Kaftan versus pareo. Kumb on stiilsem?

Kaftan versus pareo. Kumb on stiilsem?

Itaalia Vogue arutleb sel nädalal kaftani ehk rannakleidi ja pareo ehk puusadele seotava seeliku plusside ja miinuste üle. Kumb on siis stiilsem kuumal suvepäeval bikiine katma? Neil mõlemal tänapäeval levinud rannarõival on ajalooline päritolu:

Itaalia Vogue arutleb sel nädalal kaftani ehk rannakleidi ja pareo ehk puusadele seotava seeliku plusside ja miinuste üle. Kumb on siis stiilsem kuumal suvepäeval bikiine katma? Neil mõlemal tänapäeval levinud rannarõival on ajalooline päritolu:

Kaftan tuleneb pärsia sõnast khaftãn, mis tähendab maani riidest rüüd, mida kanti raudrüü peal. Originaalis oli see keep, mis oli levinud pärslaste ja türklaste seas. Seejärel läks see rahva seas moodi kui ülekuub, eriti Venemaal Peeter Suure (1689-1725) valitsemise ajal. See on tehtud eredatest värvilistest kangastest ning seda iseloomustavad laiad varrukad. See rõivas moodustab osaliselt ka Lähis-Ida traditsioonilise islami kleidi.

Pareo tuleneb tahitikeelsest sõnast pāreu, mis tõlgituna tähendab seelikut. Sel on aga teistsugune ajalugu: pareo oli Polüneesia naiste garderoobi põhiline riietusese ning üldisemalt pärineb Lõunamere saartelt. Esimest korda sai see publiku tähelepanu tänu John Ford’i filmile Uragano (1937), milles mängis pärismaalase rolli kaunis ameerika filminäitleja Dorothy Lamour. Aga suure edu saavutas see 50’ndatel filmidega, mille peaosades olid Esther Williams ja Elvis Presley ning mis olid tihti filmitud eksootilistes asukohtades. Võib-olla ongi just asukoht see, mis avaldab muljet heale maitsele ja kainele mõistusele.

Tänapäeval kasutavad pareot rannas mõlema soo esindajad, kuid mitte alati parimate tulemustega. Kuid üldistamata on mõlemal rõival suur hulk fänne, kes ei ole omavahel võrdselt eksklusiivsed. Rannas tekkinud ihupaljastusapse võib märgata mõlema rannarõiva puhul. Kuid kuna kaftan katab rohkem, siis on selle puhul ka vähem karta ootamatuid ja tahtmatuid enesepaljastusi, see on stiilsem ja elegantsem. Tihtipeale on bikiinidele seotud peale liiga lühike pareo, mis paistab seal ebavajalikuna. Kuid kas otsustad ühe või teise kasuks, oluline on vältida odavat väljanägemist. Eeskujuks võib endale võtta näiteks Catherine Zeta Jones’i või meenutada presidendipaari Jacqueline ja John Fitzgerald Kennedy’t uitamas mere ääres 60’ndate alguses. Või siis ka näited, mida vältida: Britney Spears läbimärjas ja liiga läbipaistvas pareos või siis meeste puhul Jason Davies. Ka Alexandra Burke’i leopardimustriline kaftan on ilmselgelt liiga lühike. Palju peenemat väljanägemist pakub meile vaatamiseks aga Kate Hudson. Ning Louise Roe komplekt on justkui otse stiili käsiraamatust maha viksitud – ta kannab pikka valget kaftanit koos õlgkübara, madalate sandaalide ning õlgedest rannakotiga. See variant on alati šikk, eriti kantuna koos galantse härrasmehest kaasaga. Elegantse minimalismi eest läheb kiitus aga staaride stilistile Rachel Zoe’le. Vintage piltide seast, kus on teatud kogus mehelikku iseärasust, vaadake Robert Mitchum’it ja ta naist Dorothy Spence’i. Veelkord tagasi vaadates võib öelda, et kaftanid olid 60’ndate teises pooles ka suured hipide lemmikud (koos afghani mantlite, india vööde peapaelte ja helmekettidega), kes pöörasid oma selja kasvavale tarbijaõiglusele ja eelistasid hoopis uut patsifismi liikumist. Alates 1967 kuni 70’ndate alguseni oli folgilik väljanägemine väga tugevalt moes.

Vaata siit Vogue.it stiilinäiteid staaridelt.

Lilian Lõhmus