KOLM PÕHJUST, miks lapsed peaks vaatama lastefilme ja kuidas neid valida

themoviedb.org

Buduaar

Kui suur osa lapsevanematest peab multifilme ja lastefilme ajaraiskamiseks, siis tegelikult pole see sugugi nii.

Paljud lapsevanemad on mures, et lapsed vaatavad liiga palju televiisorit, kuid tihti on põhjus selles, et lastel lubatakse valida, mida nad vaatavad.  Väga suur on erinevus, kas laps vaatab Youtube kanali reklaamirohket sisu klõpsides ühelt videolt teisele või hoopis mõnda Disney animafilmi, millel on sügavam sõnum ja paneb last süvenema ja keskenduma. Väljaanne The Media Online  veenab lapsevanemaid, et kogu selles suures meediamüras pööraks nad rohkem tähelepanu vaadatavale sisule. Tegelikult võib televiisor mängida olulist rolli lapse arengus. Seda muidugi juhul, kui lapsevanemad teevad lapse eest valiku, mida ta televiisorist vaatab. Õige sisu vaatamine aitab lapsel areneda nii intellektuaalselt, emotsionaalselt kui sotsiaalselt. Suurem osa Disney animafilme kannavad seda eesmärki.

Millised on need põhjused, miks peaksid lapsel lubama televiisorit vaadata:

  1. Õige animafilm õpetab teistega arvestama ja sõpru jagama.
    Milline film on selleks hea?
    “Lammutaja Ralf”
    Lammutaja Ralf õpetab lastele seda, kuidas sõpru jagada ja hoida. Ükski sõber pole vaid meie oma ja igal inimesel on õigus suhelda sellega, kellega ta soovib. Kui sõber vahepeal kellegi teisega aega veeta soovib, siis selle peale ei tohiks solvuda, vaid pigem tuleb anda teisele ruumi ning järgmine kord kui kohtute, on rõõm jälle suur.Vaata “Lammutaja Ralfi” multifilmi Go3s SIIN.

2. Õige animafilm aitab lapsel õigeid väärtuseid luua.
Milline film on selleks hea?
“Kaunitar ja koletis”

Näiteks õpetab “Kaunitar ja koletis” lastele, et headus. Samuti õpib laps siit, et kõige olulisem ja teisi inimesi ei tohiks hinnata pelgalt välimuse põhjal. Kui keegi ei näeb teistsugune välja, siis ei tähenda see seda, et tal ei võiks olla hea süda või ta pole tark ja hooliv.  

“Kaunitari ja koletise” lugu näed Go3-s SIIN.

3. Õige lastefilm õpetab lapsele julgust ja iseseisvust.
Milline film sobib?
“Lõvikuningas”

Multifilm näitab suurepäraselt, kuidas Simba peab elu kohta tähtsaid asju õppima. On liigutav näha, kuidas pisike lõvikuningas saab aru, et kuningaks olemine pole vaid lust ja lillepidu, vaid ta peab enda seest leidma julguse olla selline juht nagu talt vajatakse. Siit saavad lapsevanemad õpetada lastele näiteks seda, et ka nemad peavad leidma enda seest julguse olla sellised nagu nad on ja teisi austama nende valikutes. Ka peab Simba õppima, et selleks, et temast saaks õige kuningas, peab ta oma tegude ja vigade eest ise vastutama ja ta ei saa põgeneda. Lisaks aitab multifilm käsitleda surma.

Lugu Simbast ja tema teekonnast kuningaks saamisel, näed Go3-s SIIN.

Peale ühist kinoskäimist või filmivaatamist võiks lapsevanem lapsega läbi arutada nähtud sisu ja seda lapse enda elu näidetega ilmestada.

Vaata ka kõigi aegade parimate lastefilmide ülevaadet GoodHousekeeping.com lehelt.