Kas sina tead, mis on PMS ja PMDD?

7 kommentaari

Mis on PMS ja PMDD?
Uuringud on näidanud, et kõikidest viljakas eas naistest kuni 50%-l
esineb teatud premenstruaalseid sümptomeid – enamasti on see kerge
kaalutõus koos rindade tursega, millega sageli kaasneb veidi suurem
ärrituvus või halb enesetunne. PMS esineb 22-26% kõigist viljakas eas
naistest ja see hõlmab kehalisi sümptomeid, nagu tursed, peavalud,
õhetus või akne, kuid ka emotsionaalseid sümptomeid, nagu meeleolu
kõikumised, tujulangus, ärevus, ärrituvus või isuhood. Need sümptomid on piisavalt tugevad, et häirida naise igapäevaelu ja suhteid. Esineb ka PMS-i raskem vorm, mida nimetatakse PMDD ja mille käes kannatab 3-8% viljakatest naistest. PMDD
korral on emotsionaalsed sümptomid väga tugevad. Peamised sümptomid on
märkimisväärselt depressiivnea meeleolu koos lootusetuse tunde ja enese
allasurumise mõtetega, tugev ärevus ja pinge, emotsionaalne labiilsus
ning pidev viha ja ärrituvus, millega kaasneb suurem konfliktide arv
perekonnas ning sõprade ja kolleegide hulgas. Ja nagu see poleks
piisavalt halb, peavad need naised võitlema ka kehaliste sümptomitega. Üks omadus, mis on nii PMS-ile kui ka PMDD-le väga iseloomulik:
enesetunne paraneb menstruatsiooni algusega ja taashalveneb pärast
ovulatsiooni. Raskekujulise PMS

Mis on PMS ja PMDD?
Uuringud on näidanud, et kõikidest viljakas eas naistest kuni 50%-l esineb teatud premenstruaalseid sümptomeid – enamasti on see kerge kaalutõus koos rindade tursega, millega sageli kaasneb veidi suurem ärrituvus või halb enesetunne. PMS esineb 22-26% kõigist viljakas eas naistest ja see hõlmab kehalisi sümptomeid, nagu tursed, peavalud, õhetus või akne, kuid ka emotsionaalseid sümptomeid, nagu meeleolu kõikumised, tujulangus, ärevus, ärrituvus või isuhood.

Need sümptomid on piisavalt tugevad, et häirida naise igapäevaelu ja suhteid. Esineb ka PMS-i raskem vorm, mida nimetatakse PMDD ja mille käes kannatab 3-8% viljakatest naistest. PMDD korral on emotsionaalsed sümptomid väga tugevad. Peamised sümptomid on märkimisväärselt depressiivnea meeleolu koos lootusetuse tunde ja enese allasurumise mõtetega, tugev ärevus ja pinge, emotsionaalne labiilsus ning pidev viha ja ärrituvus, millega kaasneb suurem konfliktide arv perekonnas ning sõprade ja kolleegide hulgas. Ja nagu see poleks piisavalt halb, peavad need naised võitlema ka kehaliste sümptomitega.

Üks omadus, mis on nii PMS-ile kui ka PMDD-le väga iseloomulik: enesetunne paraneb menstruatsiooni algusega ja taashalveneb pärast ovulatsiooni. Raskekujulise PMS