Käesurumise reeglid ja viisakus

Hea esmamulje jätmisel mängib käepigistus väga olulist rolli. Ning seda mitte ainult etiketi järgi, vaid teadlased on leidnud isegi tõestust väitele, et käepigistuse omadustel (tugevus, elujõud, kestvus, silmside ning haarde lõpetatus) ja meeldival esmamuljel on omavaheline seos täiesti olemas.

Hea esmamulje jätmisel mängib käepigistus väga olulist rolli. Ning seda mitte ainult etiketi järgi, vaid teadlased on leidnud isegi tõestust väitele, et käepigistuse omadustel (tugevus, elujõud, kestvus, silmside ning haarde lõpetatus) ja meeldival esmamuljel on omavaheline seos täiesti olemas.

Mõned kõige tihemini esitatavatest küsimustest käepigistust puudutavate tavade kohta:


Millal peaks kellegi kätt suruma?

Tervitus koos käepigistusega on sobilik olukordades, kus uuendatakse tutvusi, kohtutakse või tutvutakse kellegagi, lõpetatakse vestlus või tehing või lahkutakse ärikokkusaamiselt või sotsiaalselt koosviibimiselt

Kas ka naistelt oodatakse käepigistust?
Jah! Tänapäevases ametlikus maailmas oodatakse kõigilt võrdselt käepigistust. Naised peaksid kätt suruma ka teistel naistel ning enam ei pea mees ootama, et naine talle esimesena käe ulataks.

Aga ma olen vasakukäeline… kumma käe ma peaksin ulatama?
Alati parema! See ei ole mitte ainult tava, vaid nii väldid ka kummalise olukorra tekitamist.

Kui tugevalt peaks teise inimese kätt pigistama?
Su käepigistuse tugevus räägib nii mõndagi. Kui su käsi on tuim ja lodev, väljendab see seda, et oled ärimaailmaski kahtlev, alandlik ja leebe. Kui aga surud nii tugevalt, et kondid ragisevad, võid tunduda ülientusiastlik ja domineeriv. Pealegi on see ka valus! Seega peaksid inimesi tervitama keskmiselt tugeva ja kindla käega – nii väljutad enesekindlust ja autoriteetsust.

Kas kahe käega käepigistus on samuti kohane?
Vaba käega tervituspartneri käeseljast haaramine peaks väljendama soojust, kuid osad näevad seda liiga palju tähelepanu tõmbava ja enneaegselt otsekohese, ebasiira või isegi hirmutava liigutusena. Seega formaalsetes olukordades oleks parem seda vältida, püüdke ühe käega hakkama saada;)

Mida teha siis, kui käed on higised?
Higised või niisked käed võivad tõesti üsna ebameeldivad olla. Siin on tarvis pisut ettenägelikkust. Mõnel kokteilipeol näiteks hoidke oma jooki koguaeg vasakus käes, et vältida parema käe muutumist märjaks ja jättes ta käepigistusteks vabaks. Kui sul pole aga mingit valikut ega muud väljapääsu, siis püüa enne teise inimese tervitamist käsi kiiresti, ent märkamatult pükstesse või särki ära kuivatada.

Kas on olemas ka olukordi, kus käepigistus ei ole sobilik?
Selliseid olukordi tuleb ette küll. Näiteks kui teisel inimesel on käes palju asju ja kumbki ta kätest ei ole vaba. Siis on viisakam tervituseks näiteks peaga noogutada, et teine inimene ei peaks hakkama sebima, et oma asju kuskile mujale paigutada.
Samuti kui sa oled just aevastanud, köhinud või su käed on muul viisil määrdunud, oleks targem enne kellegi käe pigistamist vannitoast läbi käia, et käed puhtaks pesta.

Mida teha siis, kui teine inimene keeldub sinuga kätt surumast?
Kui ulatad oma käe, kuid sulle ei vastata, lihtsalt tõmba käsi tagasi ja jätka tervitust suusõnaliselt. Pea meeles, et sina oled teinud kõik õigesti, teise inimese käitumises on midagi valesti.

 

Buduaari arhiiv