Naeratus korda nähtamatute breketitega

Naeratus korda nähtamatute breketitega

Väga paljude inimeste naeratust varjutavad üksteise või lõualuu suhtes valesti paiknevad hambad. Kena ja noorendava mõjuga naeratuse huvides saab hambumusprobleeme korrigeerida breketite abiga. Nähtamatutel breketitel on imepärane eelis – need peituvad hammaste siseküljel ning kandmise ajal pole neid näha.

Väga paljude inimeste naeratust varjutavad üksteise või lõualuu suhtes valesti paiknevad hambad. Kena ja noorendava mõjuga naeratuse huvides saab hambumusprobleeme korrigeerida breketite abiga. Nähtamatutel breketitel on imepärane eelis – need peituvad hammaste siseküljel ning kandmise ajal pole neid näha.

Sobivad kõigile
Eestis on kasutusel breketite maailma läbimurre – 3M Incognito linguaalsed breketid. Need valmistatakse igale inimesele individuaalselt allergiavabast kullasulamist, mis muudab need sobivaks ka allergikutele. Breketid paigaldatakse hammaste sisekülgedele, keele poole. Seal jäävad need eespoolt nähtamatuks ja seetõttu sobivad inimestele, kes ei taha oma tervisega seotut eksponeerida, või neile, kes tunnevad, et breketite kandmine nende naeratuse ebaatraktiivseks muudab. Kui soovid oma naeratust parandada breketitele tähelepanu tõmbamata ning samuti ka väiksemat hambakahjustuste riski, siis vali julgelt Incognito nähtamatud breketid. Incognitosüsteemi breketid on disainitud äärmiselt madalaks, et muuta kandmine võimalikult mugavaks ja märkamatuks. Need breketid sobivad kõigile vanusegruppidele, kuid põneva faktina võib välja tuua, et keskmine linguaalsete breketite soovija on 33-aastane naine. Loomulikult ei tähenda see, et nende kandmine oleks vanusega piiratud.
Vananedes ja lihaste väsides hakkab inimeste nägu muutuma. Nii võivad alumised hambad alahuule alt hakata välja paistma ning muuta näoilmet väga suurel määral. Kui hambarida korrastatakse breketite abiga, on vaatepilt tunduvalt rõõmustavam ja kenam. Nähtamatute breketitega ravi kestab umbes kaks aastat ning maksumus sõltub sellest, kui palju on vaja hambaid korrigeerida.

Breketisüsteemist
3M Incognito Lingual breketisüsteem on ortodontiline raviprotseduur.
Erikoolituse läbinud ortodont kinnitab breketid koos tugedega hammaste tagakülgedele, kus need jäävad nähtamatuks. Iga breket valmistatakse spetsiaalselt konkreetsele hambale. Viimased edusammud ortodontia vallas võimaldavad süsteemselt parandada ka äärmiselt ebakorrapäraste asenditega hambaid. Tavapäraselt tuntakse “nähtamatute breketitena” neid ortodontilisi aparaate, mis on kinnitatud hamba välispinnale (ehk labiaalselt) läbipaistvast või hambavärvi plastikust või keraamilisest materjalist, kuid need on siiski märgatavad. Päris mittenähtavad saavadki olla breketid, mis peituvad hammaste taga. Hoolsad hambapesijad saavad ükskõik millist breketisüsteemi valides hammaste hooldamisega hakkama. Ortodondid õpetavat uusi hügeenivõtteid alati pärast breketite paigaldamist igale patsiendile ning soovitavad vastavaid hooldusvahendeid, et muuta keeruline protseduur hästi teostatavaks. Sama kehtib ka linguaalsete breketite puhul, kuigi neid breketeid kandes on kaariese oht kordi väiksem. Siiski tuleb hambaid hooldada väga tähelepanelikult ja end distsiplineerida uusi harjumusi järgima.

Linguaalsete breketite paigaldamise protsess
Esmalt valmistatakse sinu hammaste põhjal jäljend, mille alusel valmistavad professionaalid hambalaboris sulle individuaalselt sobivad breketid. Vastvalminud breketid eemaldatakse seejärel vormist, kinnitatakse vahakihi külge ning viiakse väikse aplikaatori abil suhu. See protseduur tagab, et breketid oleksid hammaste külge fikseerimise (tsementeerimise) ajal võimalikult õiges asendis.

Linguaaltehnika ebamugavused
Miski siin ilmas pole paraku ideaalne ning ka sellel muidu nii suurepärasel naeratusekorrastajal on omad miinuspooled. Õnneks on ebamugavused küllalt kergesti ületatavad ning ei tohiks võimatuks takistuseks olla. Linguaalsete breketite suur pluss – paiknemine hamba sisepinnal – on ühtlasi ka nende nõrkus. See muudab esimestel nädalatel söömise ja kõnelemise häirituks. Ka keel võib muutuda kuivaks ja valulikuks, kuid õige neelamise õppimisega saab seda leevendada. Umbes kuu aja möödumisel on kõne taas normaalne, kuigi patsiendid kipuvad tavalisest vähem sööma, mistõttu võib esineda kehakaalu vähenemist. Ehk polegi see nii hirmus miinus?
Linguaalsete breketite kandmise teine ebamugavus on hammaste ja igemete puhastamise keerukus. Õnneks on patsiendid siiski selliste breketite kandmisel rohkem koostöövalmid, mistõttu on nad nõus nägema suuremat vaeva ka korralikuma suuhügieeni saavutamiseks. Puhastamise keerukus seisneb eelkõige breketite asukohas – hammaste taha on harjaga raskem manöövreid sooritama pääseda ning samuti pole lihtsat moodust, et näha, kas kõik toidujäätmed on ikka korralikult eemaldunud.

Hambaarst, ortodont Kirsten Nigul:

Breketite abil on võimalik muuta hammaste asendeid, sagedamini kasutatakse neid viltuste hambaasendite korrigeerimiseks. Harilikult pannakse breketid lastele pärast kõikide jäävhammaste lõikumist. Kellel aga lapsepõlves jäi ortodontiline ravi tegemata, saavad parandada hammaste asendit ka hiljem. Breketeid võib kasutada igas vanuses, oluline on, et hammaste ja igemete tervis oleks korras. Täiskasvanud eelistavad enamasti vähemmärgatavaid breketsüsteeme, tavaliselt kasutatakse hammaste esipinnale pandud keraamilisi süsteeme, kuid järjest rohkem on hakatud kasutama ka täiesti nähtamatuid hammaste keelepoolsetele pindadele pandud breketeid.
Incognito individuaalsete keelepoolsete breketite süsteem on välja töötatud Saksamaal.

Incognito breketisüsteemi head omadused:
1. esteetika – breketikandja ise teab, et tal on breketid, kõrvaltvaatajale jäävad need märkamatuks.
2. individuaalsus – breketid valmistatakse igale inimesele täpselt tema hammaste järgi. Esipinnale pandud breketid on valmistatud tehases keskmise inimese hammastele vastavalt. Individuaalsus võimaldab breketid teha väiksemad ja seetõttu on need ka oluliselt mugavamad.
3. ohutus – esipinnale pandud breketite puhul jäävad sageli breketite ümber valged ringid (algav hambaauk), mille põhjuseks on halb hügieen ja kõrgenenud vastuvõtlikkus hambahaigustele. Keelepoolse süsteemi puhul see oht puudub.

Incognito brektite maaletooja Karin Aarniste:
3M on ülemaailmne liider tehnoloogia, uuringute ja innovatsioonide valdkonnas. Ettevõte on üle 100 aasta vana ja üle 60 aasta on nad tegutsenud ortodontiliste vahendite valdkonnas. Incognito breketisüsteem hakkab lõpuks tuntust koguma ka Eestis ja terves Baltikumis, kuid tegelikult on Incognito nähtamatute breketite süsteem kasutusel 2001. aastast. Selle süsteemi on välja töötanud dr Dirk Wiechmann.
Need sobivad kõikidele vanusegruppidele, alustades lastest ja lõpetades vanuritega.
Tänu kõrgtehnoloogilisele valmistamismeetodile tagab see süsteem ülima täpsuse pisimateski detailides. 
Ravi saab teha vaid spetsiaalse koolituse läbinud ortodont. See on kindlal põhjusel nii: Incognito breketitega ravimine erineb tavalisest breketravist. Kui tavaliselt töötavad ortodondid süsteemidega, mis paigaldatakse hammaste välispinnale, siis Incognito süsteemi puhul muutub kogu ravi põhimõte n-ö tagurpidiseks. Sellega kaasneb tohutul hulgal uusi aspekte ja töövõtteid. Võib tuua kasvõi sellise lihtsa paralleeli: esmakordselt autorooli istudes ja tahavaatepeeglisse vaadates autoga tagurdades tuleb kogu oma senine maailmapilt ümber programmeerida.
Samuti on oluline koostöö arsti ja tootja vahel, kuna kogu protsess alates patsiendi visiidist, breketite valmistamisest kuni ravi lõpuni on ühislooming.

Incognito ravimeetodi kursused ortodontidele toimuvad harva, seega ei ole Eestis palju arste, kes selle süsteemiga töötavad, kuid nimekiri täieneb tasapisi.
Incognito süsteemil põhinevat breketravi teevad Kaarli hambapolikliinik, Kliinik 32, Ortodontiakeskus Tallinnas ja Tartus, dr Hettel Sepp OÜ.