Tupeseen- süütu ent tüütu haigus

Sa tunned, et mida on valesti- sa tunned sügelust ja isegi paistetust ning võib olla  on ka seksida valus. Ka sinu püksikud on määrdunud valge ja hapuka lõhnaga tupevoolusega. Järelikult on sul tupeseen. Tupeseen on tegelikult üsna süütu, aga siiski väga tüütu haigus. Tihti on nii, et naine ei pruugi ise aru saada, et tal tupeseen on ning alles ülevaatusel teatab arst selle olemasolust. Kolmveerand naistest on kasvõi kord elus hädas tupeseenega ning kui see juba kord elus on olnud, võib see vabalt jälle tulla. 

Tunned, et mida on valesti – tunned sügelust ja isegi paistetust ning võib olla  on ka seksida valus. Ka sinu püksikud on määrdunud valge ja hapuka lõhnaga tupevoolusega. Järelikult on sul tupeseen. Tupeseen on tegelikult üsna süütu, aga siiski väga tüütu haigus. Tihti on nii, et naine ei pruugi ise arugi saada, et tal tupeseen on ning alles ülevaatusel teatab arst selle olemasolust. Kolmveerand naistest on kasvõi kord elus olnud hädas tupeseenega ning kui see juba kord elus on olnud, võib see vabalt jälle tulla. 

Kuidas ise aru saada, et sul on tupeseen?

Tupeseene tunnused on valgete tükkide ja hapuka lõhnaga tupevoolus. Sügelustunne, kipitus, valulik vahekord või urineerimine, lõhed limaskestadel, isegi haavandid ja turse. Kuna naise anatoomia on selline, et limaskestadega kaetud ala on lai, siis ilmnevad kiiresti kaebused, mis sunnivad pöörduma naistearsti juurde.

Võib olla ka ilma sümptomiteta – seen avastatakse juhuslikult, kui mingil põhjusel tupest analüüs võetakse.

Kas tupeseent võib saada vaid sugulisel teel?

Tupeseen võib levida ka sugulisel teel, aga tegelikult on põhiline põhjus rohke ja põhjendamatu antibiootikumide tarvitamine (eriti antibiootikumide tarvitamine viirushaiguste puhul). Samuti pikaajaline beebipillide tarvitamine. Vanuse tõustes väheneb loomulik naissuguhormooni östrogeeni tase, organism ei suuda glükogeenist toota küllaldaselt piimhapet tupe normaalse pH tagamiseks. Pidevatel ravimitarvitajatel kipubki tupeseen  korduma.

Tupeseene ägenemise põhjusteks on veel: liiga vähene hügieen või liigne hügieen leeliseliste vahenditega. Vahekord (uus vahekord) – erinevad või uued partnerid.

Tegemist võib olla ka allergiliste faktorite mõjuga: pesu, pesuvahendid, lateksallergia preservatiividest, erinevad määrded ja lubrikandid jm.

Ka terve naise tupes võivad olla üksikud tupeseene tekitajad, kuid nad ei põhjusta haigust. Terve naise tupe pH on 4,0-4,5. Haiguste ja vanusega see muutub, mis põhjustab kaebusi ja ebamugavust.
Kui seen sul kord juba organismis on, siis on ta visa.


Võimalikud tagajärjed

Peale ebamugavustunde tupes muid tagajärgi pole, rasestumist ei takista.


Kuidas ravida tupeseent?

Ravimeid saab osta ainult retseptiga, mida tänapäeval on apteekides lai valik. On mitmesuguseid tablette ja tupekuulikesi. Tihti on vaja korduvaid ravikuure.

Kuidas vältida tupeseene teket?

Ei tohiks unustada, et tupp on poolavatud süsteem (dots. I. Kõivu väljend), kus ei ole steriilsust. Seetõttu sõltub palju elustiilist, hügieenist, vanusest, eriti aga üldisest organismi immuunsusest.

Tupeseent võib saada ka sugulisel  teel – seega kasutada võõra partneriga seksimisel ikkagi kondoomi.

Hügieen on väga tähtis: normaalne hügieen on pesta lahkliha ja väliseid suguelundeid 1-2 korda ööpäevas ja iga päev vahetada aluspesu. Liigne hügieen on pesemine üle 3 korra ööpäevas kasutades liiga leeliselisi vahendeid, mida reklaamitakse.

Ravimeid tuleb tarvitada vaid arstlikul näidustusel (elulisel näidustusel).

Kõrge immuunsuse tagamiseks tuleb toituda ratsionaalselt, liikuda palju, tagada õige töö- ja puhkerežiim.

Sünnitamata naised ei peaks väga pikalt järjest üle 5 aasta (üle 10 aasta ) tarvitama pille. Ehk on võimalik teatud perioodidel vahetada rasedusest hoidumise metoodikat.

Sagedaste ägenemiste puhul soovitatakse kasutada naturaalset puuvillapesu, valida sobivamad pesukaitsed ja sidemed.
Preservatiive tuleks osta vaid apteegist ja leida endale sobivaim. Allergiakahtluse puhul kasutada lubrikandina apteegi väheallergilisi, lõhnavabasid lubrikante.

Buduaar.ee arhiiv