Enamus eestlastel on sinised silmad. Mis värvi silmad on Sinul?

Igal inimesel on silmavärvi määrajaks kaks geeni – üks emalt ja üks
isalt. Pruunid silmad on domineerivad, mis tähendab, et kui inimesel on
üks sinine ja üks pruun silmavärvi geen, saab ta siiski pruunid silmad.
See tähendab aga, et siniste silmade varjatud geenid võivad Eibergi
sõnul olla nähtamatud terveid põlvkondi, kuna lapsed pärivad sinised
silmad ainult juhul, kui mõlemad vanematest kannavad vähemalt ühte
sinise silma geeni.

Taani teadlane Hans Eiberg avaldas oma uurimustöös, et 99% eestlastest on sinised silmad. Eibergi uurimisrühm vaatles 155 inimest Skandinaaviast, Türgist, Jordaaniast ja Indiast, kirjutab APP.com ja vahendab Eesti Päevaleht .

Igal inimesel on silmavärvi määrajaks kaks geeni – üks emalt ja üks isalt. Pruunid silmad on domineerivad, mis tähendab, et kui inimesel on üks sinine ja üks pruun silmavärvi geen, saab ta siiski pruunid silmad. See tähendab aga, et siniste silmade varjatud geenid võivad Eibergi sõnul olla nähtamatud terveid põlvkondi, kuna lapsed pärivad sinised silmad ainult juhul, kui mõlemad vanematest kannavad vähemalt ühte sinise silma geeni.

Eibergi arvates põlvnevad siniste silmadega inimesed ühest esiisast, kelle geenid muteerusid umbes 6000-10 000 aastat tagasi, mille kohaselt peaksid kõik siniseid silmi omavad inimesed omavahel suguluses olema. Enne seda olid kõik inimesed pruunide silmadega. Praegu peaks maailmas elama umbes 300 miljonit siniste silmadega inimest. Eiberg ei osanud aga leida vastust küsimusele, miks on sinised silmad mõne rahva hulgas nii tavapäraseks saanud.

Eibergi uurimuse kohaselt on näiteks 99% eestlastest sinised silmad. Taanis oli 30 aastat tagasi vaid 8% pruunide silmade omanikke, kui immigrantide arv on selle numbri tõstnud 11-ni. Saksamaal peaks olema umbes 75% siniste silmade omanikke. Mis värvi silmad Sinul on?

/Toimetas: Helena-Reet Ennet, peatoimetaja/