Kaido Pajumaa: kas dieedid päriselt ka töötavad?

Kaido Pajumaa: kas dieedid päriselt ka töötavad?

Kui dieedid päriselt ka töötaksid, oleks vaja maailma ainult üht dieeti. Siiski on neid sadu. Sama kehtib ka edu saavutamise kohta. Kui kõik kiiresti rikastumise skeemid ja raamatud teemal “ma teen su rikkaks” töötaksid, oleks vaja ainult üht skeemi ja raamatut. Siiski on neid tuhandeid. Kus viga on?

Kui dieedid päriselt ka töötaksid, oleks vaja maailma ainult üht dieeti. Siiski on neid sadu. Sama kehtib ka edu saavutamise kohta. Kui kõik kiiresti rikastumise skeemid ja raamatud teemal “ma teen su rikkaks” töötaksid, oleks vaja ainult üht skeemi ja raamatut. Siiski on neid tuhandeid. Kus viga on?

 

Normaalne elu

Et vastata küsimusele, kus asub viga, peaks enne vastama küsimusele, miks meile dieete ja kiiresti rikastumise raamatuid vaja on?

Enamus ühiskonnast elab normaalset elu. See on elu, kus kõik on enam vähem normaalses koguses olemas – normaalne sissetulek, normaalsed riided, normaalne toit. Aga miski surub meid sellest normaalsusest ülespoole – ülikõrge sissetuleku suunas, ülibränditud riiete suunas ja üliheade toitude suunas. Selline püüdlemine “üli” suunas saab alguse ühiskondlike normide poolt meisse istutatud ihadest, mida inimesed alateadlikult rahuldada püüavad. Kui see õnnestub, nimetame neid edukateks. Kui see aga ei õnnestu, premeerime ise end stressi ja rahulolematusega.

Siiski võib üsna suure kindlusega väita, et 99% inimestest ei saavuta sellist edu, mida 1% ühiskonnast naudib. Seega peavad nad leppima normaalse inimese eluga. Kuidas sellega aga hakkama saada?

 

Teadlikkus hoiab meid normaalsuse piires

Inimese kõige fundamentaalsem omadus on eneseteadlikkus. See on meie sisemine võime teadvustada, kes me oleme, mida tahame ning miks ja kuhu suunas me elus liikuda soovime? Kui meie teadlikkus on madal, töötame enamuse ajast automaatrežiimil – meid juhivad alateadlikud kompleksid, hirmud, ihad ning uskumused. Sellisel juhul võime endale ainult tagantjärgi sõrme viibutada ja küsida, miks ma niimoodi ikka käitusime või ütlesime. Käitumise või ütlemise hetkel oleme aga alateadlike impulsside poolt nii kaaperdatud, et võime vabalt oma krediitkaardi tühjaks šopata, parimale sõbrale midagi väga jubedat öelda või siis valimatult terve päeva rämpstoitu süüa.

Ei ole vahet, mis eluvaldkonda me jälgime, ebateadlik käitumine on kõige kurja juur. Mida enam me oma sisemisi tunge ja vajadusi teadvustama hakkame, seda lihtsamaks meie elu muutub. Jah, alguses ei ole see lihtne, aga pikaajaline preemia kompenseerib algse valu mitmekordselt.

Madal teadlikkus on põhjuseks ka sellele, et dieedid ei tööta ning eduraamatud meid rikkaks ei tee. Me võime küll peale uuest dieedist kuulmist sellest vaimustusse sattuda ning isegi mõned päevad selle järgi käituda, kuid juba neljandal päeval kipume tagasi oma tavapäraste toitumisharjumuste juurde naasma. Miks? Sest taaskord kaaperdasid meid alateadlikud harjumused, mille vastu me tahtejõuga mitte kuidagi ei saa.

Kui me soovime elada normaalset ja rahumeelset elu, toituda hästi ning seeläbi ka head tervist ning kaalu nautida, on vaja leida viise õigetel hetkedel automaatrežiimist väljuda ning oma teadlikkus sisse lülitada.

 

Kasuta teadlikkust enne laua juurde tormamist.

Iga normaalne kaaluga hädas olev inimene teab, et ta sööb mingil hetkel üle – kas siis liiga palju või siis liiga halbu toite. Aga miks ta seda teeb, kui ta teab juba aastaid, et see viib ülekaalu ning sellest tuleva stressini? 

Et sellele küsimusele vastust leida, siis jälgi ennast paari päeva jooksul. Unusta ära kõik dieedid, millest sa kuulnud oled, vaid keskendu selle asemel iseendale. Kui sa usaldad dieete, annad sa rooli ja vastutuse ära kellelegi, kes dieedi välja töötas. Õppides aga tundma iseennast – oma ihasid ja suutmatust nendele vastu seista – annab sulle vajaliku tööriistakasti elu lõpuni, kuidas kriitilistes olukordades intellektiga oma ihadest üle olla. Ning lisaks on see ka veel tasuta.

Alusta oma päevi nii, nagu sa tavaliseltki teed. Ainuke erinevus on see, et jälgi, mis sinu sees toimub. Kui sul on isu kommi järele, siis jälgi, kuidas see isu sinus tekib. Ära püüa isu maha suruda, samuti ära süüdista ennast – lihtsalt jälgi, kuidas isu tekib ning see peale kommi suhu pistmist ära kaob. Korraks. Seejärel võtad järgmise kommi, … ja ka järgmise. 

 

Nüüd, mil oled paki Mesikäppa üksi nahka pistnud, jälgi ennast edasi. Vaata, mis mõtted ja tunded sind nüüd valdavad. Enne võisid sa endale “rääkida”, et üks-kaks kommi ei tee sulle mitte midagi halba. Sa oled ju selle ära teeninud. Nüüd, mil iha on rahuldatud, võib see sama hääleke peas hoopis uue seisukoha olla võtnud. Nüüd võib ta sinu peale kuri olla, et sa korraga endale 5000 kcal sisse kugistasid. Aga ära sekku ka nüüd. Lihtsalt vaata.

Öeldakse, et teadlased uurivad maailma, meistrid aga iseennast. See on ka väga loogiline, sest meistrid on aru saanud, et maailma tajumine algab iseendast ning juhul, kui sa soovid juhtida oma elu, pead sa esmalt õppima juhtima iseennast. Maailma tajumine toimub seestpoolt väljapoole. Sama kehtib ka oma maailma muutmise kohta.

 

Kuidas kaotada kaalu?

Ka kaalu kaotamine tähendab oma maailma muutmist. Kui sa oled aastaid oma kehakaaluga hädas olnud, võib olnud ka juhtuda, et see on mõjutanud kogu sinu maailmatunnetamist – suhteid teiste inimestega töö juures, suhteid meestega, ja mis ehk isegi kõige olulisem, suhteid iseendaga.

Nii nagu meistrid ikka, hakka ka sina oma maailma muutma seestpoolt väljapoole. See on lihtne ja täiesti tasuta. Õpi lihtsalt iseennast tundma, mida ja kuidas sa käitud, ja siis hakka väikeste sammudega neid harjumusi muutma. Ära võta eesmärgiks alates tänasest enam mitte kunagi kommi süüa. See ei ole võimalik. Pigem võta eesmärgiks hakata fikseerima, kui palju sa kommi päevas või nädalas sööd. Ainuüksi selle koguse teadvustamine võib sind alateadlikult suunata vähem kommi sööma. Ja kui sa sööd vähem kommi, saad sa vähem kaloreid. Ning seekord teed sa seda ilma igasuguse dieedita, vaid ainult seekaudu, et saad iseendaga sõbraks. Sa ju soovid olla hea tervise juures ning õiges kaalus? Kingi endale siis vähemalt see võimalus.

 

 

Buduaar Shoppingule

Kaido Pajumaa
sisekosmos.ee
 

Sarnased artiklid