Reklaam sulgub sekundi pärast

Kui mürgine on sinu kodu?

Kas sa mõtled vahel sellele, kui palju mürgiseid aineid sa poest koju tassid ning oma tervist nendega mõjutad? Enamusel meist on pidevalt kiire ja me mõtleme aina rohkem, kuidas tulemusi ruttu saavutada. Seetõttu ostame poest kokku kiiresti valmistatavat sööki, poolfabrikaate ja efektiivseid puhastusvahendeid.

Steffi Kallaste

Kas sa mõtled vahel sellele, kui palju mürgiseid aineid sa poest koju tassid ning oma tervist nendega mõjutad? Enamusel meist on pidevalt kiire ja me mõtleme aina rohkem, kuidas tulemusi ruttu saavutada. Seetõttu ostame poest kokku kiiresti valmistatavat sööki, poolfabrikaate ja efektiivseid puhastusvahendeid. See pole ju mingi naljauudis, et inimeste maised kehad ei taha enam mullaks saada, kuna need on kemikaalidest nii läbi imbunud.

Reklaamid räägivad meile, kui hästi mingi vahend plekkidest vabastab, kuid jätab hoiatamata nende toodete toksilise koostise ja kahjuliku ohu eest tervisele. Mitmed uuringud kinnitavad, et meie kodudes on 50% kõrgem saastatuse tase kui õues -  just eelkõige erinevate puhastusvahendite ja kodukeemia tõttu. Pat Thomase inglise keeles ilmunud raamatus „ Mis selle sees on?” ( „What´s in this stuff?”) on välja toodud erinevad kodukeemiatooted ja nende kahjulikkus. Siinjuures tutvustame teilegi meie perenaiste lemmiktooteid lähemalt:

Õhupuhastaja
Enamus õhupuhastajaid ei puhasta tegelikult õhku, vaid lisavad sinna sinu ninale meeldivamat lõhna, mis jätab ebameeldiva lõhna tahaplaanile. Pat Thomas kinnitab, et see toode on üks mürgisemaid kodukeemiatooteid üldse, mis tekitab peavalu, allergiaid ja astmat.
Õhupuhastaja võid edukalt asendada isetehtud tootega: pane 10-15 tilka õlibaasil valmistatud lõhnaessentsi 200g toidusööda sisse ning aseta see kena karbikesega tualettruumi nurka lõhnama.

Mööblipoleerimisvahend
Ja kas sa ka tead, mis on selle hind, et su mööbel lõhnalapiga puhastamise järgselt sidrunilõhnaline ja läikiv tundub? Mööblipuhastuslapid sisaldavad kemikaali(ammonia formaldehyde i.k.), mis on tüüpiline astmatekitaja. Puidu puhastamiseks saad hea efekti ka kerge äädika ja vee lahusega, mis on täiesti keemiavaba ja odav puhastusvahend.

Vaibapuhastaja
Vaibad on ühed tuntumad mustusemagnetid, mis vajavad hoolt. Kuid samamoodi on nad ka ühed suuremad kemikaalimagnetid. Vaibapuhastusvahendid sisaldavad kemikaale, mis talletuvad vaibamustrisse ja võivad vaikselt ärritada allergikuid. Eriti ohtlikud on aga plekieemaldajad, sest kui neid suures koguses kasutada ja korralikult välja pesemata jätta, siis võivad need põhjustada maksa- ja neerukahjustusi.

Tualetipuhastajad
Tualett peab ilmselgelt igas kodus läikima, kuid vahest tasub rohkem vaeva näha läikimalöömise nimel ja vähem üliefektiivseid tooteid kasutada, sest need sisaldavad tugevaid kemikaale. Mõned tualetipuhastajad sisaldavad fenooli, mida meditsiin kahtlustab ühe võimaliku vähitekitajana. Kui tualettpoti veepiiril on mustus, siis võid proovida sellest vabaneda paari C-vitamiini tabletiga, jättes need mõneks ajaks tualetivette lahustuma.

Kangapehmendaja
Küll on mõnus kapist välja võtta puhtusest lõhnavat pehmet pesu, aga kas puhtus ei peaks olema lõhnatu? Kangapehmendajad koos pesupulbriga hoolitsevad paljude inimeste nahaärrituste ja ka peavalu eest. Äkki oled sinagi üks nendest?

Pesupulber
Puhtad linad ja riided on täiesti välistamatud, aga mis on selle hind? Pesupulbrit valmistatakse pertooleumitööstuse jääkmaterjalidest, mis ei ole sugugi looduslikud.
Kui vähegi võimalik, siis kasuta vana ja head pesuseepi ja pesumasina jaoks vali pisut kallim aga allergiavaba pesupulber, sest riided on sulle kõige lähemal.


Nõudepesumasina pesuvahend
Viimasel ajal on igasse moodsasse kodusse tekkinud nõudepesumasin, mis teeb meie elu palju mugavamaks. Aga mis see kaasa toob? Paljud tooted sisaldavad kuiva kloori, mis aurupilvena tuppa paiskuvad, kui sa masina avad. See omakorda võib põhjustada silma ja hingamisteede probleeme.

Antibakteriaalsed tooted
Kõik me unistame hügieenilisest elust, peseme käsi antibakteriaalse seebiga ja paljud kannavad käekotis niiskeid puhastuslapikesi. Me muudkui puhastame käsi ja muid pindasid, millega pidevalt kokku puutume, aga uuringud kinnitavad, et enamus pindadel ja kätel on juba tunni aja pärast sama mustusekord tagasi. Tekib küsimus, et kas siis ikka on mõtet enda käsi nende kemikaalidega nii tihti nühkida? Tavaline lasteseep ja soe vesi on piisavalt efektiivsed, et mitte osta paljureklaamitud imeseepe, mis enamasti sisaldavad kahjulikku triclosani kemikaali.


Klaasipuhastusvedelikud
Nii mugav ja lihtne on näpujälgi ja hambapesupritsmeid peeglilt klaasipuhastusvahendiga maha võtta. Kuid enamus nendest klaasispreidest sisaldavad kemikaale, mis põhjustavad silma-, kurgu-ja nahaärritust. Vahest piisab  kuiva salvrätikuga pühkimisest, mis samuti veepritsme peeglilt ära võtab.


Põrandapuhastusvahendid
Oi kui palju põrandapinda tuleb meil iga nädal puhtaks teha, efektiivse kodukeemiata oleks see palju raskem ning tulemus poleks ju nii hästi lõhnav. Põranda kiirpuhastusvahendite turg  on pidevalt kasvav, nendes vahendites sisalduvate kemikaalidega pidevalt kontaktis olles võivad kaasneda närvisüsteemihäired, mille korral tunned ennast pidevalt nagu oleksid kergelt purjus.Taas kord on väike topsike äädikat vees lahustatuna hea ja steriilne puhastusvahend. Kui põrand on mustem, siis aitab tavaline seebivesi selle puhtaks teha.


Üldpuhastusvahend
Reklaamis lubatakse küll universaalset puhastusvahendit, kuid see on puhas keemia ja võib tekitada allergiaid ning nahaärritusi. Kuigi kreemjad ja vedelad vahendid sisaldavad erinevaid kemikaale, siis on need võrdselt kahjulikud tervisele. Katsu selliseid tooteid võimalikult vähe kasutada ja eelista naturaalseid puhastusvahendeid.


Tegelikult ei ole ju midagi hullu kui keskmine mitteallergiline pere mõnda kodukeemia toodet igapäevaselt kasutab, aga kui kõik need eelpool toodud tooted on igapäevaselt teie pere söögilaual, põrandal ja keha lähedal, siis on küll põhjust muretsema hakata ning mõelda sellele, kuidas kodu keemiavabamaks muuta. Siinkohal ei taha me hakata konkreetselt ühelegi tootele antireklaami tegema, kuid enne kui järjekordse keemiapommi oma ostukorvi viskad, siis loe hoolikalt läbi, millest see tehtud on. Vajalikke vastuseid leiad ka eelpool mainitud Pat Thomase raamatust.