi vedelikku päevas. Eelistatud oleksid soojad joogid.


Külmetust on võimalik ka ennetada. Paljude arstide arvates, on  külmetust võimalik ennetada tsingi ja C-vitamiiniga. Nii tsink kui ka C-vitamiin soodustavad valgete vereliblede teket veres. Valged verelibled on aga vajalikud haiguste vastu võitlemiseks. C-vitamiini tarvitamine lühendab haiguse kestvust poole võrra! Küsige apteegist vitamiine, kus sees on tsinki ja C- vitamiini.  Ise tohtriks hakata ei soovitata kellelgi, huupi ei tasuks apteegist isegi taimseid preparaate osta. Tuleb kindlasti jälgida vastunäidustusi ja hoiatusi. Iga taimne ravim ei sobi näiteks rasedale, diabeedihaigele, unetule või inimesele, kel on kalduvus allergiale


Imerohtu pole külmetuse vastu siiski veel leitud. On küll leevendavaid ja ennetavaid meetodeid. Külmetushaigest jagu saamiseks tuleb eelkõige palju puhata ja vedelikku juua.


Mida võid apteegist külmetuse leevendamiseks küsida?


COLDREX BRONCHO


KOOSTIS: 1 annus, 5 ml siirupit sisaldab toimeainena 100 mg guaifenesiini, 3,0g vedelat glükoosi ja siirupit 1,35g


NäIDUSTUSED: Röga lahtistamine.


KASUTUSALAD: Coldrex Broncho siirup leevendab bronhiaalset köha, kaasaarvatud katarri. Samuti on preparaadil leevendav ja kaitsev toime valulikule, ärritatud, kõditavale, põletikulisele kurgule.


OMADUSED: Coldrex Broncho siirup sisaldab kolme toimeainet. Guaifenesiin on rögalahtisti, mis soodustab efektiivset köhimist. Siirup ja vedel glükoos on demulgendid, mis aitavad leevendada ja kaitsta valulikku kurku.


VASTUNäIDUSTUSED: ärge võtke Coldrex Broncho siirupit, kui olete allergiline guaifenesiini või mõne teise ravimi koostisosa suhtes.


BRONTEX LAHUS


Näidustused. Röga lahtistamine


Omadused: Ambroksool on röga lahtistava toimega, ta on broomheksiini aktiivne metaboliit. Ambroksoolil on sekretolüütiline ja sekretomotoorne (lima vedeldav ja limaeritumist soodustav) toime. Ravim imendub suu kaudu manustamisel kiiresti ja täielikult. Toime saabub 30 minuti pärast ja kestab sõltuvalt annusest 6