Kuidas mõjutavad kõrged kontsakingad jalgu?

Kuidas mõjutavad kõrged kontsakingad jalgu?

Kõrgetel kontsakingadel on oma hind.  

Kõrgetel kontsakingadel on oma hind.

Kõrged kontsad mõjutavad kogu keha hoiakut. Keha raskuskese tuleb ettepoole ning vaagen ja lülisammas ei ole enam sirged, kirjutab The Washington Post.

Samal ajal tõuseb surve ka jala pöiaosale. Kui konts on 2,5 cm kõrge, on surve tavapärasest 22 protsenti suurem. 5 cm kontsadega vastavalt 57 ja 7,5 cm kontsad avaldavad survet 76 protsenti tavapärasest rohkem.

Kuidas mõjutavad kontsakingad erinevaid jalaosasid?

Põlved

Kõndimine kõrgetel kontsadel muudab kehahoiakut sedasi, et põlvedele avaldatakse ülemäärast koormust. Ühe uuringu sõnul tõuseb põlveliigesele avaldatud surve 26 protsendi võrra. Põlve osteoartriit on sagedasem naistel kui meestel.

Sääred

Säärelihased kohanduvad vastavalt kontsa kõrgusele. Kui kõrgeid kontsi kasutatakse sagedasti võib lihastesse pinge tulla. Mida kõrgemad on kontsad, seda enam avaldatakse survet ka Achilleuse kõõlusele. Selle tulemusena võib ala valulikuks muutuda.

Pahkluu

Kõrged kontsad lisavad kukkumise riski. Kukkumine võib lõppeda hüppeliigese nihestuse või jalaluu murruga. Mida kitsam konts, seda rohkem tasakaaluhäireid. Seega tasub eelistada paksemaid kontsi.

Jalapäkad

5 cm kõrgune konts avaldab päkkadele tavapärasest 63 protsenti rohkem survet. Pikaajaline kontsakingade kasutamine võib põhjustada liigesevalu.

Varbad

Liiga kitsad kingad võivad suure varba juures põhjustada valulikku liigliha kasvamist. Suur varvas kaardub teiste varvaste poole ja põhjustab liigeste turset ja valulikkust.

 

Anneli Allikas-Parv