Need toidud vabastavad sind väsimusest…

Need toidud vabastavad sind väsimusest…

Oled kurnatud pidevast väsimustundest? Seda kõike on võimalik õige toiduga muuta! Toitumisspetsialist dr. Gillian McKeith annab nõu, millised toidud on parimad energiallikad võitlemaks kevadväsimusega.  

Oled kurnatud pidevast väsimustundest? Seda kõike on võimalik õige toiduga muuta! Toitumisspetsialist dr. Gillian McKeith annab nõu, millised toidud on parimad energiallikad võitlemaks kevadväsimusega.

Maksimaalse energiahulga saamiseks on vaja menüüsse lülitada toidud, mis kiirendavad seedimist ja säilitavad stabiilse energiataseme. Kõige tähtsamad energia tootmiseks vajalikud toitained on B-kompleksi vitamiinid. B-vitamiinide puudus võib sageli olla seedenäärme puuduliku töö algpõhjuseks, millest tulenevalt tekib energialangus. Teised seedimist kiirendavad toitained on C-vitamiin, magneesium, tsink, raud, koensüüm Q10 ja astragaaluse ürt.

Idud

Kõik idud on suure energiavaruga ja elujõudu tõstvad toidud, mis aitavad organismil paraneda ning annavad elujõudu ja tuge. Nad sisaldavad suures koguses antioksüdante ja kõiki mikroelemente, lisaks ka proteiini, ensüüme ja kiudainet.

Teraviljad

Teraviljad vabastavad suhkrut aeglaselt ja annavad pideva energia juurdevoolu, mitte kiireid tõuse ja langusi. Nad on ka head B-vitamiini allikad, mis on vajalikud põrna, sinu energiapatarei toetamiseks. Ilma B-vitamiinideta on kindlasti käivitamist vaja.

Kaerahelbed

Kaerahelbed pole tulvil mitte ainult energiat andvaid toitaineid, vaid aitavad hoida ka veres glükoositaset ühtlasel kursil, mis on vajalik keskendumiseks ja erksana püsimiseks. “Söö hommikul kausitäis putru ja sul on terveks hommikuks energiavaru olemas,” räägib McKeith.

Petersell

Petersell on jõujaam. Ta sisaldab palju B-12 vitamiini, rohkem C-vitamiini kui tsitruspuuviljad ja peaaegu kõik teised teadaolevad toitaineid.

Mererohud

Mererohud on suurimad seeditavate mineraalide, aga ka energiat tõstvate B- ja C-vitamiinide allikad.

Köögiviljad

Nii B-kompleksi vitamiinid, kui ka energiat andvad magneesium ja raud, sisalduvad sellistes värsketes rohelistes (eelistatavalt tooretes) köögiviljades nagu borokkoli, spargel ja spinat. Brokkoli on hea koeensüümi Q10 allikas, mis on oluline toitaine raku tasemel energia tootmiseks.

Virsikud

Virsikud sisaldavad palju vett ja neil on lahtistav efekt. Nad on suurepärased vereringe leeliseks muutmise vahendid ja neid võib kasutada soolestiku töö reguleerimiseks ja vere tugevdamiseks. Virsikud on parimad energiat andvad puuviljad, organism omastab neid väga kergesti ja neist saab kohese energiasüsti. “Kasutan virsikuid ise sageli puuviljasegudes. Nad on ka suurepärased toksiinide kehast väljutajad ning heaks toiduks kaalulangetamise programmis!”

Linaseemned

Linaseemned sisaldavad küllaldasel, täielikult tasakaalustatud määral oomega3 ja oomega 6 rasvhappeid. Olulised rasvhapped on tegevad energia tootmisel ja hapniku ülekandel.

Päevalilleseemned

Päevalilleseemned sisaldavad hulgaliselt magneesiumi, rauda, vaske, proteiini, B-kompleksi vitamiine, olulisi ravhappeid ja tsinki ning on suurepäraseks proteiiniallikaks. 

Viinamarjad

Viinamarjade raviväärtus arvatakse seisnevat suures magneesiumisisalduses. Magneesium on vajalik protsessi esimeses staadiumis, mil energia muudetakse glükoosiks.

Maguskartulid ja kabatšokid

Maguskartulid e bataadid on täis energiavitamiine ja c-vitamiine. Nad eemaldavad mürkained, tasakaalustavad hormoonide ja veresuhkru taset, kindlustades pideva energiavaru. Kabatšokid aitavad kaasa energiameridiaanide tööle ja tugevdavad seedefunktsiooni.

Nisuoras

Nisuoras sisaldab kõige rohkem vitamiine, mineraale ja mikroelemente. See sisaldab 25 korda enam toitaineid, kui kõige valitumad köögiviljad.

Mungoad

Ubade söömine annab pakatava energia. Just seda seda annavad sulle mungoad – palju energiat.


Kuidas vältida pärastlõunast energialangust?

Pärastlõunane energialangus on märk neerupealiste nõrgast tööst, süsivesikute ja suhkrute kehvast ainevahetusest ning vähese toitainesisaldusega toitude söömisest. Tarvita lõuna ajal vähem suhkrut, kofeiini ja piimatooteid ning rohkem pruuni riisi, maguskartulit, kaunvilju ja päevalille seemneid.

Heaks suutäieks, mis annab kiiresti energiat, on idandatud seemned. Neerupealiseid võib toita ka B-vitamiinidega. Võta lõuna ajal 50 mg B-kompleksi.  

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid