Tuuli blogi: Mitu või üks partner?

Tuuli blogi: Mitu või üks partner?

Polügaamia all mõistetakse mitme partneriga suhtes olemist. Vastupidiselt monogaamia all peatakse silmas naist või meest, kes on suhtes vaid ühe inimesega. Kas tänapäeval kaalub üle polügaamia ning monogaamiast loobub järjest rohkem inimesi? Mis on nende muutuste põhjuseks? Millise suhtevormi sina valiksid? Kas tõesti meile ei piisa enam ühest inimesest?

Polügaamia all mõistetakse mitme partneriga suhtes olemist. Vastupidiselt monogaamia all peatakse silmas naist või meest, kes on suhtes vaid ühe inimesega. Kas tänapäeval kaalub üle polügaamia ning monogaamiast loobub järjest rohkem inimesi? Mis on nende muutuste põhjuseks? Millise suhtevormi sina valiksid? Kas tõesti meile ei piisa enam ühest inimesest?

Meie vajadused kasvavad iga päev aina suuremaks. “Kuna turgu on, siis on ka tootjaid,” öeldakse läikivate ja hinnatud asjade maailmas. Me tahame järjest paremat autot. Me soovime, et meil oleksid läikivad ja kallid asjad. Me valime isegi seda, mida me söögilaual sööme. Mis juhtuks maailma ja inimestega siis, kui maailmast kaoks ära see rikkalik valik ning meie ahnus. Me soovime isegi järjest rohkem partnereid oma ellu – üks romantikaks, teine tunnete pärast, kolmas südamlikkuse pärast jne.

Hirm end siduda

Üheks põhjuseks, miks monogaamiat kohtab järjest vähem on hirm sidumise ees. Teatavasti usume, et suhtega kaasnevad kohati tüütud ning rasked kohustused ning lihtsam on olla ühe ning teisega ilma, et end täielikult siduda. Need inimesed võivad tuua pidevalt põhjuseid, miks nad ei seo end kellegagi lõplikult. Liiga kiire elustiil, noorus, ebaküpsus jms. Tegelikult ei saa kunagi tuua vabandusi suhtesse astumise ees, kui tunded on õiged ja tugevad.

Vahel võivad peituda põhjused ka eelmistes suhetes. Kui me korra haiget saame, siis on meil raske end kellegagi uuesti siduda, sest me kardame jälle haiget saada. Nii tundubki lihtsam hulpida pinnapealses suhtes, kus ollakse ja samas ei olda.

Ühiskonna muutused

Meie ühiskond muutub aina kiiremini ja kiiremini. See on justkui üha kiiremini liikuv liivakell, mida meil pole võimalik peatada. Märkamatult muudab muutuv ühiskond ka meie suhtumist elusse, inimestesse ja suhetesse. Aina enam pressitakse peale igapäevaelus ja meedias välise vormi hindamist. Meile sisendatakse pidevalt, kui paremad ja ilusamad me oleks omades kallimaid asju. Nii peaks me hakkama lõpuks uskuma, et ostes uusi riideid ning muutes oma välimust saame väärtuslikumaks inimeseks või muutub meie elu rikkamaks. Nii suhtume ka suhetesse ulpides vees, kuhu tegelikult ei sukeldugi. Kuhu see meid viib? Me hindame inimesi  välise kihi järgi, süvenemata sellesse, mis sees peitub. Lõpuks meid ei huvitagi see enam, kahjuks. Kas me jäämegi pinnavirvenduseks veele või ühel hetkel muutub kõik ning me julgeme uurida, mis toimub sügaval vees?

Teisalt rõhutatakse meile, et me peame olema edukad ja rikkad. Et elus püsida, on meil raha vaja. Et hästi ära elada, on meil raha vaja. Mis me selleks tegema peame? Palju tööd. Suur töökogus hakkab meile pähe ning meil pole aega, pole aega eraeluks, rääkimata suhetest. Nii me siis võtamegi neid poolikuid suhteid justkui riiulilt nõusid, kasutades ning võttes uue. Kas me ei leiagi oma lemmikut, ühte ja ainsat tassi millest igal hommikul kohvi juua?

Võib-olla ühest ei piisa?

Kas olete kuulnud kedagi ütlemas, et tal on mitu partnerit, sest üks täidab ühed vajadused ning teine teised? Tõsi, raske on leida ühest kaaslasest kõike, mida soovime, kuid meil on õigus teha valik. Me kas armastame tingimusteta või ei. Kas tõesti meil peab olema hoovis 3 erinevat autot – üks linnaauto, üks pereauto ning üks maastikuauto? Kas meil on elus nii palju vaja? Võib-olla me saaks hakkama ka vähemaga?

Ma ei taha võtta sõna, et milline suhtevorm on õige, sest meil kõigil on valik, mis on meile kõige parem. Küll, aga ma ei kujutaks ette elu, kus ärgates mehe kõrval ajab mind ülesse mehe telefonile helistav teine naine. Võib-olla need mitme partneriga suhted on loodud kestma teatud aja, kuni üks pool leiab selle ühe ja õige või otsustatakse siiski end teineteisega siduda.

Kui polügaamias saavad kokku kaks inimest, kes otsivad sama asja ning reeglid on paigas, siis Thänk God!

 

Kui soovid olla kursis Tuuli teiste kirjutistega ning saada inspireerivaid päevamõtteid, siis liitu Facebook´is selle lehega.