Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas hooldada väärisehteid?

Väärisehteid valmistatakse peamiselt kullast, plaatinast ja hõbedast. Higi, kreemid ja kosmeetika muudavad ehted ruttu tuhmiks. Kuidas ehteid hooldada, et need ka aastate pärast säraksid?

Väärisehteid valmistatakse peamiselt kullast, plaatinast ja hõbedast. Higi, kreemid ja kosmeetika muudavad ehted ruttu tuhmiks. Kuidas ehteid hooldada, et need ka aastate pärast säraksid?

Väärisehteid tuleks hoida üksteisest lahus. Hea oleks, kui hoiaksid iga ehte originaalkarbi alles, nii ei satu teiste ehete seas sellele kriimud peale, pealegi võivad ketid sõlme minna ja kõvemad sõrmusekivid pehmemaid kriimustada. Kui sul pole ehtekarpe alles, õmble neile väiksed riidest kotikesed või mässi niisama pehme riidelapi sisse.

Peale kulla, hõbeda ja plaatina on populaarsed ka valgest kullast ehted. Valgest kullast ehetes kasutatakse niklit, mis põhjustab mõnel inimesel allergiat. Seepärast on nikli kasutamine ehetes Euroopa Liidus keelatud. Kui ostad endale midagi valgest kullast, siis enne uuri kindlasti, kus ehe valmistatud on.
Enim vajavad hooldamist sõrmused, sest need saavad päevastes tegemistes kõige rohkem vatti. Enne trenni, nõudepesu, aiatööd jne oleks õigem ehted ära võtta.
Kui teed mustemaid töid, siis võta väärisehted ära, kalliskivid võivad ära kaduda ja muud ehted kriimustada saada. Ka kreemitamise ajal ei sobi ehteid kanda, sest kreem imbub ehtele ja kogub enda ümber mustust.

 

Kuldehted


Niisuguseid kuldehteid, millel pole peal kive, võid loputada nõudepesuvedeliku ja vee segus. Pärast loputa ehted üle puhta veega. Kullapoes müüakse ka spetsiaalseid lahuseid kulla puhastamiseks. Ära puhasta kullatud ehteid nuuskpiiritusega! Üldse tuleb kullatud ehteid puhastada väga ettevaatlikult – piisab piirituses niisutatud pehme lapiga hõõrumisest.
Kullatud ehteid hõõru puhastamiseks vahustatud munavalgega, millele võib vajadusel lisada veidi soola.Kullatud ehteid võib puhastada ka seguga, mis koosneb noaotsatäiest booraksist ja 60 milliliitrist veest.


Hõbeehted

Paljud hõbeehted on kaetud roodiumiga, see kaitseb neid tuhmumise eest. Hõbe tõmbub tihti ajapikku kollakaks ja tuhmiks. Niklit sisaldavad hõbeehted tõmbuvad aja jooksul hoopis punakaks. Üldiselt pole nikkel ehetes eriti hea asi. Kui võimalik, eelista niklivabu ehteid.

Hõbedat ei tohi kindlasti pesupulbri või hambapastaga nühkida. Esialgu võib sellest isegi abi olla – määrdunud osa eemaldub abrasiivselt –, kuid edaspidi soodustab roheka kihi teket ja rikub pinda.

Hõbeehete puhastamiseks on olemas üks põnev viis: kata anum seestpoolt fooliumiga, lisa pihutäis keedusoola ja samapalju söögisoodat, sega aineid omavahel anuma põhjas ja vala peale keev vesi. Lase segul mõjuda ja hõbeehted on taas säravpuhtad. Nii saab puhtaks ka kõige tuhmimad hõbenõud ja -ehted.
Mõnikord juhtub, et sõrmus või kett hakkab nahka määrima, jättes sellele mustad randid. Sageli tekitavad ehete mustumist kosmeetikavahendid ning inimese organismi eripära (higi, pH-tase jne). Sellisel juhul kandke kõrgema prooviga ehteid, mis on keemiliste mõjude suhtes vähem tundlikud.

Kalliskivid

Kuna kalliskivid on erineva kõvadusega, ei tohi neid koos hoida, vastasel korral võivad nad üksteise vastu minnes puruneda. Sportliku eluviisiga inimestel pole soovitav kalliskividega ehteid iga päev kanda, kivid võivad lihtsalt puruneda ja ära kaduda.

Kalliskive ei tohi hapetega töödelda. Opaal ja türkiis kardavad niiskust ja neid ei tohiks isegi seebiveega kokku lasta.

Kalliskiviga ehet ei tohi kunagi eemaldada kivist tirides. Nii puutub kivi kokku higi, õli ja mustusega, võib metalli küljest lahti tulla. Kontrolli kord aastas, kas kivid on kõvasti kinni ja kinnitused korras. Lase juveliiril kord kahe aasta tagant pärli- ja helmekeed üle sõlmida. Kui kannad ehet tihti, lase seda teha lausa kord aastas. Kalliskive on mõistlik puhastada pehme niiske lapiga.

Äkilised temperatuurimuutused võivad kalliskive lõhkuda. Säilita neid stabiilses kliimas.

Pärlid

Pärlid on väga suurt hoolt nõudvad ehted. Parim hoiukoht neile on pehme puuvillavoodriga kotike, kus peale pärlite midagi muud ei hoita. Pärleid peab väga õrnalt kohtlema, sest rikutud pärli pinda ei paranda enam miski. Pärlitel on väga pehme pind, seetõttu ei sobi pärlikee kokku kuld- või hõbeketiga, mis kriimustab pärli pinda. Pärl kardab kodukeemiat, happeid, kosmeetikat ja parfüüme. Pärlite hoidmiseks ei sobi soe paik, kuumaga aurustub pärli seest niiskus ja pind muutub praguliseks. Kui pärlid kaelast võtad, puhasta neid õrnalt niiske lapiga, hõõrumisel pind kahjustub. Pärlite puhul kehtib reegel „viimasena kaela, esimesena ära”.

Metallsulamist ehted ei vaja spetsiaalseid hooldusvahendeid, tarviduse korral võib neid pesta sooja vee ja seebiga, seejärel hoolikalt kuivatada.

Kõiki väärismetallist ehteid saab puhastada spetsiaalsete vahendite ja lappidega, mida on võimalik osta juveelipoest.

 

Kadri Tulev
Ajakirjast Buduaar Shopping No8