Tselluliit – võimalik vältida ja ravida!

Tselluliit on üks naiste peamisi ilumuresid. Seda esineb ka kõhnadel ning ei pruugi olla  seotud kehakaaluga. Mis see tselluliit on ja miks ta üldse tekib? Kas seda saab ka vältida? Need küsimused hakkasid mind huvitama ja uurisin asja.

Kadi Jüriado
kadi@buduaar.ee


Tselluliit on üks naiste peamisi ilumuresid. Seda esineb ka kõhnadel ning ei pruugi olla  seotud kehakaaluga. Mis see tselluliit on ja miks ta üldse tekib? Kas seda saab ka vältida? Need küsimused hakkasid mind huvitama ja uurisin asja.


Tselluliit kui termin võeti kasutusele prantsuse arstide poolt tombulise nahaaluse rasva tähistamiseks. Tselluliit  asub naiste tuharatel, reitel, käsivartel, alakõhul. Meestel seda ei esine, või esineb väga äärmuslikel juhtudel, kuna  tselluliit tekib  naissuguhormoonide osavõtul. Väidetakse, et tselluliiti põhjustab toksiliste ainete kuhjumine keha kudedesse, mis on  põhjustatud rafineeritud ja töödeldud toitude ületarbimisest ja vähesest värske juur- ning puuvilja söömisest. Tekivad vee-, rasva- ja jääkainete tühimikud, mis annavad nahale lohklise efekti – apelsinikooreefekti.


Tavaliselt algab seesmine saastumine hiilivalt ja esialgu märkab inimene, et ta on põhjuseta väsinud, ka peavalu võib olla sageli tingitud kahjulike ainete kuhjumisest. Paljud toksilised ained lahustuvad ainult rasvas ja neid pole võimalik neerude kaudu väljutada ja ka maks ei suuda neid lõhustada, seega kuhjuvad need keharasvaks ehk tselluliidiks. Põhjuseks, miks  paljudel naistel ja isegi saledatel on puusadel ja reitel tselluliit, on suguhormoon östrogeen. Märgatavaks muutub see siis, kui nahka vajutada sõrmede vahel. Hiljem, tselluliidihulga kasvades on see juba ka ilma pigistamiseta näha.


Loodusraviarstid soovitavad sel puhul  värsket puu- ja juurvilja tarbida, et vabaneda jääkainetest.  Samas tuleb loobuda teest, kohvist ja alkoholist, kuid värsket allikavett tuleks tarbida vähemalt 2 liitrit päevas. On tehtud kindlaks, et umbes 58% patsientide maksal on raskusi isegi kofeiinitaoliste leebete toksiinide ümbertöötlemisega. Seega suur kohvi tarbimine soodustab tselluliidi teket. Maksal aitavad toksiinidest vabaneda värskelt pressitud punapeedimahl (ettevaatust, suures koguses on kahjulikud!), rõikamahl, allikkress, võilillejuurtest kohv, kollajuur, piimohakas.


Rasvkoel on soojusisolatsiooni ülesanne. Nahaalune rasvapadjand kaitseb keha liigse jahtumise eest. (Korpulentsed inimesed taluvad külma paremini kui kõhnad.) Rasvadepoo on keha tähtsaks energiavaruks. Nälgiv organism kasutab algul oma süsivesiku reserve, mis on glükogeenina salvestatud maksarakkudes ja lihastes. Neid jätkub suhteliselt lühikeseks ajaks. Seejärel algab rasvarakkude “põletamine”, mille tulemusena inimene kõhnub. Kui ka see rasvavaru on ammendatud, algab kehavalgu lõhustamine energeetiliseks otstarbeks, mis viib lihaste ja siseelundite kõhetumisele ning vere valgusisalduse vähenemisele, lõppkokkuvõtteks tervisehäireteni.


Need on väga olulised momendid teada enne, kui anda (või kuulata) soovitusi keharasva ja tselluliidi vähendamiseks.


Vanusega muutub nahk õhemaks ja vähem elastseks, seega muutuvad rasvaga täidetud rakud rohkem märgatavamaks. See apelsinikooreefekt võib muutuda veelgi nähtavamaks päevitamisega, sest liigne päike muudab naha elastsust. Parim viis tselluliidist vabanemiseks on õige toitumine, massaa