Reklaam sulgub sekundi pärast

Levinumad suguhaigused

Sugulise teel levivad haigused kulgevad vahel haigustunnusteta ja probleemid tekivad alles pikaajalise põdemise järgsete tüsistuste, mis kahjuks ei pruugi enam ravitavad olla. Suguhaigustest rääkimist peetakse tihti tabuks ning sellepärast ei oma inimesed nende kohta ka piisavalt informatsiooni.

Kadri Põldma
[email protected]

Sugulise teel levivad haigused kulgevad vahel haigustunnusteta ja probleemid tekivad alles pikaajalise põdemise järgsete tüsistuste, mis kahjuks ei pruugi enam ravitavad olla. Suguhaigustest rääkimist peetakse tihti tabuks ning sellepärast ei oma inimesed nende kohta ka piisavalt informatsiooni.

HIV / AIDS. Tunnused: põhjustab suure kaalukaotuse, pidev väsimus, palavik, kõhulahtisus, kuiv köha, muhud kaelal, kaenla all, kubemes. Nahal või suus sinikasarnased plekid. Tekitajaks viirus. Hävitab inimese immuunsüsteemi. Levib tupe-, päraku- ja suuseksi ajal, nõelte ja süstalde ühisel kasutamisel, HIV-positiivselt emalt lapsele. Nakatumine toimub HIV-viiruse sattumisel veresüsteemi.

Käesoleva 2006 aasta 22.septembri seisuga on Eestis diagnoositud 461 uut HIV-nakatumise juhtumit, (nendest  80 kinnipeetavad). Kokku on hetkel Eestis diagnoositus 5524 HIV-nakatunut
Põhjalikumalt loe AIDS-ist www.aids.ee

Gonorröa e. tripper. Gonorröa tekitajaks on bakter Neisseria gonorrhoeae . Üks sagedasemaid tüsistumata gonorröa tunnuseid on halvalõhnaline voolus. Kaasneda võib valu alakõhus, kehatemperatuuri tõus, urineerimise sagenemine ja valulikkus. Meestel esineb põletav valu urineerimisel ja mädaeritus kusitist. Kaebused ilmnevad umbes 1 nädal pärast nakatumist. Arst võib avastada gonorröa ka ilma, et oleks kaebusi. Partnereid tuleb ravida samaaegselt, sest vastasel juhul on ravi efektitu. Kahjustab meestel kusiti, naistel emakakaela limaskesta, võib kahjustada neelu ja pärasoolt.

Ravimata gonorröa põhjustab seesmiste suguelundite põletikke, mis on sagedasti hilisema lastetuse põhjuseks. Ka meestel võib lastetuse põhjuseks olla gonorröa.  Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.

Süüfilis. Süüfilise tekitajaks on bakter Treponema pallidum. Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Süüfilisse nakatumisel tekib 1-4 nädala jooksul välissuguelundite piirkonda (harvem ka mujale kehapinnal) esmahaavand, mis võib olla väike, valutu ja tähelepandamatu. Sageli kaasneb lümfisõlmede suurenemine. Haavand kaob paari nädala jooksul iseenesest ka ilma ravita, haigus jääb aga organismi püsima ning võib avalduda mõne aja möödudes teisese süüfilisena. Selles staadiumis on esikohal mittesügelev nahalööve, haavandid suguelunditel ja/või suus, juuste väljalangemine, harva lihasvalu ja palavik. Kui haigus jääb ka nüüd ravimata, tekib aastate möödudes kolmandane süüfilis, mis kahjustab juba oluliselt närvisüsteemi ja südant, põhjustades invaliidistumist. Kahjustused võivad tekkida ka luudesse ja kõhrkoesse, mille tagajärjel need koed hävivad. Vanasti oli süüfilisehaigele iseloomulik sisselangenud, nn. sadulnina, mis tekkis ninavaheseina kõhre hävimisest. Tänapäeval seoses süüfilise varajasema diagnoosimise ja raviga seda enam ei kohta.

Õigeaegne ravi on tänapäeval tõhus ja seda peavad saama kõik seksuaalpartnerid. Süüfilis on tõsine suguhaigus, mis põhjustab arenguhäireid lootele, kui seda põeb last ootav ema. Kahjuks on süüfilisejuhtude arv viimastel aastatel Eestis tunduvalt tõusnud.

Hepatiit B. 3-7 päeva pärast nakatumist tekib väsimus, peavalu, palavik, isu langus, iiveldus, oksendamine, keha sügelemine, silmavalged muutuvad kollaseks, uriin on tume, väljaheide hele, esineb kõhuvalu. Tekitajaks on väga nakkav viirus, mis põhjustab maksapõletiku ja võib põhjustada kroonilisi maksakahjustusi. Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal ning nõelte ja süstalde ühisel kasutamisel.

Spetsiifilist ravi ei ole, sest viirusevastast tõhusat ravimit pole veel avastatud. Tavaliselt saab organism viiruse poolt põhjustatud haigusest mõne aja pärast jagu ja seetõttu räägitakse viirushaigustest ka kui iseparanevatest. Haigust saab ennetada viiruse vastase vaktsineerimisega. Haigus kahjustab maksa.

Trihhomonoosi haigestunud naistel eritub lehkav vahutav tupevoolus, mis võib olla veresegune, võib esineda suguelundite turse ja valulikkus. Kaebused tekivad 3 päeva kuni 4 nädalat pärast nakatumist. Ca 1/3 nakatunuist tunnused puuduvad. Ka meeste haigustunnused enamasti puuduvad, vahel võib neil esineda eritist ja valulikkust urineerimisel. Levib sugulisel teel, harva ka intiimsete mittesuguliste kontaktide teel.

Trihhomonoosi tekitajaks on algloom Trichomonas vaginalis. Trihhomonoos esineb sageli koos teiste sugulisel teel levivate haigustega. Ravima peab kõiki partnereid.

Klamüdioosi tunnused ilmnevad 3 - 20 päeva pärast nakatumist: eritis kusitist, valulikkus urineerimisel. Haigustekitajad võivad olla pikemat aega ka mitteaktiivsed, kuid hiljem aktiveerudes põletikku põhjustada. Sageli kulgeb haigus ilma sümptomiteta, avaldudes hiljem tüsistuste näol (sagedasim lastetuse põhjustaja nii naistel kui ka meestel). Vastsündinu võib nakatuda sünnituse ajal, sel juhul väljendub haigus silma- või kopsupõletikuna. Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.

Klamüdioosi tekitaja on bakter Chlamydia trachomatis. Sageli võib nakatunu haiguse teadmatult partnerile edasi anda, sest tal endal puuduvad haigusnähud. Klamüdioosi ravi vajavad mõlemad partnerid üheaegselt. Klamüdioos on momendil Eestis üks levinumaid sugulisel teel ülekantavaid haigusi.

Kondüloomid e. suguelundite näsad. Päraku piirkonnas, pärasooles või kusitis esinevad lillkapsa sarnased tüükataolised roosakad või naha värvi moodustised. Näsakesed võivad sügeleda, põhjustada valulikkust, eritist, veritsust, lõhekesi. Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.

Kondüloomide tekitajaks on viirus Human Papilloma Virus. Haigusnähud ilmnevad 2-3 kuud pärast nakatumist või veelgi hiljem. Kondüloome saab ravida, kuid neid põhjustavat papilloomiviirust välja ravida ei ole võimalik. Kondüloome töödeldakse spetsiaalsete viirusevastaste ainetega, suuremaid eemaldatakse kirurgiliselt, laseri või külmutamisega. Kondüloome tekitava viiruse teatud tüved võivad põhjustavad emakakaelavähki.

Herpes suguelundeil. Vaid 1/4 nakatunuist tekib herpeetiline lööve, nähud võivad ka puududa, aga nakatumine toimub siiski. Tunnuseks on sügelev laiguke, seejärel villid, mis lõhenevad, tekivad paranevad haavandid. Võib kaasneda temperatuuri tõus ja kohalike lümfisõlmede suurenemine. Haigusnähud võivad korduda (sageli samas kohas), sest viirus jääb organismi püsima. Huuleherpes võib suuseksi puhul kanduda ka suguelundeile. Tekitaja on viirus, millel 2 alaliiki: üks tekitab ohatise huultele, teine suguelundeile. Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Herpest ravitakse viirusevastaste preparaatidega, eelistada tuleb suukaudset ravi.