Reklaam sulgub sekundi pärast

Menstruatsioon ja menstruatsioonivalud

Paljude naiste jaoks on kuu kõige hullem aeg – menstruatioon. Meeletud kõhuvalud, iiveldus, palavik. Lõputu piinlemine ja valud. Kui kaua kestab Sinu menstruatioon keskmiselt? Neli päeva? Nädal? Või isegi kaks nädalat? Miks osadel naistel ei ole valusid, samas kui Sina pead piinlema ja tundma, kuidas hing on paelaga kaelas?
/Tekst: Liis Toome/ 

Paljude naiste jaoks on kuu kõige hullem aeg – menstruatioon. Meeletud kõhuvalud, iiveldus, palavik. Lõputu piinlemine ja valud. Kui kaua kestab Sinu menstruatioon keskmiselt? Neli päeva? Nädal? Või isegi kaks nädalat?
Miks osadel naistel ei ole valusid, samas kui Sina pead piinlema ja tundma, kuidas hing on paelaga kaelas? Miks paljudel naistel kestab menstruatsiion vaid loetud päevad, Sinul aga kõvasti üle nädala?


Paljud naised tunnevad valusid vahetult enne menstruatsiooni ja selle esimestel päevadel. Mõnikord on valu väiksem – normaalne keha talitlus. Mõnikord on valu, aga tugevam. Selle põhjuseks arvatakse olevat prostaglandiinide sisaldust veres. Prostaglandiinid mõjutavad emakat ja see tõmbub kramplikult pingule.Tugev pinge halvendab emaka vereringet, nii, et see ei saa küllaldaselt hapnikku.Valutunde põhjustabki hapnikuvaegus. Sellega on seletatav ka asjaolu, miks rasestumisavastaste pillide tarvitamisel valud kaovad või miks valud tekivad alles aasta pärast menstruatsioonide ilmnemist. Vaid harva võib valu põhjuseks olla mõni naistehaigus näiteks endometrioos.


On naisi, kellel “päevade” ajal nö uputab ning on naisi, kellel vaid kergelt määrib. Teada ju on, et iga inimese organism on erinev, nii ka iga naise hormonaalne tase. Vooluse hulk oleneb östrogeenist (naisele iseloomulikku kehaehitust ja soo-omadusi säilitav ning emakafunktsioone reguleeriv hormoon). Naised, kelle voolus on suurem on tavaliselt pisut lopsakamad ja temperamentsemad. Üks eripära  on  naiste vahel veel: osadel naistel  esineb kuumade hoogude, higistamise ja ettearvamatute meeleolumuutustega kliimaks, põhjuseks munasarjahormoonide, peamiselt östrogeenide tootmise lõpetamine. Teistel,aga on üleminek menopausi kergem, sest nende organismi hormoonide sisaldus on teistsugune. Osadel naistel muutub menstruatsioon vererohkeks spiraali paigaldamise järgselt. Menstruatsioonid on vererohkemad ka umbes aasta pärast sünnitust ja vanematel naistel, kel on lähenemas menopaus.


Ebaregulaarne menstruatsioon esineb küllalt sageli noortel tütarlastel. Menstruaaltsükkel muutub tavaliselt korrapäraseks mõne aasta jooksul ja sel perioodil võivad menstruatsioonid esineda harva või olla ebakorrapärased.
Isegi hiljem võib paljudel naistel tsükli pikkus muutuda ja vaid väga üksikud naised oskavad ennustada oma menstruatsiooni täpset alguspäeva. Mõnedel naistel võib esineda pikk menstruaaltsükkel. Kuni 6 nädalat kahe menstruatsiooni vahel eeldusel, et tsükkel on korrapärane ei ole midagi, mille pärast peaks muret tundma.
Menstruatsiooni algust võivad edasi lükata või selle vahelejäämist põhjustada väga mitmesugused asjad: kaalus allavõtmine, muudatused toitumises, liigne füüsiline tegevus ning igasugune stress.Vanematel inimestel võib menstruatsiooni ära jäämine viidata algavale menopusile. Mõnikord võivad menstruatsioonid täiesti ära jääda, seda seisundit nimetatakse amenorröaks. Selle kõige sagedasemaks põhjuseks on rasedus. Menstruaaltsükli häired võivad olla ka söömishäire tunnuseks.  Kui menstruaaltsükkel on muutunud, kui esineb tsüklivälist vereeritust, kui menstruatsioonid on üldse ära jäänud või kui esinevad mistahes muud sümptomid -  suur verekaotus või valu, tuleb viivitamatult arsti poole pöörduda. Vererohked menstruatsioonid võivad olla seotud ka endometrioosi või kilpnäärme alatalitlusega .


Endometrioos on haigus, mille puhul emakaõõnt voorderdav limaskesta kude kasvab ja toimib väljaspool emakat. Tavaliselt on endometrioosi kolded munasarjades, emakas, kõhukelmel, soole ja kusepõie pinnal, harvem ka mujal,
Endometrioosi põhjusi ei teata, ilmselt on tegemist mitme faktori samaaegse mõjuga, on leitud, et oma osa on pärilikkusel, immuunsüsteemi häiretel, organismi ehituslikul eripäral, psühhosotsiaalsel seisundil jt. Kõige levinuma seletuse endometrioosi tekkele annab nn vastupidise verevoolu teooria, mille kohaselt menstruaalveri ja sellega koos irdunud endomeetriumi tükikesed satuvad menstuatsiooni ajal emaka kokkutõmmete abil munajuhade kaudu “vales suunas”. Endomeetriumi rakud kinnituvud munasarjadele, kõhukelmele ja mujale emaka ümbrusesse, kus nad kasvades ja tsükliliselt muutudes põhjustavad vaevusi. Teise teooria kohaselt muutuvad kõhuõõne elundite rakud mingil põhjusel endomeetriumisarnaseteks rakkudeks.


Mõnedel juhtudel sümptoomid puuduvad täiesti. Tavaliselt (umbes 80 %-il patsientidest) esinevad alakõhuvalud menstruatsiooni ajal, valud on tingitud endomeetriumi irdumisel vabanevatest ainetest (sh prostaglandiinid), mis ärritavad ümbritsevaid kudesid ning emaka menstruatsiooniaegsetest kokkutõmmetest. Harvem võib valusid esineda ka tsükli keskel ovulatsiooni ajal või pidevalt kogu menstruatsioonitsükli vältel. Endometrioosiga võib kaasneda valulik suguühe (düspareuunia), valulikkus urineerimisel (düsuuria), valulik sooletegevus ja roojamine, eriti menstruatsiooni ajal. Endometrioosi ei ole võimalik täielikult välja ravida (va juhul, kui eemaldada nii emakas, munasarjad kui kõik endmometrioosikolded), kuid sümptoomide leevendamine ja protsessi ulatuse vähendamine on võimalik. Selleks kasutatakse medikamentoosset või kirurgilist ravi, vajadusel kombineeritakse erinevaid ravimeetodeid. Sagedased on retsidiivid ehk haiguse taasägenemised. Ravimeetodi valik on individuaalne, seda mõjutavad haiguse raskusaste, sümptoomide esinemine, pereplaneerimine, patsiendi vanus ning elustiil. Näiteks ei vaja endometrioos naistel, kellel vaevusi ei ole või on need vähesed mingit aktiivset sekkumist. Samuti ei ole mõeldav kõiki organeid eemaldav (radikaalne) operatsioon noortel naistel, kel soovivad lapsi saada.


Laura on 24-aastane naine, kellel algas menstruatsioon 11-aastaselt. Tänaseks on saanud “pahad päevad” neiu suurimaks hirmuks. “Päris alguses ei olnud minu menstruatsioon midagi erilist. Käis siis kui tahtis ja ei mingeid valusid. Kuid kui 9nda klassi lõpp hakkas kätte jõudma, kus pinge oli suur, hakkasid mul meeletud kõhuvalud”. Laura esimene mälestus valusast algusest oli 9nda klassi kehalise kasvatuse tunnisist. “Jooksime kehalise kasvatuse tunnis pikka maad ja lõpusirgel pingutasin nii kuidas jaksasin. Päeva jooksul oli kerged krambid kõhus olnud küll, kuid ma ei pööranud sellele tähelepanu, kuna räägiti ju küll, et kui päevad hakkavad võib kõht valutada. Kuid kui aeg kinni löödi ja ma edasi pidin kõndima, lõi alakõhtu meeletud valud. See oli midagi sellist, et, keegi keerab sisikonda tagurpidi. Valu läks paari minutiga nii hulluks, et ma minestasin”. Nüüdsest on päevade algus Laura jaoks ühene. Minestamine. “Seda ei oska kirjeldada, see on just kui äkkvalu. Kuid valu läheb nii kiiresti nii tugevaks, et ei suuda valu ära kannatada. Higi hakkab jooksma ja pilt läheb eest”. Aasta alguses sai Laura, aga pisikese tütre emaks.
“Ptüi-ptüi-ptüi, kuid peale sünnitust ei ole mul enam valusid olnud. Igakord kui päevad hakkavad tekib minus paaniline hirm, et valud on taas tagasi”. Parimaks raviks peab Laura sooja dushi, üht suurt sõõmu konjakit ning kortslehe teed.

 

Liis Toome
[email protected]

[gallery ids="1829447,1829448"]