Lugejaküsimustele vastab kosmeetik!

Selle nädala esmeses pooles sai küsimusi esitada kosmeetikule! Siit tulevad lugejaküsimustele vastused. Vastab: kosmeetik Maris Narrusson

Selle nädala esmeses pooles sai küsimusi esitada kosmeetikule! Siit tulevad lugejaküsimustele ka vastused.

Vastab: kosmeetik Maris Narrusson


1. Kuidas saab parandada operatsiooniarmide väljanägemist ilma noa alla minekuta?

Armide raviga tegelevad arstid ja ilukirurgid. Nendega koos on võimalik leida lahendus, mis antud olukorras sobiks kõige paremini just Teile. Arusaadavalt ei soovi kõik minna nö noa alla, aga samas kui arm on väga nähtaval kohal, siis soovitan siiski kaaluda kõiki valikuvariante. Eestis on väga professionaalsed ilukirurgid, kes kindlasti annavad adekvaatset infot!

2.Mul on nina läheduses näha nahapinnast läbikumavaid pisikesei kapillaare. Kaugelt vaadates võib-olla väga ei häirikski aga lähedamalt vaadates tundub justkui nina ümbrus oleks kergelt ära hõõrutud. Mida sellisel juhul võiksin teha? Kogu aeg ei sooviks peitepulka ka kasutada.
Nina ümbert ja ka muudest piirkondadest saab kapillaare eemaldada elektrokoagulatsiooni teel. See on muidugi tasuline protseduur, mille hind sõltub kapillaaride suurusest ja sellest, kui suurelt pinnalt neid soovitakse eemaldada. Antud protseduuri viivad läbi arstid ja vastava koolituse saanud kosmetoloogid.

3.Mul on nina ja põskede piirkonnas väga suured poorid, kuidas neid peita?
Kindlasti oleks hea kasutada rasusele ja kombineeritud nahale mõeldud tooteid, mille eesmark on poore ahendada ja vähem märgatavaks muuta. Ning lisaks sellele kasutada kas peitepulka, jumestuskreemi või puudrit, vastavalt enda harjumusele.

4. Kuhu ma pean pöörduma, kui mul on pidevast punnide/pooride pigistamisest tekkinud näonahale augud?
Esmalt kosmeetiku poole, kes uurib naha üldist olukorda ja ka pooride suurust. Sellest kirjeldusest ei saa kahjuks selgelt pilti, et millised need “augud” konkreetselt on. Kindlasti ei tohi nahka sellega liigselt traumeerida, et punne ja poore pidevalt pigistada.

5. Kuidas peita tumedaid silmaaluseid? Olen katsetanud küll palju kiidetud peitpulki, jumestuskreeme, kurgiviile. Nüüd ka valgustpeegeldavat pliiatsit. Viimaste kohta oli ühes ajakirjas test, paari toimet kiideti seal väga, kuid minule ei aita seegi. Mu silmad ei ole tumedad ja paistes magamatusest vms, mul ongi lihtsalt nii ja miski ei aita.
Paljudel ongi lihtsalt looduse poolt kaasa antud tumedamad silmaalused, nahk on seal väga õrn ja õhuke ning veresooned kumavad kergelt naha alt läbi. Antud olukorras saab probleemi vaid leevendada, kuid mitte täielikult välja ravida. Katsuge ka palju värskes õhus viibida, tihti süvendab probleemi pidev siseruumides olemine. Alati ei jõua ka katsetada kalleid silmakreeme, paluge näiteks müüjal anda teile kaasa väike kogus kreemi, et katsetada, kas sobib.

6. Kuidas saada lahti vistrikest seljal ja õlgadel?
Ilusalongides tehakse ka seljapuhastust, soovitan seda kuurina teha. Ise saab koduselt selga koorida ja panna pärast peale sügavpuhastav savimask. Suvel aitab muidugi päike leevendada probleemi ja kui tahtmist on, siis ka mõningane solaariumi külastamine peaks punnidest lahti aitama saada.

7. Mida teha, kui on vistrikud juuksepiiril, juuksed ei ole rasvased, vahel on isegi juuste all natuke punne, kasutan näovahtu ja kohe üldse ei kao midagi.
Kuna rasunäärmed asuvad ka mujal kui ainult näol, siis võivad vistrikud avalduda teinekord omamoodi kohtades. Lisaks näovahule soovitan kasutada spetsiaalselt vistrkele mõeldud tooteid, mis kuivatavad neid ja on antiseptilised. Vali tooteid, kus on sees teepuuõli (tee tree oil).

8. Kas on tõsi, et kõik näopuhastusvahendid eemaldavad päevitust? Kui kasutan, läheb juba nädalaga nägu valgemaks, aga kui ei, siis tulevadki punnid?
Kui p'ikest peale ei saa, siis tasapisi hakkabki jume heledamaks minema. Kui nahka ka päevitamisperioodil korralikult puhastada ja niisutada, siis jume peaks ilusasti püsima.

9. Mida saab teha näonahaga, mis on rohkelt pisikesi auke täis, et see parem välja näeks? Kas vananedes võib see väga koledaks muutuda?
Kas mõtlete antud kirjelduse all nahapoore? Olenevalt nahatüübist on poorid kas imeväiksed ja silmale peaaegu märkamatud või siis suured ja rohkem märgatavad. Väga raske ennustada, kas vananedes on Teie nahk kole või mitte. Nahk on meile geenidega kaasa antud. Vaata oma vanemate nahka ja saad mingi pildi ette, milline võiks olla Sinu nahk aastakümnete pärast. Kuid palju loeb ka elustiil: tervislik toitumine, vitamiinid, normaalne vee tarbimine, sport, mitte suitsetamine. Noorena ei pruugi seda vahet märgata, kuid juba 40-50 aastastel on näonaha järgi võimalik välja lugeda ka elustiil.

10. On selge, et näonaha seisund sõltub paljuski elustiilist, kasutatavatest toodetest, korralikust puhastamisest. Küll aga huvitab mind millised toitained tagavad naha hea seisundi?
Mikrotoitainetest on väga olulised: Vitamiinid ja mineraalained, et saavutada ilus näonahk. Olulisemad neist on A vitamiin, mida nimetatakse ka naha kaitse ja iluvitamiiniks, B-rühma vitamiinid, C, D, E, F vitamiinid. Lisaks veel palju mineraalaineid P, I, K, Ca, Cl, Co, Cr, Au, Mg,Zn jne.
Apteekides on müügil ka iluvitamiine, mis on head juustele, küüntele ja nahale. Seal on juba kombineeritud kogus vajalikke aineid. Tulemusi näha ikkagi vaid regulaarsel tarvitamisel.
Makrotoitainetest näiteks valgud, rasvad, kiudained.

11. Kuidas ennetada vistrike teket ja mida teha siis, kui vistrik on juba tekkimas?
Peaks olema kujunenud välja harjumus puhastada näonahka igal õhtul, hoolimata sellest, kas seda on jumestatud või mitte. Ning valida vastavalt näotüübile ja vanusele ka järgnev kreem. Kuna nahas tekib ikka aeg-ajalt ebapuhtusi, siis juba tekkinud vistrikku tuleks käsitleda hoolikalt ja õrnalt ning kindlasti puhaste kätega. Kui on vistriku sees juba selgelt eristatav rasu, siis võib õrnalt avada nõelaga vistriku ja tühjendada see ning desinfitseerida koht. Kui aga on valuline punane punn, siis jätta see rahule ning vajadusel katta peitepulgaga.

12. Millistest toodetest koosneb kosmeetiku kosmeetikakott? Milliseid tooteid kasutate näo hooldamiseks?
Antud olukorras minu enda igapäevane näohooldus näeb välja järgmine: Hommikul värskendava näovee ja vatiga puhastus, millele järgneb niisutav kortse ennetav silmaümbruskreem ning vastavalt aastaajale seerum (niisutav, toitev, sära andev) ning niisutav päevakreem. Üldjuhul eelistan olla kerge päevase jumestusega. Õhtul puhastan nägu energiat andva puhastuspiima ja sama sarja näoveega. Siis juba tuttav silmakreem, seerum ja niisutav kreem. Vastavalt vajadusele 2-3 korda nädalas koorin nahka õrna näokoorijaga, millele järgneb sügavniisutav näomask. Vastavalt vajadusele umbes 4 korda aastas külastan ka kosmeetikut. Kuna kõik, mis on seotud näohooldusega, pakub mulle suurt rahuldust, siis leian iga päev selle aja, et hoolitseda enda naha eest.

13. Kui on kuperroosa, kas võib näole teha mehaanilist puhastust?
Oleneb muidugi kui tugev kuperoosa on ning kui laiaulatuslikult. Kui näonahk on ikkagi õrn, siis ei ole alati vaja teha mehaanilist puhastust. On olemas puhastavaid erihooldusi, kus kasutatakse puhastavaid massaažikreeme, koorijaid ja maske, ning üldjuhul pole siis mehaanilist vaja. Kuna ei ole Teie näonahka näinud, ei saa ka kindlalt öelda, kas Teile sobib mehaaniline või mitte.

14. Tere. Mul on käte peal armid kunagistest tuulerõugetest. Armid on juba väga vanad, kuid paistavad hästi välja ja on koledad. Kas neid on kuidagi võimalik eemaldada?
Kuna kosmeetikud ei eemalda selliseid arme, siis kahjuks ei saa Teie küsimusele vastust anda. Peate pöörduma oma murega dermatoloogi või ilukirurgi poole.

15. Kas on õige, et jumestuskreem rikub nahka? Kuidas katta vistrikke nii, et näha ei jääks aga samas ka raviks?
Kui probleemset nahka liigselt ummistada paksu jumestuskreemi korraga, siis loomulikult selline teguviis pikemas perspektiivis rikub nahka, kuid loomulik kerge jumestuskreem seda üldjuhul ei tee. Vistrikele võiks lisaks kasutada peitepulka või valgustpeegeldavat pliiatsit. On olemas ka nö kahepoolsed peitepulgad, kus üks pool ravib (tavaliselt rohekat tooni) ning neutraliseerib punetuse ning naha värvi pool katab vistrikud.

16. Mul on kätel akne olnud juba mitu aastat. Nüüd hakkab punne juba vähemaks jääma, kuid armid vanadest punnidest on alles. Käed on praegu väga täpilised. Kuidas sellest lahti saada?
Akne armide vastu on spetsiaalsed kreemid ja hooldused: keemiline koorimine, happekoorimine ja mikrolihvimine. Seda viivad läbi kosmetoloogid ja nahaarstid. Ei oska kahjuks vastata, kas neid protseduure tehakse ka kätele.

17.Tere, minu probleem on selline, et mul on põse peal 3 heledat valget laiku u 1 cm läbimõõduga. Need tekkisid mul suve esimestel kuudel… Kas neist on võimalik lahti saada ja kuidas, sest jumestuskreemist paistavad nad läbi.
Tundub, et tegu on pigmendi ebaühtlase jaotusega. Võib-olla kasutasite päikese käes mingit pleegitavat toodet (rohke C-vitamiini sisaldusega), mis tekitaski ebaühtlase pigmendi. Kas keha peal on ka sellised laike? On olemas ka nahahaigus, kus pigment jaotub ebaühtlaselt, kuid selle diagnoosib siiski nahaarst. Tuleb oodata, mil päike enam ei mojuta Teie näonahka ja siis on näha, kas nahatoon ühtlustub või peaks pöörduma nahaarsti poole.

18. Tere! Millist jumestuskreemi soovitate (nii kallimatest kui ka odavamatest midagi) kui mul on väga kuiv nahk ja kipub ka ketendama. Seniajani need, mida olen proovinud, ei jää ilusad, alguses on, aga siis hakkab nahk kuvama ja jumestuskreem jääb ka näos nagu tükiline. Kasutan muidu alla ka hästi niisutavat kreemi ja olen proovinud ja meigialuskreemi…
Soovitan näonahk enne korda saada, et ta ei kestendaks, sest kestendavale nahale ei saagi jääda ükski jumestuskreem ühtlaselt peale. Samas võiksid alati poes küsida testrit või panevad nad väljas olevast testerversioonist sulle koju proovimiseks kaasa väikese koguse jumestuskreemi. Nii on sul lihtsam otsustada, milline jumestuskreem sobib Sulle kõige paremini.

19. Tere alates 23. eluaastast muutus mu nahk kuivaks ja on tekkinud miimikakortsud: silmadel naeru järgselt eriti näha ning samuti suu juures. Hommikuks muutuvad kortsukesed vähemmärgatavaks, kuid ei kao täielikult. Olen kasutanud apteegikreeme, kosmeetiku pakutud kreeme, kuid muutusi ei ole toimunud. Arvan, et mu vanus ei ole veel nii suur, et see normaalne oleks. PS, ma ei suitseta üldse ega tarvita alkoholi liigselt. Mida võiks teha?
Kuivale nahale tekivadki kortsud kiiremini ja nagu kuulda, on Sinulgi need tekkinud dehüdreeritusest. Soovitan ikkagi leida endale korralikult niisutav ja kortse ennetav silmakreem ning näokreem. Lisaks muidugi iganädalased kodused maskitamised niisutavad samuti. Võib-olla peaksid hoopis vaatama üle oma menüü. Kas tarbid piisavalt vett ning vitamiine ja mineraalaineid. Äkki oleks abi iluvitamiinidest.

20. Millist jumestuskreemi kasutada, kui on probleemne ja vistrikuline nahk. Sooviks midagi sellist, mis hästi kataks, aga ei ummistaks poore, et vältida uute vistrike teket.
Kindlasti valida matistav rasusele nahale mõeldud jumestuskreem. Palu enne ostmist väike kogus kreemi proovimiseks kaasa anda, nii saad valida just endale sobiva.

21. Kas kosmeetiku abiga on võimalik nahka nendest paljudest mustadest täppidest, komedoonidest nina peal lahti saada? Ja kas on võimalik nahka pisikestest punnidest ja nendest mustadest täppidest täielikult vabaks saada, ja saada sileda, ilusa näonaha?
Kindlasti saate koos kosmeetikuga leida su probleemile rahuldava tulemuse. Piisab vaid regulaarsest näopuhastusest ning koduhooldusest, mille saate oma kosmeetikuga paika panna. Kõigepealt on vaja näha su hetke näonahka, et teada saada, kas on võimalik saavutada ilus ühtalne näonahk.

22. Mul on juba vähemalt viimased 10 aastat väga rumal komme pea igal õhtul küüntega oma näo kallale minna. Tahaksin teada, millised tagajärjed sellisel pigistamisel pikemas perspektiivis olla võivad?
Kas selle 10 aastaga oled märganud mingeid tulemusi, mis tekitavad muret? Kui ei, siis järelikult oled oma nahka õrnalt pigistanud ja puhaste kätega, et mikroobid ei leviks ega põhjustaks põletikke. Siiski miks peaks igal õhtul oma nägu traumeerima? Kas tõesti tuleb iga päev nii palju vistrikke? Soovitan kasutada sügavpuhastavaid tooteid, kui nägu nii kiiresti ummistub. Ja pehmete näpuotstega võib pigistada, kuid küüntega seda teha ei soovitaks.

23. Kas enne tuleks probleemse naha puhul kasutada peitepulka ja siis alles peale panna jumestuskreemi või vastupidi? Minul igatahes juhtub enne peitekreemi pannes see, et pärast puuderkreemi pannes tuleb kõik peitekreem punnidelt maha, seega oleks nagu targem teistpidi talitada, aga siis jäävad jälle tumedamad kohad ju…
Siis soovitan valida heledam peitekreem, võib-olla ongi probleem selles, et oled selle valinud liiga tumeda tooni. Konkreetset reeglit pole, üldjuhul kaetakse enne kõik probleemsed kohad ning tupsutatakse jumestuskreem peale.

24. Milles on probleem, kui olen proovinud väga paljusid jumestuskreeme, kuid kõik kaovad näolt väga kiiresti ja lõpuks jääb nägu laiguline? Ja vahel hakkab nahk punetama jumestuskreemi alt, mis on inetu.
Jumestuskreem tuleks valida vastavalt nahatüübile, siis on kindlustatud ka selle püsivus. Soovi korral puuderda nägu peale jumestuskreemi üle, see kinnitab meigi veel tugevamalt. Soovitan kasutada neutraliseerivat kreemi (roheka tooniga) kui nägu hakkab punetama.

25. Mul on peale lapse sündi suuümbrus tume, vist pigmentatsioon. Päikest ei saa üldse võtta, siis läheb eriti tumedaks. Olen veel noor, tahaks ikka päevitada, kas midagi aitab?
Tundub, et tegu on jah pigmentatsiooniga. Soovitan talvel teha kosmetoloogi juures keemiline koorimine, mis ühtlustab nahatooni ja ka pigmendilaike. Siiski suvel soovitan kasutada nöol tugeva SPF-ga näokreemi. Ja nägu mitte väga päevitada, sest mis on ilusam: kas kirju pruun nägu või heledam ja ühtlane nahk? Kui ikka on kindel soov ka nägu tumedaks saada, võiks katsetada kvaliteetseid isepruunistuvaid kreeme näole.

26. Suuümbruses on sellised tumedamad laigud. Alguses oli neid vähem, aga nüüd tundub nagu suuümbrus oleks täiesti must. Kas ilma jumestuskreemi peitmiseta on üldse võimalik neist lahti saada?
Kirjelduse järgi tundub tegu olevat pigmentatsiooniga. Keemiline koorimine aitab saavutada ühtlast näonahka ja jumet. Kasutada võiks ka pleegitavaid näohooldustooteid (siiski ainult talveperioodil, mil nägu ei saa päikest, sest muidu tekib oht liigpigmentatsioonile).

27.Tere. Mure on selline, et mul on alati olnud hea näonahk. Kuid nüüd on miski sassi läinud peale seda kui endale tuka lõikasin. Nüüd ma enam tukka ei kanna, kuna otsmik on kogu aeg nagu "krobeline". Need pole õieti vistrikud, mis otsmikul on. See on natuke nagu mingi nahaärrituse moodi, et lihtsalt pisikesi punnikesi täis.Kuidas ma saaksin oma näonaha korda? Ja ka suuümbrusesse on tekkinud komedoonid, täiesti silmaga näha need pisikesed puntras punnid, kuidas neist lahti saada?
Soovitan teha visiidi kosmeetiku kabinetti. Eeldatavasti jah tukk ummistas otsaesist ning oli soodne ja soe keskkond pisikeste vistrike tekkeks. Suu ümbruses tunduvad olevat kas mustad komedoonid või tegu on valgepeadega, mis on naha all. Neid saab eemaldada mehaanilise puhastuse käigus.

28. Kas savimaski ja koorivat kreemi võib kasutada ühel päeval? Kui jah, siis mis järjekorras?
Jah, neid olekski hea kasutada samal päeval. Esiteks koori nahk korralikult. Kui on tugevateraline koorija, siis masseeri õrnalt, et ei vigastaks nahka. Loputa korralikult maha ja kuivata nahk. Siis kanna peale savimask ja lase sel mõjuda. Loputa nahk ning toniseeri nägu näoveega ning kanna peale näokreem. Koorija puhastab naha surnud rakkudest ja avab nahapoorid ning siis ongi õige aeg panna peale mask, mis imendub paremini ja on mõjusam.

29. Kuidas leida sobivat matti jumestuskreemi. Kui ma poes proovin, siis tundub et kreem justkui sobib. Aga kui hakkan otetud kreemi kasutama, siis nägu hakkab ikka läikima kuigi kreem on matistav. Mida teha?
Palu sel juhul müüjal anda kaasa tester proovimiseks. Nii saad seda kodus proovida ja näed kohe, kas antud kreem sobib või mitte.


30. Kuidas ravida/peita vistrikke, mis tekivad hormonaalsetest kõikumistest (enne päevi)? Kui neid pigistada ,ei tule sealt midagi ja need tekivad ka siis, kui nägu korralikult puhastada ja hooldada…

Jah, nii see paraku on, et hormoonid reguleerivad paljutki, soovime siis seda või mitte. Kui sa kirjutad, et vistrikest ei tule välja midagi, siis parem ära neid ärrita ja lase neil ka omasoodu taanduda. Muidugi oleks hea neid kuivatada konkreetse tootega, mis on selleks mõeldud ning kasutada ka peitepulka, sest üldjuhul need punnid ju häirivad ennast.

31. Kuidas saada lahti punastest punnidest?
Kirjelduse järgi ei saa kahjuks aru, millised need punnid on. Targem oleks pöörduda kosmeetiku poole näohooldusesse, kes näeb, millised need on ja leiab ka vastava ravi.


32. Kas on tõsi, et vistrikke ei tohi ise pigistada? Miks?

Ise võib traumeerida nahka ja vistrikku, mille tulemusena võib tekkida põletik, mis paraneb tunduvalt kauem. Võivad jääda ka armid, mis on silmaga näha, mõnel juhul isegi aastaid. Kui on nö korralik rasupunn, mis on pehme ja rasu täis, siis puhaste kätega võib selle tühjendada kuid pärast tuleb see koht koheselt desinfitseerida.

35. Kas on mingit toodet või ravimit, mis aitab vinni ära kuivatada varajases staadiumis?
Jah, mitmetel sarjadel on üksikutele vistrikele mõeldud geelid, vedelikud või pastad, mis kuivatavad vistriku ära juba varases staadiumis, kui sellele õigeaegselt jaole saada.

 

 


.