Reklaam sulgub sekundi pärast

Rasedad ja noored emad peavad vältima silmade laserlõikust

Silmade refraktiivkirurgilised protseduurid on viimase kümne aastaga maailmas väga laialt levinud. Protseduuride arv USAs küündib üle 1 miljoni aastas ning Eestis loobub laserprotseduuri abil prillide või läätsede kandmisest igal aastal ligikaudu 6000 inimest. Siiski tasub tähele panna, et raseduse ja imetamise ajal on refraktiivkirurgilised protseduurid vastunäidustatud.

Silmade refraktiivkirurgilised protseduurid on viimase kümne aastaga maailmas väga laialt levinud. Protseduuride arv USA-s küündib üle miljoni aastas ning Eestis loobub laserprotseduuri abil prillide või läätsede kandmisest igal aastal ligikaudu 6000 inimest. Siiski tasub tähele panna, et raseduse ja imetamise ajal on refraktiivkirurgilised protseduurid vastunäidustatud.

Milline on laserprotseduuriks sobiv patsient?
Nägemisteravust korrigeeriva kirurgia ehk refraktiivkirurgia puhul tuleb märkida, et silma laserlõikuse näol ei ole tegu haiguse ravi, vaid pelga kosmeetilise protseduuriga. Nägemist parandavaid lõikuseid teostatakse tervetel inimestel ja selleks puudub meditsiiniline näidustus. Seetõttu on patsientide soovid hoopis erinevad kui näiteks haiglas ravil viibijatel. Protseduurile tulijad ei taha taluda valu ega ebamugavust. Nad nõuavad kõrgeimat võimalikku turvalisust ning kliiniku garantiid, et protseduuri saadab edu. Hea tulemuse aga saab garanteerida vaid operatsioonile eelneva põhjaliku valikuprotsessi abil.

Olgugi tegu kosmeetilise protseduuriga, ei ole kõigile soovijatele võimalik paremat nägemist anda. Protseduuriks sobivad patsiendid selgitatakse välja operatsioonieelsete uuringute käigus. Laserprotseduuride vastunäidustuste hulka kuuluvad tõsised silmahaigused, kaasasündinud silma ehituse eripärad ja üldised terviserikked. Patsient ei tohi olla noorem kui 18 ja vanem kui 40 eluaastat ning prilliretsepti tugevus peab olema vahemikus –1 ... –8 dioptrit. Noortel naistel on oluline teada, et refraktiivkirurgilised protseduurid on vastunäidustatud raseduse ja imetamise ajal.

Rasedus, imetamine ja silmakirurgia
Silma laserprotseduur ei ole iseenesest raske operatsioon. See kestab kokku vaid paarkümmend minutit ning ühtegi nõela või haava sellega ei kaasne. Põhjus, miks rasedatele ja imetavatele emadele laserprotseduure ei soovitata teha, on protseduuri eel, selle ajal ja pärast protseduuri kasutatavad ravimid. Nii silma tilgutatavad kui ka suukaudsed ravimid võivad verega lootele või rinnapiimast väikelapsele edasi kanduda ega pruugi olla ohutud.

Teine põhjus, miks refraktiivkirurgia rasedatele ja imetavatele emadele ei sobi, peitub last ootava või imetava naise organismis toimuvates hormonaalsetes nihetes, mis ajutiselt võivad muuta nägemise kvaliteeti. Need toovad kaasa organismi veesisalduse tõusu ning võivad ajutiselt mõjutada sarvkesta kuju. Teoorias võib prilliretsepti tugevus raseduse ajal selliste nihete tagajärjel muutuda.

Kuna laserprotseduuri ajal lähtub kirurg enne operatsiooni tehtud mõõtmistest, on eriti oluline, et sarvkest oleks mõõtmiste ajal stabiilne. Just sel põhjusel palutakse eeluuringutele tulijatel vähemalt kümme päeva kontaktläätsesid mitte kanda, sest ka need võivad muuta sarvkesta kuju. Kui raseduse ajal operatsioonieelsed mõõtmised teha ja protseduuril neid mõõteandmeid kasutada, ei pruugi lõikusega täiuslikku tulemust saavutada. Pärast raseduse ja imetamise lõppu, kui organismi hormonaalne tasakaal on taastunud, võib nägemisteravus raseduse ajal mõõdetust erineda ning operatsiooniga saavutatud tulemus seetõttu halveneb.

Praktikas selliseid dramaatilisi muutuseid siiski ei näe, KSA Silmakeskuse nelja aasta statistika järgi on normaalselt kulgeva raseduse ja imetamise ajal nägemiskvaliteet stabiilne. Aga sellele vaatamata tuleb võimalike nägemise muutustega raseduse ajal arvestada. Pärast imetamise lõppu soovitame protseduuriga kaks kuud oodata, selle aja jooksul taastub naise normaalne hormonaalne foon.

Mida veel arvesse võtta?
Siiani oli levinud arvamus, et naised ei tohiks rasestuda kuus kuud pärast protseduuril käimist, kuna võimalik kordusprotseduur tehtaks just sel perioodil. Üldjoontes kehtib see soovitus tänagi, ent nüüdisaegse tehnoloogia ja korraliku valikusüsteemiga kliinikus on kordusprotseduuride tõenäosus 24 järgneva kalendrikuu jooksul LASIK ja Epi-K laserprotseduuridel alla 0,5% ja seega ei ole kuuekuulisel ooteperioodil enam praktilist tähtsust. Samuti ei sea laserprotseduurid piiranguid erinevatele sünnituse meetoditele, nagu sageli arvatakse.

Suguliselt aktiivsetel naistel, kes ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid, soovitame enne protseduurile tulekut teha rasedustest. Raseduse esimestel nädalatel ei pruugi patsient ise veel rasedusest teadlik olla ning võib riskida loote hea tervisega, kui võtab suurtes kogustes hormoonpreparaate ja tilgutab pärast protseduuri nädala jooksul silma antibiootilisi tilkasid.

Kui kõike eelnevat on silmas peetud ning ka operatsioonieelne uuring on patsiendi protseduuriks sobivaks tunnistanud, kaasneb laserlõikusega harva mingisuguseid komplikatsioone. Rahulolu-uuringute põhjal on enamik laserprotseduuri läbinud inimesi oma otsusega väga rahul. Kõige sagedamini soovivadki laserprotseduuri just noored kaunid naised, kes tihti samal ajal peret planeerivad. Mõnikord jäävad nad suhteliselt lühikese aja jooksul pärast protseduuri ka lapseootele, kuid seni ei ole see probleeme tekitanud ning nad sünnitavad ilusaid ja terveid lapsi.