Reklaam sulgub sekundi pärast

Kevadväsimusega kimpus?

Kevadväsimus piinab hetkel meist paljusid. Pidev uni ja kurnatuse tunne ei anna asu ei tööl ega kodus. Kui isegi magada 12 tundi jutti, pole väsimus kuskile kadunud. Mida siis teha, kas alla anda või asuda võitlusse? Unisus, loidus, energia puudumine, negatiivsete aistingute teravnemine ja meeleolulangus on kevadväsimuse tunnused.

Kadri Põldma
[email protected]

Kevadväsimus piinab hetkel meist paljusid. Pidev uni ja kurnatuse tunne ei anna asu ei tööl ega kodus. Kui isegi magada 12 tundi jutti, pole väsimus kuskile kadunud. Mida siis teha, kas alla anda või asuda võitlusse?

Unisus, loidus, energia puudumine, negatiivsete aistingute teravnemine ja meeleolulangus on kevadväsimuse tunnused. Need sarnanevad depressiooniga, kuid need on siiski kaks täiesti erinevat asja.


Kurnatuse puhul ei aita ükski asi kohe. Kõik soovitatud võtted eeldavad järjekindlust.

Võta endale väike puhkus.

Korralik uni ja taastumine on tervise alus. Kõik algab sellest, et töö ja puhkus oleks tasakaalus. Tuleb piisavalt magada ja kui vaja, siis töökoormust vähendada. Oluline on lõõgastuda: viibida looduses, teha sporti, veeta aega kallite inimestega.

Kevadväsimus näitab, et inimene pole end eelmisel suvel korralikult välja puhanud ja patareisid laadinud ning on talvel-varakevadel tööga endale liiga teinud. Vähemalt 80% ulatuses on see eluviisi ja prioriteetide tagajärg. Ületöötamine on stressi ja ka kevadväsimuse suurimaks tekitajaks.

Ole liikuv!

Terve inimene peab liikuma. Kui töö on istuv, tuleb leida spordiala, millega tahetakse tegeleda 2 korda nädalas. Tänapäeval on selleks piisavalt võimalusi. Hästi mõjub käimine, sest siis on tabatud kaks kärbest ühe hoobiga: kerge sport ja värske õhk. Ilma end liigutamata inimese tervis laias laastus hea olla ei saa. 35. eluaastani võib kõik isegi korras olla, pärast seda aga on tugev tervis tõeline haruldus, kui sporti ei tehta. Ka jalgrattasõit on väga mõnus tegevus. Mere ääres rattaga sõita on ju lausa imeliselt mõnus!

Kõige parem immuunsuse tõstja on mõõdukas ja regulaarne kehaline koormus.

Toitu tervislikult!

Kindlasti peaks mõtlema toidusedeli peale. Neil, kes söövad väga palju rasvast ja kelle organism saab rohkelt loomseid valke, ei saagi kunagi energiat olla. Toit peab olema tasakaalustatud. Kartulikrõpsud ja hamburgerid on nälja peletamiseks halb valik. Organism ei ole prügikast, kuhu võib panna sisse ükskõik mida, ükskõik millal ja ükskõik mis koguses. Toit on mõeldud energia saamiseks. Kui valesti süüa ehk patareisid valesti laadida, siis jääb energia tulemata.

Ka ülekaal ei soodusta energia liikumist kehas. Liigsetest kilodest peaks vabanema. Kui on kerge ülekaal ja toitumist ei jälgi, siis võib aastaga 0,5–1 kilo juurde tulla. Kui kaalu alla ei saa, siis vähemalt tasub pingutada, et seda juurde ei tuleks.


Ära unusta vitamiine.

Kevadel mõjuvad toonikumid ja vitamiinid väga hästi, nende abil läheb väsimus kergemini üle. Rohke vitamiinisöömine ei pruugi siiski olla lahendus, sest kevadväsimus ei tähenda ainult vitamiinide puudust. Vitamiinid annavad jõudu juurde neile, kellel mõnd vitamiini vajaka jääb, teistele mitte. Parimad vitamiiniallikad on puu- ja juurviljad, kui neid regulaarselt süüa. Kui tõesti tekib mõne vitamiini puudus, siis aitab perearst või apteeker leida sobivad vitamiinitabletid.

C-vitamiin kaitseb organismi nakkuste eest ning aitab luua antikehi, kevadel aga annab vitamiinipuudus eriti tunda. C-vitamiini vähesus igapäevatoidus toob kaasa kevadväsimuse. Meditsiinistatistika järgi põeb Eestis kevaditi C-vitamiini vähesusest põhjustatud haigusi umbes kolmveerand täiskasvanuist. Vitamiinivaene periood kestab suveni, sest meie peamises vitamiiniallikas kartulis on vitamiine juba poole vähem kui sügisel. Sama on juhtunud ka teiste üle talve säilitatud köögiviljadega.

Suurema osa C-vitamiinivajadusest saame rahuldada, kui sööme iga päev toorsalatit ning asendame maiustused puuviljadega. Üks-kaks klaasitäit kibuvitsamarjateed päevas annab vajaliku ööpäevase C-vitamiinihulga. Aianurgas päikese käes on nina maast välja pistnud ka kõrvenõges, ta sisaldab paljude muude ainete väga rikkalikult vitamiine, mis samuti aitavad peletada kevadväsimust.

Vähetuntud meetod väsimuse vastu- valgusravi.

Valgusravi, mida tehakse sanatooriumides ja tervisekeskustes, aktiveerib hormonaalsüsteeme. Tänu sellele tekib organismis rohkem neid aineid, mis suurendavad heaolutunnet ning tõrjuvad väsimust ja masendust. Valgusravi peaks tegema regulaarselt, vaid siis on tast kasu. Valgusravina mõjub ka reis soojale maale.

Kui su väsimus ei kao 2-3 nädala jooksul, siis peaksid pöörduma arsti juurde. Tegemist võib olla sellisel juhul hoopis mõne organi väärtalitusest põhjustatud murega.

 Ilusat kevadet!