Müts: vajalik aksessuaar sügis-talvel

Müts on nii külmal talvel kui ka juba praegu asendamatu riietusese ja
samas ka trendikas aksessuaar. Lisaks soojahoidmise funktsioonile, võib
peakatet kasutada ka oma isikupära või moeteadlikkuse väljendamiseks.
Paljud väidavad, et neile ei sobi mütsid, ning kannatavad pigem külma.
See ei ole aga just väga mõistlik. See tõttu jagabki Buduaar soovitusi,
miks ja kuidas valida müts eesootavaks külmaperioodiks.
/Tekst: Ave Lepik/

Müts on nii külmal talvel kui ka juba praegu asendamatu riietusese ja samas ka trendikas aksessuaar. Lisaks soojahoidmise funktsioonile, võib peakatet kasutada ka oma isikupära või moeteadlikkuse väljendamiseks. Paljud väidavad, et neile ei sobi mütsid, ning kannatavad pigem külma. See ei ole aga just väga mõistlik. See tõttu jagabki Buduaar soovitusi, miks ja kuidas valida müts eesootavaks külmaperioodiks.


Soojakaotus ehk miks on müts vajalik

Soojades kodudes ja autodes unustavad inimesed tihti mütsi kasuliku otstarbe. Arvatakse, et natuke palja peaga õues olemine ei jõua ju veel erilist kahju teha. Tuleb aga meeles pidada fakti, et meie keha kaotab 50 protsenti oma soojusest just pea ja kaelapiirkonna kaudu. Ka lühema-ajalised külma käes olekud pärsivad normaalset vereringlust ajus ning tihti on tagajärjeks näiteks peavalu. Pikema-ajalised ja tihedamad soojakaotused aga vähendavad tunduvalt aju funktsioonide normaalset toimimist. Seega, et veri ringleks normaalselt, tuleb pead ja kaela korralikult soojas hoida. Veri liigub siis vabalt ning me ei kaota keskendumisvõimet ning aktiivsem mõtlemisvõime säilib. Tegelikult ei olenegi nii palju just mütsist, sooja hajumise peatab hoopis pea ja mütsivahele jääv õhukiht, mis on halb soojusjuht. Hüpotermia ehk alajahtumine ilmneb palju kiiremini kui külma ilmaga mütsi ei kanta. Viimane põhjus mütsikandmiseks on muidugi ekstreemsem, kuid mõelda tasub ka sellele. Niisiis on nüüd selge, et mütsi oleks ikka vaja kanda, kuid millist endale valida?

Otsi kapipõhjast või koo ise
Suure tõenäosusega on enamikul inimestel kodus olemas vähemalt üks või mitu suhteliselt ideaalset mütsi – tuleb need vaid üles otsida. Ka mütsitrendid käivad tsüklitena ning vanade alles hoitud asjade seast võib leida väga trendika peakatte. Seega esiteks on kasulik lapata pisut moeajakirju või klikkida moelehekülgedel ning mingil hetkel võib teid tabada äratundmisrõõm. Näiteks sellel sügisel võib julgelt emalt küsida, ega tal ei ole suurt karusnahast mütsi, sellist mis on peast endast isegi suurem.

Samas võib meelitada ka sõbrannat, kes oskab kududa. Kõige parem muidugi kui oskad ise kududa, siis võid mütsi näol teha väga sooja ja südamliku kingituse kellelegi erilisele. Väikese mütsi kudumine ei tohiks võtta kauem aega kui paar päeva. See on lahendus ka probleemile, kui ei leia endale meeldivat värvi mütsi, sest erinevat värvitooni lõngu leiab suures valikus.

Klassikaline väike must
Ka mütside valikul võib lähtuda kleidi-maailma klassikast „väike must”. Väike must müts on sama universaalne kui väike must kleit. Kurdetakse, et mantli juurde ei ole võimalik leida sobivat mütsi, ning tihti loobutakse just sellepärast üldse mütsi kandmisest. Erilist värvitooni mantli juurde võib tõesti olla keeruline sobitada värvilist mütsi. Päästjaks ongi tagasihoidlik, peaaegu märkamatu, lihtsa soonik-koega müts. Musta värvi mütsi suurimaks plussiks on ideaalne sobivus tüüpiliste mustade saabaste ja kinnastega, mingit loomingulist ei ole siinkohal vaja rakendada, stiilsus on tagatud.

Trendid moelavadelt
Selle sügis-talve märksõnaks on kindlasti naiselikkus. Müts on aksessuaar, mis peaks lisama kogu komplektile veel värskust. Samas võib ka kogu tähelepanu tõmmata just peakattele. Lähtuvalt sellest tuleks juurde valida sobivat värvi kindad ja koti või hoopis piirduda tagasihoidlike mustadega, et erilisem peakate oma teenitud tähelepanu saaks.

Baby Phati kollektsioonis
domineerib eelpool mainitud suur karusnahast müts, just selline naiselik hele versioon vene armee talvemütsist. Sobib täiuslikult ka halli kontorikostüümiga ning jätab kadedustunde, et selle kandjal on küll nii mõnusalt soe olla. Chaneli sügiskollektsioonist leiab väga mänglevaid mütse, mis lähevad üle pikaks salliks. Üllatav on just nende lapselikkus. Värvivalik jälgib konkreetselt sügisvärvide trendi, näiteks lilla-halli triibuline või šotiruuduline. Cachareli kollektsiooni ilmestavad aga tumesinised ja mustad pearätikud. Seejuures tuleb tähelepanu pöörata sellele, et rätiku otsad jääksid taha pikalt rippuma. Riie võiks siniste toonide puhul olla pigem mustriga ning eeldab pigem tumedat ühtlast üleriietust.

Endiselt on moes baretid, nii tumedamad hallid kui klassikaliselt mustad. Baretti on lihtne muuta isikupärasemaks – hõbedased ja läikivad prossid ja märgid lubavad anda iga paari kandmiskorra tagant peakattele uue välimuse.
Seevastu Yves Saint Laurent paneb rõhku hoopis kapuutsidele ja kõrgetele kaelustele. See ei tähenda siiski, et igal riidel peaks nüüd kapuuts küljes olema. Spetsiaalse eest kinnise kapuutsi võib ka eraldi üle pea tõmmata.
Ja loomulikult võib võtta eeskujuks hoopis Vivienne Westwood’ i ning kasutades oma kujutlusvõimet ja loomingulisust, eksperimenteerida ise ja murda välja kõigist piiridest. Nii peaks kõik leidma vähemalt ühe sobiva peakatte, et vastu minna meie külmale talvele. Lisaks soojuse andmisele võib trendikal mütsil olla ka teine funktsioon, väljendades meie isikupära ja ehk julgustki.

Pildi modell: Evely Ventsli
/Tekst: Ave Lepik/