Uusi ideid Sinu koju aastaks 2009!

Meenub ehk need suured lillemustrid, mida ehitus või kodu poed mõni aeg tagasi laias värvivalikus pakkus? Nüüd on see möödas. Pillava ja rikkaliku rokokoo taassünd on ümber. Vähemalt enamjaolt. Sajandeid tagasi viis just see muretu ja vabameelne meelelaad riigi pankrotti ja esile tõusis intelligentne klassitsistlik stiil.

Ehk meenuvad veel need suured lillemustrid, mida ehitus- või kodupoed mõni aeg tagasi laias värvivalikus pakkusid? Nüüd on see möödas. Pillava ja rikkaliku rokokoo taassünd on ümber. Vähemalt enamjaolt. Sajandeid tagasi viis just see muretu ja vabameelne meelelaad riigi pankrotti ja esile tõusis intelligentne klassitsistlik stiil.

Alanud aasta toob kodudesse tagasi lihtsuse just klassitsistlikus stiilis! Klassitsism on 16. sajandil alguse saanud kunstisuund, mis lähtus eelkõige renessansiaja antiigiharrastusest ning väljendus paljude Euroopa maade kunstist, kirjanduses, arhitektuuris ja muusikas. Kõige tähtsamaks peeti mõistust ja puhtust. Tuntuim klassitsismi ajastu tegelane on kindlasti Napoleon I. Eestis on selle stiili arhitektuuri näideteks kindlasti Tartu Ülikooli peahoone oma sammastega, Toompea haldushooned ja paljud mõisahooned.

Klassitsistlik stiil on lihtne, tõsine ja suurejooneline. Kaovad suured ja kapriissed lillemustrid ja mittevajalikud nipsasjakesed. Seinad kattuvad luitunud monotoonsete toonidega. Esiteks võiks alustada suurpuhastusest. Kõik liigne ja vaid tolmukoguv paiguta kappidesse või pane panipaika (muidugi võid need ka maha müüa). Kehtib reegel, et mida vähem asju, seda parem. Erandiks on pildiraamid, autahvlid ja raamatud. Esile tuleb tõsta haritus. Näiteks tekita öökapile väike raamatukuhi, kuhu kuuluks vähemalt üks vanem õpik. Sellest on raske mööda minna ilma sirvimata ja vanu õpetusi meelde tuletamata. Kui Sul puudub öökapp, siis võid selle ise raamatukuhja abil meisterdada. Paiguta lihtsalt oma lemmikraamatud üksteise otsa ning koht äratuskella jaoks ongi olemas!

Teiseks otsi üles vanad fotod oma vanematest, vanavanematest või teistest tuttavatest. Lase need fotostuudios korda teha ning raami ära. Paigutades vanad pildid seinale või riiulile, ei unusta Sa minevikku. Ehk tekib suurem huvi ka ajaloo vastu? Sel aastal tuleb rõhku panna valgusele. Kodus tähendab see eelkõige põhilise valgusallika – akna vabastamist kõigest üleliigsest. Kahjuks võivad mõningad klassitsistlikud materjalid tunduda küllaltki rasked. Parim lahendus on uued kerged õhulised ja heledad kardinad. Ning peamine – ilma mustrita. Eelistatud toonid on valge, helehall, helekollane või beež. Aknalaualt paiguta mujale suured lillepotid ja asenda need väikestega, et tuppa pääseks rohkem valgust.

Eraelus suuna oma mõtted samuti valguse poole ja tegele probleemidega. Valgustuse osas on tippu jõudnud tagasihoidlikud valgustid. Suured ja kütkestavad kristalllühtrid jäägu lossidesse. Kui Sul puudub kodus korralik valgustus, siis tuleks see muretseda just sellel aastal. Eelistatud on varem vaid vannitubades levinud laevalgustid, mis annavad ruumile avaruse ja valgus pole liiga ere, vaid loomulik. Samuti on need sobivad laiskadele inimestele, kellele pidev tolmu pühkimine meelt mööda ei ole. Ühtki stiili või moesoovitust ei tohiks võtta kui käsku. Ka seda mitte. Rakenda oma fantaasia ja loo ise kodu, millega võid rahul olla. Kuid nagu hoiatavad erinevad teadlased, mõtle sellel aastal hoolikalt, enne kui midagi ette võtad. Ära kasuta korraga kõiki ressursse!

Tarbi nutikalt!

Maris Pihle

Buduaar.ee