Reklaam sulgub sekundi pärast

Solaarium või päris päike?

Solaariumi kahjulikkusest on viimasel ajal palju räägitud. Samuti on räägitud, et ka päris päike on erakordselt ohtlik. Räägitakse, et hoiduda tuleks igasugusest päikesekiirgusest ja solaariumisse minek on enda tapmine. Aga paratamatult elame ju päikese all ja puutume sellega kokku iga päev.

Solaariumi kahjulikkusest on viimasel ajal palju räägitud. Samuti on räägitud, et ka päris päike on erakordselt ohtlik. Räägitakse, et hoiduda tuleks igasugusest päikesekiirgusest ja solaariumisse minek on enda tapmine. Paratamatult elame ju päikese all ja puutume sellega kokku iga päev. Mida siis teha ja uskuda? Kas istuda kodus niikaua, kuni päike loojas?

Päevitus tähendab naha värvumist melaniini (pigment) toimel. Päevitus on naha kaitsereaktsioon. Päikesekiirguse eest peame end siiski kaitsma, nii solaariumis kui ka päris päikese käes. Selleks on olemas erinevad kreemid. Läbi tuleks teha nahatüübitest ja valida endale seejärel sobiv kaitsekreem. Heledanahalistel on vaja tunduvalt suurema kaitsefaktoriga tooteid kui tumedanahalistel. Albiinod ja punapead kuuluvad aga sellesse gruppi, kes tõesti liigset päikest saada ei tohiks. Nemad ei päevitu, vaid üksnes põletavad oma naha ära. Päikesega liialdamine võib tekitada kõigil nahavähki. Melaniin ei suuda lõputult nahka kaitsta. Sellepärast ei tohiks päikesega liialdada keegi!

Naharakkude võime pigmenti toota on geneetiliselt määratud. Tumedanahalistel tekib pigment tunduvalt intensiivsemalt ja nad päevituvad palju kergemini kui heledanahalised inimesed.

Kui läheme soojale maale reisima, peaksime enne seda käima mõned korrad solaariumis, sest päevitunud naha kaitsevõime on suurem. Seega tuleb solaariumiskäik sel puhul ainult kasuks. Kui läheme lumivalgena kuuma lõunamaa päikese kätte, saame endale ju kohutavad põletusarmid ja lõpptulemus on kohutav.

Päikesevalgus aitab kaasa luustikule, lihastele, immuun- ja närvisüsteemile olulise vitamiini D3 tekkimisele organismis. Päikesevannidel on ainevahetust, vererõhu ja vere kolesteroolitaseme normaliseerumist soodustav ning luuhõrenemist vältiv toime. Kui me kaitseksime end päikese eest pikkade varrukate ja pikkade pükstega, siis ei oleks meil talveks jõudu terve olla. Meie keha vajab vitamiine, mida saame just päikesest.

Olenemata hirmujuttudest ei tee solaarium mõistlikul kasutamisel päikesest rohkem kahju. Kui kasutada õigeid kaitsekreeme ning kui solaariumilambid on uued ja korras, ei tohiks olla tohutut riski. Päevitamiseks solaariumis on olemaks spetsiaalne kosmeetika. Tegemist on mitmesuguste geelide, kreemide ja õlidega, mis - nagu ka tavakosmeetika - on välja töötatud Teie naha eripära ja vajadusi arvestades. Solaariumisse minnes tuleks konsulteerida spetsialistiga, kes määrab ära teie nahatüübi. Nt solaariumis Sunpower on võimalik valida just teile sobiv päevitusseansi pikkus ja koostada päevitusplaan.

Vastunäidustused solaariumile

- teatud retseptiravimite tarvitamine (nt antibiootikum, stressi- ja diabeediravim)
- nahahaigused, mis ei kannata looduslikku päikest
- rasedus ja menstruatsioon  (võivad tekkida pigmendilaigud)
- UV-tundlikkus ehk päikeseallergia
- kuiv ja vananev nahk
- silmakae, kuperoosa, äge akne ja akuutsed põletikud
- kiiritusravi ja äsjane veenilaiendite ravi

Enne solaariumi


- eemalda kehalt kosmeetika
- kreemita keha spetsiaalse kaitsekreemiga, mis vastab sinu nahatüübile
- pane ette kaitseprillid ning rindade peale rinnanibukaitsmed.
- kaitse huuli, rindu ja bikiinipiirkonda
- kata tätoveeringud päikeseblokiga, sest mõned värvained tekitavad päikesekiirgusega kokku puutudes allergilist reaktsiooni. Tätoveeringuid võib kreemitada ka üle hügieenilise huulepulgaga.
-kui sul on suuri sünnimärke, kata ka need päikesebloki või hügieenilise huulepulgaga.

Buduaari arhiiv