Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida teha kõhuvaluga?

Kõhuvalu on üks tüütumaid ja sagedamini esinevaid muresid üldse. Selle põhjuseid võib olla sadu. Mida teha valutava kõhuga ning kuidas seda kodustel meetoditel ravida?

Kadri Põldma
[email protected]

Kõhuvalu on üks tüütumaid ja sagedamini esinevaid muresid üldse. Sellepõhjuseid võib olla sadu. Mida teha valutava kõhuga ning kuidas seda kodustel meetoditel ravida?

Kuigi kõhuvalu võib olla seedeelundite talitlushäire näitaja, esineb seda siiski sagedamini seedeelundite ägeda või kroonilise haiguse korral. Kõhuvalu üheks võimalikuks põhjuseks on sapipõie, peensoole või jämesoole seina venitus, aga ka kudede verevarustuse häirenagu arteri tromboos või emboolia. Väga oluliseks valu põhjuseks on ka põletikulised muutused kõhukelmel, mis võivad tekkida näiteks mulgustunud haavandist või ka sapipõiepõletik.

Samas aga ei viita kõhuvalu üksnes seede-, vaid ka teiste elundite haigustele. Valu võib kiirguda kõhtu rindkerest ja lülisambast südamelihaseinfarkti, kopsupõletiku,südamepauna- ja seljaajupõletiku puhul. Kuid kõhuvalu on sageli ka märguandeks suhkurtõve järsulehalvenemisele või annab hoopis tunnistust tugevast ainevahetushäirest neerupuudulikkusega haigel. Samuti ei tohi unustada ka neurogeenseid põhjuseid, nagu nt vöötohatis.

Arst tahab esmalt alati teada valu asukohta (üla- või alakõhus), valu ajalist kulgu (järsk või aeglane algus), selle perioodilisust või pidevust, seost söömisaegadega, tugevust ja iseloomu (tuim või hoovalu), kestust. Arsti jaoks on olulised kõik valuga kaasnevad kõrvalnähud, nagu kõrvetised, kõhupuhitus, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kehatemperatuuri tõus, kaalulangus. Patsiendi käest küsitakse kas ja kuidas valu leevendub. Arsti huvitab, kas pärast valuhoogu uriini või väljaheite värvus muutub. Patsiendile võib tunduda isegi imelik, miks arst küsitleb põhjalikult nii lihtsa asja nagu kõhuvalu kohta.

Kõhuvalu üksikasjaliku kirjelduse abil oskab arst mõelda haigusele, mille tunnuseks see on. Arst teab, et seedeelundite haigustele on iseloomulikum üla- ja keskkõhuvalu, alakõhuvalu puhul mõtleb ta ka neeru- või günekoloogilistele probleemidele. Näiteks kaksteistsõrmikuhaavandi ägenemisel tekib keskkõhus tühjakõhu- ja öövalu, mis ei sunni kutsuma kiirabi ja leevendub söömisel või happevastase toimega ravimi kasutamisel. Kui sapikivi liigub sapipõie kaelaossa või maksavälistesse sapiteedesse, tekitades seal osalise või täieliku sulguse, algab kõhuvalu (sapikoolik) pärast söömist ja on üsna tugev, nii et tihti kutsutakse kiirabi. Tavaliselt kaasneb siis valule ka iiveldus ja oksendamine ning uriini  ja väljaheite värvus võib muutuda. Ka teiste seedeelundite haiguste korral esineval kõhuvalul on oma iseloomulikud jooned, mida arst patsienti küsitledes püüabki leida.

Kõhuvalu kui ühe haigustunnuse ravi on eeskätt seda valu põhjustanud haiguse või seedeelundite talitlushäire ravi. Mõnikord on vaja valu kiiresti leevendada, kuid seejärel tuleb leida valu põhjustav haigus ning alustada selle ravi.

Miks valutab kõht menstruatsiooni ajal?

Menstruaalvalu tekib järgmiselt: seoses menstruaalverejooksu algamisega vabaneb emaka limaskestast rohkem aineid, mille nimi on prostaglandiinid. Need prostaglandiinid imenduvad emakalihasesse ja põhjustavad tugevamaid emakakokkutõmbeid. Emaka vereringe saab selle tõttu häiritud ja emakalihases tekib verevarustuse häire, mida tunnete valuna. Seda valu saab leevendada ja kõige lihtsam vahend on apteegis käsimüügis olev ibuprofeen. Valuvaigisti tuleks võtta kohe, kui valu tekib, mitte oodata, kuni valu muutub väljakannatamatuks.

Kodune ravi

Koduse raviga võib alustada juhul, kui kõhuvalu põhjus on teada. Välispidiselt võib teha kompressi toasooja vee ja viina lahusega ja asetada see pooleks kuni üheks tunniks kõhule.

Asetage pooleks kuni üheks tunniks kõhule toasooja vee ja viina lahusesse kastetud kompress. 
 
Kui kaasneb ka oksendamine või kõhulahtisus, võtta sisse aktiivsütt ning juua kummeliteed väikeste lonksudena korduvalt iga 3-5 minuti järel või kasutada spetsiaalseid vedelikku taastavaid lahuseid.

Valuvaigistitest aitavad No-ðpa (retseptiravim) või ibuprofeen (saadaval
käsimüügis kahes annuses). 

Samuti võib kasutada probiootikume (Enterol kapslid ja pulbrid).