Vale voodimadrats neelab hea une

Hea madrats on eelkõige investeering iseendasse, oma tervisesse ja heasse tujusse. Voodi võib olla, aga madrats peab olema! Vilets ja vana küljealune sunnib inimesed üsna ebaloomulikus ja ebameeldivas asendis magama, mis toob pikkamööda kaasa nii mõnedki tervisehädad nagu näiteks pea- ja seljavalu, hapnikuvaegus ja tursed.

Hea madrats on eelkõige investeering iseendasse, oma tervisesse ja heasse tujusse. Voodi võib olla, aga madrats peab olema! Vilets ja vana küljealune sunnib inimesed üsna ebaloomulikus ja ebameeldivas asendis magama, mis toob pikkamööda kaasa nii mõnedki tervisehädad nagu näiteks pea- ja seljavalu, hapnikuvaegus ja tursed.

Ka une pealt “surevad” käed ja jalad on halvasti magamisest tingitud, samuti une ajal tekkivad lihaskrambid. Kui hommikul ärgates on selg ja kael või isegi kogu õlavööde kanged, tuleb jällegi süüdistada madratsit.

Hea madrats on hingavast materjalist ja mõlemalt poolt hästi ventileeritav (nt kookosmadrats, tatramadrats). Moeasjaks on saanud viskoelastikust madrats, mis algselt oli ette nähtud kosmonautidele, et leevendada kosmoseraketi stardiga kaasnevat survetõusu. Viskoelastikust madrats toetab hästi pead, kaela, õlgu, selga ning jalgu ja vormub samal ajal täpselt kehakuju järgi. On täheldatud, et see madrats vähendab rahutut keeramist ja visklemist voodis koguni 80% võrra.

Madratsite katteriidena kasutatakse mitmesuguseid kangaid. Parim valik on muidugi täisnaturaalne, aga selgi puhul tuleks kasutada kattemadratsit. See mitte ainult ei pikenda madratsi eluiga, vaid tagab ka hügieeni ja annab madratsile viimase lihvi, muutes selle kas pehmemaks või jäigemaks.

Madratsi valikul mängib olulist rolli kasutaja pikkus ja kehakaal. Normaalse kehakaaluga inimesele sobib rohkem pehme, ülekaalulisele aga kõva madrats. Tavaliselt ostavad abielupaarid voodisse ühe suure madratsi, seda valikut soosib ka feng shui. Aga kahe madratsi kasuks räägib fakt, et üldjuhul on naise ja mehe kehakaal erinevad ja erinevusi aitab edukalt tasandada lai kahekohaline kattemadrats.

Madratsi eluea pikendamiseks saab kasutaja mõndagi ära teha – oluline on kasutada kattemadratsit, samuti aeg-ajalt keerata madratsil teine külg, nii saab materjal puhata ja taastuda. Võimaluse korral võiks madratsit miinuskraadidega väljas tuulutada. Madratsile on hea ka võrestikupõhjaline hästi tuulduv voodi.

Kuigi otse tootmisest tulnud madratsid on lestavabad, ei pääse kasutuses olev madrats ometi lestadest. Nii on müügil ka spetsiaalsed kaitsekatted, apteegist võib küsida aerosoole ja loputusvahendeid. Allergikule sobib siiski kõige paremini poroloonmadrats, mille külge lestad ei hakka. üldiselt ostetaks poroloonmadratseid järjest vähem, kuid on olukordi, kus vana hea poroloon on üsnagi asendamatu.

Kui õige madrats on valitud, tuleks tähelepanu pöörata tekkidele-patjadele ja voodiriietele. Praegu on saada palju erinevaid tekke-patju, mille hulgast sobivaid leida ei tohiks väga raske olla. Samuti on müügil kõikvõimalike ja -võimatute mustritega linaseid, puuvillaseid, siidiseid, flanellist, froteest jm voodilinu. Talvel võiks eelistada siiski rohkem flanellpesu, mis on pehme ja keha vastas ka soojem kui teised materjalid.

Kui voodis on hea madrats ja kergesti hooldatav ning minimaalset tolmu tekitav pesu, siis oled andnud hea panuse oma parema une nimel.

Buduaar.ee