Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas teha oma puhkusereis unustamatuks?

Mõni puhkus lihtsalt läheb untsu! Suusareisile sattusid maailma igavaima seltskonnaga, palmisaarel sadas terve nädala pussnuge või oli nii kuum, et hingata oli võimalik ainult hotellitoas otse konditsioneeri all ning oma aruga Ibizale pidutsema sõites leidsid kohale jõudes, et sinu hotell on totaalselt vales linnas.

Mõni puhkus lihtsalt läheb untsu! Suusareisile sattusid maailma igavaima seltskonnaga, palmisaarel sadas terve nädala pussnuge või oli nii kuum, et hingata oli võimalik ainult hotellitoas otse konditsioneeri all ning oma aruga Ibizale pidutsema sõites leidsid kohale jõudes, et sinu hotell on totaalselt vales linnas.

Mina nimetan seda reisi-Murphy'ks. Mida teha, et võimalikult paljusid Murhy-poisse vältida ja kauaoodatud puhkusereis terveks aastaks sind uue energiaga silmini täis laeks? Minu nippidele tuli oma nippidega appi Gala Darling.

Planeerimine, planeerimine, planeerimine
Eeldades, et sihtkoht on paigas, tuleb vastata järgmistele küsimustele: kas kultuurireis või palmirand, pidustused või midagi sportlikku, kauaks tahaks jääda ja kas minnakse üksi või mitmekesi. Kui kohavalikuga ise hakkama ei saa või erisoovid puuduvad, on abiks nii reisibürood kui gloobus, mille saab kiiresti pöörlema panna ja siis silmad kinni sõrmega huupi hoog pidurdada (ja muidugi loota, et näpp Antarktika peale ei jäänud).

Muidugi on lihtne esimesest reisibüroost kohe reis ära osta, aga hoopis kavalam on vaadata, mida teised pakuvad. Näiteks paljud reisid on Riiast või Helsingist või Londonist startides palju odavamad ja mõnikord saab väga soodsa reisi ka pikalt ette broneerides. Teine variant on minna KOHE, ka siis võib õige mitmeid tuhandeid kroone võita. Suurepäraseks abimeheks enda reisi planeerimisel on ka www.bookinghouse.net, kui oled valmis ise välja otsima nii lennupiletid kui hotelli. Hotellivalikul tuleb appi ka www.tablethotels.com. Julgematele reisihuntidele sobib öömajaks ehk isegi koht kellegi diivanil? Selle kohta saab rohkem infot www.couchsurfing.com lehelt.

Lennukis on kaval tellida tavatoidu asemel tervislikum menüü. See on enamasti palju maitsvam ja alustuseks näeb juba oluliselt parem ja isuäratavam välja.

Püüa koostada päevaeelarve. Nii on sul ettekujutus, kui kalliks see reis läheb ja kui palju oleks vaja raha kaasa võtta. Enne eelarve kallale asumist võiks aga läbi mõelda, milliseid vaatamisväärsusi või muuseume soovid külastada ning tutvuda ka nende hindadega. Sellel eeltööl tulevad appi nii www.google.ee, kui ka raamatukogu või raamatupoe reisiteemalise kirjanduse nurk.

Kui sul on sihtkohas sõpru-tuttavaid, teata neile kindlasti aegsasti, et oled tulemas ning säti päevakavva ka nendega kohtumine.

Pakkimine
Kohver on pilgeni täis, kuhi on peal, sina istud kõige otsas ja surud ja pressid ja teed voodist kaugushüppeid kohvrikaanele, ent kinni vanahalb ikka ei lähe... Tuleb tuttav ette? Kujutle nüüd, et saad selle kohvri kuidagimoodi isa ja venna abiga kokku pressitud – mis saab siis, kui reisilt suveniiri või kaks peaksid kaasa ostma?

Pakkimist ei tohiks jätta viimasele minutile. Nii võib juhtuda, et pahn saab kaasa ja hambahari ja lemmikteksad ununevad koju. Enne muu varanduse kohvrisse loopimist tuleks aga uurida, mida teeb sihtkohas ilm. Millised kraadid on päeval, millised öösel – valmis tuleb olla ju ka hilisõhtusse venivaks dineeks mõnel rannaäärse restorani terrassil, mitte ainult päiksevõtuks või tubasteks tegevusteks. Ilmainfot saab vaadata näiteks selliselt veebilehelt nagu www.wunderground.com, kus kaardile klikates leiad kiiresti oma sihtkoha üles.

Kindlasti mõtle läbi, milliseid tegevusi puhkuseks plaanid ja kõige kõige tähtsam on puhkusele minnes, et riided oleksid mugavad. Eriti kontrolli, et kohvrisse saaksid kõige mugavamad jalatsid, millega oled nõus kas või 24h järjest ringi marssima. Nippe, kuidas kõik hädavajalik kohvrisse ära mahutada, leiab lehelt www.onebag.com .

Olulisemad asjad, mida pikema reisi puhul ei tohiks mingil juhul unustada on telefonilaadija, fotokas, telefon, päikseprillid, päiksekreem, näopuhastusvahend, niisutav kreem, pintsetid ja mõistagi need retseptirohud, mida sa igapäevaselt tarbid.

Palju häid mälestusi
Ole check-in'is sõbralik! Nii lennujaama- kui hotellitöötaja töö on enamasti tänamatu. Kliendid kas ei tee neist välja või käivad nende juures ainult virisemas ja nõudmas. Sellevõrra suurem on nende rõõm, kui lähened sõbraliku naeratusega, oled meeldiv ja viisakas. Ei ole võimatu, et pagasi ülekaal jäetakse tänutäheks kahe silma vahele või saad lennukis parema istekoha või hotellis parema toa. Mõistagi, selle peale ei tasu välja minna.

Jäta oma puhkusegraafikusse ruumi plaanivälisteks tegevusteks. Kas või mõne uhke hoone juures pikemalt seismiseks, et selle suursugusust viimse krohvipuru tükini endasse ahmida. Liiga sekundipealt planeerimine imeb tegevustest kogu lõbu välja. Võta vabalt, lõõgastu! Söö kohvikutes kohalikke toite, loe mugavas lamamistoolis raamatut. Kas või üksainus päev puhkusest võiks kuuluda intensiivsele mitte-midagi-tegemisele.

Saada reisilt lähedastele postkaarte! Tänapäeval ei oota keegi oma postkasti muud kui arveid või reklaamrämpsu. Te ei kujuta ette, kui lahe oli trennist tulles postkastist leida isa pere Kreetalt saadetud kaarti, milleks oli väike plekist ohutusmärk: „WARNING! From zero to bitch in 3 seconds!“ Iga kord, kui nad seda minu juures näevad, tuleb neile enda reis meelde. Rääkimata sellest, et mul on nüüd kodus midagi, mis mind iga kord pealevaadates südamest naerma ajab.

Kindlasti õpi ära ka mõned kohalikud sõnad ja viisakusväljendid. Üllatavalt uhke tunne on nii osavalt võõramaa keeles tere öelda, et ettekandja sinuga kohe kui pärismaalasega suhtlema hakkab, nii et pead talle tema jutu lõpus naeratama „In english, please“.

Ära unusta, et pakkisid kaasa ka fotoka! Sellel riistapuul on funktsioon, mille pärast tasub seda alati enda läheduses hoida. Iial ei või teada, milliseid inimesi kohata võime ja millistesse kohtadesse satume!

/Merlyn Võsu/