Reggae kuningad – Bob Marley’s band

6 kommentaari

Legendaarne Jamaika kollektiiv The Wailers, mille üheks asutajaks on reggae-kultuuri kuningas, tuntud muusik Bob Marley, esineb 22. augustil Tallinna Lauluväljakul
ainsa Balti riikides antava kontserdiga. Piletid kontserdile tulevad
müüki kõikides Piletilevi müügipunktides esmaspäeval, 7.juulil, kell
10.00. Esimesed 1000 pileteid on võimalik osta 250 krooni eest.

Legendaarne Jamaika kollektiiv The Wailers, mille üheks asutajaks on reggae-kultuuri kuningas, tuntud muusik Bob Marley, esineb 22. augustil Tallinna Lauluväljakul ainsa Balti riikides antava kontserdiga. Piletid kontserdile tulevad müüki kõikides Piletilevi müügipunktides esmaspäeval, 7.juulil, kell 10.00. Esimesed 1000 pileteid on võimalik osta 250 krooni eest.

Tänasel päeval sütitavad eakad Jamaika rastafari kultuuri peamise fenomeni The Wailersi liikmed jätkuvalt kogu maailma suurimaid kontserdilavasid. Nende esinemine on liikmete pensionieale vaatamata nii vägeva energia ja kõrge professionaalsusega, et annab silmad ette mis tahes noortegrupile. Laivesinemiste kohta räägib The Wailers: "Marleyt mäletatakse ja ka meid jäädakse mäletama."

Kõik sai alguse nelikümmend viis aastat tagasi Trench Townis, kõige vaesemas, räpasemas ja ohtlikumas Kingstowni eeslinnas. Endised lõpuklassi õpilased Robert Nesta Marley ja Winston Hubert McIntosh tutvusid asjaarmastaja muusiku ja professionaalse narkodiileri Nevill O’Railey Livingstoniga ning otsustasid luua grupi, mille eesmärgiks oli esitada sel hetkel alles kohe-kohe moodi tulevat reggae-stiili. Nii tekkisid artistid Bob Marley, Peter Tosh ja Bunny Wailer ning stuudio- ja kontserdiansambel The Wailers.

Just The Wailers lõi Bob Marleyle selle nõidusliku kõla ja atmosfääri, mille tõttu teda nimetatakse suureks juba veerand sajandit.

Pärast lõppu valisid muusikud vabatahtliku konserveerimise tee – kiirustamata ja harvad turneed mööda maailma järeleproovitud repertuaariga, albumid varemesitatud paladega, mille kõla on säilitatud ja traditsioone järgitud. Tänu sellele ongi nad parimas olekus sammunud tänase päevani.

The Wailersi solistiks on tuntud laulja Elan, kelle hääl on nii sarnane Bob Marley omaga, et paljud peavad teda reggae-legendi pojaks. Elan on juba aastaid The Wailersi solist ning tema vokaalsed võimed on Bobi järeltulija väärilised, kui ta esitab tema rohkearvulisi menulugusid.

Täna mängivad ja laulavad bändis lisaks Elanile bassimängija Aston Barret, kes on kümnete Marley ja Toshi lugude autor – kuulus „Family Man“ – hüüdnimi, mille ta sai Rita Marleylt, kuna ta isal oli 52 last eri naistega, Junior Marvin – Jamaika kultuskitarrist, poeet ja vokalist, keda kutsutakse austavalt „Lääne-India Eric Claptoniks“, klahvpillimängija ja saksofonist Earl Lindo, New Generationi ja Skatalitesi liige, kes ühines The Wailersiga 1972. aastal ja sai üheks ansambli liidriks, ning lõpuks kitarrist Al Anderson – hittide, nagu Legalize It ja Equal Rights kaasautor. Anderson ja Tosh gastroleerisid koos kuni 1987. aastani, mil Tosh alatult tapeti. The Wailersiga ühinemise momendiks oli Al juba silmapaistev kitarrist, tuntud USAs, Suurbritannias ja kogu Euroopas, olles jõudnud juba koostööd teha ka Mick Jaggeriga.


Repertuaari suudab ära arvata isegi ilma igasuguse kujutlusvõimeta inimene; sinna kuuluvad sellised tuntumad hitid (mida võib isegi hümnideks nimetada) nagu näiteks: Lively Up Yourself, I Shot the Sheriff, Get Up Stand Up, Kinky Reggae, Redemption Song, Exodus, No Woman No Cry, Stir It Up, Could You Be Loved, Trench Town Rock Roots Rock Reggae, Jamming, Buffalo Soldier, ning Jamaika legendaarse grupi esituses kõlavad ka teised vanad ja uued laulud.
Vaata The Wailersi live-esinemist: