Tuuli blogi: abielu või kooselu?

Abielluda või elada lihtsalt koos? Aastaid tagasi ei tulnud meie vanematel ning esivanematel isegi pähe sellist küsimust esitada. Ühiskonnas oli kõik nii paika seatud, et perekonna loomiseks peavad inimesed ühise liidu looma abielu näol. Nüüdses vabas tänapäeva maailmas küsime seda küsimust liigagi tihti.


Abielluda või elada lihtsalt koos? Aastaid tagasi ei tulnud meie vanematel ning esivanematel isegi pähe sellist küsimust esitada. Ühiskonnas oli kõik nii paika seatud, et perekonna loomiseks peavad inimesed ühise liidu looma abielu näol. Nüüdses vabas tänapäeva maailmas küsime seda küsimust liigagi tihti.

Ükskõik, kas paar on olnud lühikese või pika aja suhtes, siis ühel hetkel on nad selle otsuse ees – kas abielluda või mitte. On paare, kes lähevad lahku, sest üks soovib abielu ning teine mitte. Võibolla oleks siis vaja kohe need asjad selgeks teha? Kuid esimesel kohtumisel abieluteemalise jutuga teist hirmutada ei sooviks meist keegi. Samas on meie hulgas inimesi, kes on abielu vastased ning ükskõik, kui suur on armastus on, ei ole nad valmis seda liitu looma.

Abielu või vabaabielu?

Meie ümber on palju erinevaid suhtevorme – vabasuhe, suhe, vabaabielu, abielu ja kooselu. Vahel tundub, et neid kerkib sama kiirelt nagu seeni pärast vihma. Kes on see, kes loob uusi suhtevorme ning kuidas neid mõista? Kas kooselu on vaja tõesti registreerida vaid vara pärast või annab see teatud kindluse siiski? Mil määral ning millist kindlust me vajame?

Vahet ei ole, kas abielu või vabaabielu – mõlemad luuakse tegelikult tunnetest ning vabal tahtel. Inimesed elavad koos ning loovad perekonna. Milleks siis paber? Millised on tegelikult abielu tagajärjed? Abielu lahutamise protsent kasvab hirmutavalt ning koledatest abieludest kuuleb legende tihti. Peale abielu kaob kirg ning romantika. Igapäevasteks teemadeks kerkivad kohustused ning see kaotab kire üksteise vastu.

Ükskõik, millisest sõnaraamatust otsida tähendust sõnale abielu, tuleb vastuseks vaid juriidiline tekst: “Abielu on juriidiline isikute vaheline kestev suhe perekonna moodustamiseks, mis toob kaasa õigused ja kohustused.” Minu ümber on palju inimesi, kes ei abiellu kunagi just sellel põhjusel, et abielu seisneb nende jaoks vaid juriidilises paberimäärimises. Samas on neid, kes on lahutanud öeldes, et nad ei soovi enam kunagi abielluda. Kas abielust on saanud uus foobia? Kui abielude lahutamise protsent aina kasvab, siis milleks üldse abielluda? Olen kuulnud isegi arvamust, et abielu ei too kaasa mitte midagi head. Kaob romantika ning kohustused ajavad pea halliks.

Kui varsti hakatakse ka kooselusid registreerima, siis tekib küsimus, et kas lihtsalt armastada üksteist enam ei saagi? Miks on vaja koguaeg midagi paika panna – kas me oleme suhtes või ei, millal me abiellume, mis aastal me lapse võiks saada ning millal maja valmis saab. Kui ühes suhtes saaks lihtsalt olla ning teineteist nautida jätkuks ka armastust kauem ning poleks vaja abielluda, et seda ühel päeval lahutada. Just asjade paika panemine on see, mis rikub ära armastuse ning tunded. Ma ei leia, et kui paber on määritud, siis on kindlus, et teine ei astu ühel päeval välja ning sa ei jää kodutuks. See kõik võib juhtuda olenemata siis abielust või mitte abielust. See ei pruugi aga juhtuda siis, kui lihtsalt üksteist armastada.

Meestel on tihti arvamus, et kui nad abielluvad naisega, siis nad tõestavad sellega midagi. Soov kuulutada maailmale, et see naine on üks ja väljavalitu. Mis sellest muutub? Armastus kasvab suuremaks? Kasvab vaid omamiskirg ning teadmine, et keegi on nüüd nende oma. Kuid tõelises armastuses puudub omandivajadus – teisel lastakse olla edasi täpselt see, kes ta oli enne kohtumist.

Kuna abielulahutused on tänapäeval igapäevane asi, siis vabadus tulla ning minna jääb alati alles.

Seega ametlik abiellumine on omamoodi truudusedeklaratsioon, mille kaudu mees ja naine annavad oma suhetest ametlikult teada? Igal vabadusel on oma hind. Purunemiskindlaid suhteid tuleb meie muutuvas maailmas kahjuks järjest harvemini ette ning abielust on saanud omamoodi garantii meie kõigi jaoks.

Buduaarile Tuuli

Kui soovid olla kursis Tuuli teiste kirjutistega ning saada inspireerivaid päevamõtteid siis liitu Facebook´is selle lehega.