Triin Mäe: kui ohutud on tervisele nõudepesu-masina pesuvahendid?

Triin Mäe: kui ohutud on tervisele nõudepesu-masina pesuvahendid?

Me kõik teame, et elu muutub tänu tarkadele inimestele aina mugavamaks ja mugavamaks. Ja loomulikult ongi kiire elutempo juures vaja, et jääks aega ka nautida oma peret ning väljateenitud rõõme. Kuid kas me oleme ka süvenenud nende mugavate asjade tuuma?

Me kõik teame, et elu muutub tänu tarkadele inimestele aina mugavamaks ja mugavamaks. Ja loomulikult ongi kiire elutempo juures vaja, et jääks aega ka nautida oma peret ning väljateenitud rõõme. Kuid kas me oleme ka süvenenud nende mugavate asjade tuuma?

 

Ma ütlen ikka, et olen jumalale eelkõige tänulik kolme asja eest: tampoonid, nõudpesumasin ning püsikiirusehoidja. Ma tõesti ei kujutaks oma elu nelja lapse kõrvalt ilma nõudepesumasinata ette. Ma vist elakski köögis, käed veest kipras ja jalad tursunud. See on asendamatu asi minu elus! Sealjuures on siiski üks suur AGA! Nimelt on minu ema mulle rääkinud alates ajast, mil ma nõudepesumasina endale soetasin, et mõelgu ma enne, kui kasutan neid pesuvahendeid, mida sinna sisse panen, sest tema ei usu, et need sinised tabletikesed või mitte mingeid jälgi jätvad imeilusad geelikesed on süütud. “Jaa… jaa… ema, ma tean, ma tean, ma panen seda geeli vähem! Ausalt!” Jah, ma panin geeli vähem, vähemalt mõnda aega tegin nii, kuid nõud tundusid tõesti liiga mustad sellise pisikese koguse kohta ning endalegi märkamatult lisasin ma iga kord sinist nõudepesugeelikest aina enam. Minu emale aga ei andnud asi rahu ning ta tegi kõik selleks, et mind veenda. Küll tassis ta ajakirju ja artikleid, mis jutustasid kodukeemiast, aga mind see ei mõjutanud, sest eks need vanainimese ülepaisutatud hirmud ole, mis muud. “Meil on 21. sajand ja kõik peseme juba nõudpesumasinatega, saa aru!” 

Mõned päevad tagasi aga hakkas ema taas samal teemal rääkima. Seekord aga käis ta lauale fakti, mis pani mind tõsiselt mõtlema. Kohe nii mõtlema, et hakkasin otsima lahendust, kuidas ennekõike oma lapsi hoida. Enam ei suhtunud ma asja ükskõikselt, vaid see näris ja näris mind. Nimelt käis ema ühe hea tuttava juures, kes on väga kogenud ning hinnatud lahkamisarst. See arst ütles sõnad, mida ma tahaksin teile nüüd edastada: „Ma võin inimest lahates ilma igasuguse probleemita öelda, kas tema kodus kasutatakse nõudepesumasinat või ei, sest kui kasutatakse, siis on tema organism seda keemiat täis!“ Kohutav! 

Nõudepesumasin on suhteliselt uus leiutis. Minu elus on see olnud 6 aastat, kuid minu pisikeste poegade, kes on nelja- ja kaheaastased, on see olnud ju terve elu! Kogu oma elu on nad söönud nõudelt seda nähtamatut mürki ja neil on veel ees pikk-pikk eluaeg. Mis neist lastest saab nii? 

Järgmisel päeval katsetasin oma nõudepesumasinat. Kuidas oleks, kui ma enam seda ainet üldse ei kasutaks? Pesen suuremal kuumusel, kuid pesuvahendit ei pane. Tulemus oli selline, nagu lootsin – nõudepesuvahend on mõttetu! Loomulikult on see suurtele kontsernidele tähtis müügiartikkel, sest sellega saab teenida ilmatuma suure raha. Kes ikka hoolib meie tervisest? Rahaliselt teeb see minu jaoks sama välja või on isegi odavam, sest nüüd kulub nõudepesule natuke rohkem elektrit ja rohkem vett, kuid pesuvahendit ei kulu üldse. Katsetage ka ja hoidke oma pere ning enda tervist. “Think outside the box!“, ole kriitiline ja ära usu seda, mida meile “ette söödetakse”!

 

Fakt: Kui aastaid tagasi kannatas Eestis allergia all umbes 8% inimestest, siis nüüd on allergikute osakaal linnades kasvanud kuni 20%-ni elanikkonnast. Neist suur osa on lapsed. Arenenud riikides sündinud laste hulgas on allergikute osakaal 40%.

Vana, kuid informatiivne artikkel. Loe kindlasti siit    

 

Buduaarile 

Triin Mäe