Vereproov näitab, mis kehas toimub: Marge Tava testis Synlabi terviseriskipaketti

Vereproov näitab, mis kehas toimub: Marge Tava testis Synlabi terviseriskipaketti

Tänapäeval on enamik haigusi ennetatavad või varases staadiumis ravitavad, aga me lihtsalt ei tea ega näe, mis meie kehas toimub ja kuidas keha erinevatele asjadele reageerib. Seetõttu võib mõnikord ka liigne tervise eest hoolitsemine osutuda tervisele ohtlikuks. Sport peaks olema ju tervislik, aga liigne treeningkoormus on organitele kurnav. Tervislik toitumine teeb head, aga märkamatult võivad menüüst välja jääda mõned olulised vitamiinid või mineraalid. Et oma organismi heaolus kindel olla, on nüüdsest võimalik kiirelt ja lihtsalt synlab.ee lehelt endale sobiv tervisekontrollipakett tellida. 

Tänapäeval on enamik haigusi ennetatavad või varases staadiumis ravitavad, aga me lihtsalt ei tea ega näe, mis meie kehas toimub ja kuidas keha erinevatele asjadele reageerib. Seetõttu võib mõnikord ka liigne tervise eest hoolitsemine osutuda tervisele ohtlikuks. Sport peaks olema ju tervislik, aga liigne treeningkoormus on organitele kurnav. Tervislik toitumine teeb head, aga märkamatult võivad menüüst välja jääda mõned olulised vitamiinid või mineraalid. Et oma organismi heaolus kindel olla, on nüüdsest võimalik kiirelt ja lihtsalt synlab.ee lehelt endale sobiv tervisekontrollipakett tellida. 

 

Euroopa suurimasse laboriketti kuuluv ja Eesti üks suurimaid meditsiinilaboreid Synlab Eesti on laborianalüüse teostades arstidele meie haiguste diagnoosimisel abiks olnud juba üle 20 aasta. 

Kuna inimeste omavastutus ja huvi tervise vastu on viimastel aastatel oluliselt kasvanud, on Synlab Eesti labor turule tulnud innovatiivse ja praktilise lahendusega, mis võimaldab igaühel end oma tervisliku seisukorraga kiirelt kurssi viia. Kokku on esialgu saadaval kaheksa erinevat laborianalüüside paketti, näiteks terviseriskipakett, mis annab üldise ülevaate sinu tervislikust seisundist ja immuunsüsteemi olukorrast, võimalikest varjatud põletikest, südame-veresoonkonnahaigustest, maksa, neerude, kilpnäärme tööst, raua ja D-vitamiini varudest. Lisaks pakutakse terviseriskipaketti lapsele, tervisesportlase paketti, kõrvetiste-, südame-, vitamiinide ja mikroelementide, mineraalainete- ning laktoosi- ja gluteenitalumatuse pakette. Nimekiri täieneb pidevalt.  

 

Sõltumata sellest, kui tervelt sa end tunned, tasub terviseriskide hindamine end igal juhul ära, sest organism varjab tegelikult palju. Kui kõik analüüsid on korras, siis annab see sulle südamerahu ja kindlustunde. Alustada võib terviseriskipaketist, sest kui mõni analüüs pole korras, siis annavad tulemused infot, milliseid lisaanalüüse võiks teha või millise arsti poole pöörduda. Pärast vereproovi andmist laboris kulub paar tööpäeva analüüsi tulemuste teadasaamiseks www.synlab.ee portaalist. Tervisepaketi tellijad saavad oma analüüsi tulemused koos seletustega samasse portaali, otse laborisse tulnud ostjad võivad tulemused tellida oma e-mailile. Laborianalüüside vastused saab sellisel kujul, kus isikliku näitaja kõrval on toodud tervete inimeste normaalnäitaja vahemik, seega on tegelikult lihtne ka ise tulemustest aru saada. Pakettidele lisaks on võimalik tellida ka Synlabi laboriarsti konsultatsioon (kindlasti soovitatud esimesel korral), kellega koos iga analüüsi tulemus ja võimalikud kõrvalekalded läbi vaadatakse. 

 

Terviseriskipakett koosneb 13 erinevast analüüsist ning annab vastused järgmiste tervist puudutavate näitajate kohta: 

*hemogramm (üldverepilt) annab üldise ülevaate organismi ja immuunsüsteemi seisundist, varjatud infektsioonidest, põletikest, võimalikust aneemiast;

*ferritiin näitab organismi rauavarusid ning sellest selgub, kas sööd piisavalt rauarikast toitu (oluline dieeditajatel);

* alaniinianalüüs näitab võimalikke maksakahjustusi;

* kreatiniin näitab neerude normaalset toimimist (taas oluline dieedipidajatel);

*glükoosi- ehk veresuhkrutase näitab kõrgenenud diabeediriski; 

* C-reaktiivne valk näitab põletiku- ja südame-veresoonkonnahaiguste riski; 

* TSH nimeline hormoon aitab analüüsida kilpnäärmetalitlust. See on oluline näitaja nii rasedust planeerivatele naistele kui ka neile, kes pidevalt jõuetust tunnevad;

*D-vitamiini madalat taset seostatakse mitmete haiguste, sh stressi tekkeriskiga. Samuti on see oluline lihaste vastupidavuse hindamisel, hammaste ja luude arengus jne. 

*Kolesteroolitaseme tõus võimaldab hinnata südame-veresoonkonnahaiguste tekkimise riske. Noorematel inimestel on kolesteroolitaseme tõus seotud ka diabeedi, alkoholismi, kilpnäärme alatalitluse, maksa- või neeruhaiguste ja muude terviseprobleemidega.

Paketi hind on väga mõistlik – 46 € ning see moodustub kõikide paketis sisalduvate analüüside Haigekassa poolt määratud hindadest, millele lisandub vere võtmise teenustasu.

Laboriarst dr Meeli Glükmann soovitab verepõhist tervisekontrolli teha kord aastas ning alates 35. eluaastast isegi kaks korda aastas. 

 

 

Minu testi tulemused

Tavaliselt minnakse veneanalüüsi tegema siis, kui inimesel on mingisugused vaevused, millele ta lahendust otsib. Tüüpilise eestlasena oli minu terviseprobleemiks väsimus ja aeg-ajalt mõningad allergilised reaktsioonid. Väsimus ei ole sugugi süütu sümptom ja selle tagamaad viitavad alati terviseprobleemile. Vormistasin synlab.ee lehel oma tellimuse, läksin laborisse verd andma ning leppisin paar päeva hilisemaks kokku kohtumise laboriarstiga. Lugesin portaalist, mida kõike analüüsi tulemustest teada võib saada ja loomulikult jõudsin vahepeal palju muretseda, et miks ma nii väsinud olen, kas asi võib olla kilpnäärmes, neerudes või hoopis kehvveresuses. 

Laias laastus võivad väsimusel olla haiguslikud või elustiilist tingitud põhjused. Minu puhul oli selleks D-vitamiini puudus – see oli ka ainus näitaja, mille tulemus minu tervisepaketis sisalduvast 13 analüüsist paigast ära oli ja mille osas pean nüüd midagi ette võtma. 

D-vitamiini puudus on varjatud põhjus paljudele kaebustele ja haigustele, sealhulgas pidevale väsimustundele, allergiliste reaktsioonidele, koordinatsioonihäiretele, juuste väljalangemisele ja mõnede uuringute kohaselt ka erinevatele vähivormidele. Arstid soovitavad beebidele esimesel kahel eluaastal D-vitamiini tilkasid anda, aga tegelikult peaks ka enamik täiskasvanuid eestlasi D-vitamiini täiendavalt manustama, sest see mõjutab meie organismi rohkem, kui tunnistame. Kiiret abi pole ka nädalasest soojamaareisist, sest see on liiga lühike aeg, et täita meie päikesepatareisid piisava D-vitamiini kogusega. Samas ei maksa vitamiini manustamisega ka üle pingutada, kuna vitamiini ületarbimisega tekivad sarnased terviseprobleemid nagu puudusega. Seetõttu oleks enne D-vitamiini manustamist oluline teada selle taset oma organismis.

Olen endale eesmärgiks võtnud vähemalt korra aastas terviseriski analüüse teha, sest see on kõige lihtsam ja odavam viis saada kinnitust, kas minu elustiil toetab mu keha tervist. Järgmisena plaanin ära teha ka tervisesportlase paketi (36 €), mida soovitavad spordi- ja laboriarstid kõikidele, kes treenivad vähemalt viis tundi nädalas või kes spordiga alustavad. Ja nii aastas korra regulaarselt analüüse tehes on hea oma tervisenäitajaid võrrelda ka pikema perioodi jooksul.

 

Tutvu kõikide Synlabi tervisepakettidega veebilehel synlab.ee.

 

Testimas käis Marge Tava