Kasulikke tehnikaid, kuidas muuta negatiivsed mõtted positiivseteks

Ebatäpsetele mõtetele saab esitada väljakutse ja neid saab muuta. Siin on selleks mõned efektiivsed meetmed. See parandab su tuju, õnne-tunnet ja tervist.

liisi@buduaar.ee
Ebatäpsetele mõtetele saab esitada väljakutse ja neid saab muuta. Siin on selleks mõned efektiivsed meetmed. See parandab su tuju, õnne-tunnet ja tervist.


Jälgi oma mõtteid

Esimene samm negatviisete mõtete peatamiseks on nende ära tundmine ja teadvustamine. Kirjuta üles oma tunded ja reaktsioonid mingis ebameeldivas olukorras ning, mis see täpselt oli, mis sind häiris. Samale paberile kirjuta ka teised võimalused, kuidas sa oleksid võinud käituda ja mida tunda. ära ainult kirjuta ja loe seda, vaid ka harjuta reaalsetes situatsioonides. Alguses tee seda kindlasti kirjalikult, siis tunned ebameeldivas olukorras negatiivsed tunded ära ja saad nad muuta positiivseteks.

Paljasta oma sügavad uskumused

Tihti on nad põhjendamatud. Siin mõned näited.
Hirm ja ärevus on ainsad mõistlikud reaktsioonid kõigele, mis on teadmatu ja ebakindel.
Kui inimesed mind heaks ei kiida tähendab see, et ma olen vale ja paha.
On olemas täiuslik armastus ja täiuslik suhe.
Minu väärtus inimesena sõltub sellest kui palju ma saavutan ja toodan.
Lihtsam on elu raskusi vältida kui neile vastu astuda.
Ma olen väga habras ja haavatav.
Kui ma midagi tunnen, siis see peab tõde olema.
Ebatavalised füüsilised sümptomid tähendavad alati, et mul on midagi tõsiselt viga.


Sellised salajased uskumused ja mõtted annavadki aluse negatiivsele endaga rääkimisele. Võta üks sellistestst väidetest ette ja mõtle – aga mis oleks selles halba, kui…? ja leia, et tagajärjed ei olegi tegelikult nii kohutavad. Näiteks andes ära mingit tähtsat projekti, mõtle: mis oleks selles halba, kui mu töös on vigu? See tähendaks, et sa ei ole teinud täiuslikku tööd. Selles tuleb küsimus: miks see mind häiriks, kui ma ei teinud täiuslikku tööd? Võid leida end täiesti põhjendamatu uskumuse ees, et kõik, millel jääb täiuslikkusest midagi puudu, ei ole vastuvõetav.


Piira sõna â