Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas valida klaverit?

Kui mõlgutad mõtteid klaveri soetamisest, on kõige kindlam hankida see kompetentse maaletooja käest. Mida veel klaveriostu ja selle hooldamise puhul silmas pidada, saime teada Reval Pianolt, kes esindab Saksa, Itaalia, Austria ja Hiina klaveritootjaid. Lisaks tegeleb Reval Piano klaverite rentimise, hindamise, transpordi, häälestamise ja hoolduse ning restaureerimis- ning renoveerimistöödega.

Kui mõlgutad mõtteid klaveri soetamisest, on kõige kindlam hankida see kompetentse maaletooja käest. Mida veel klaveriostu ja selle hooldamise puhul silmas pidada, saime teada Reval Pianolt, kes esindab Saksa, Itaalia, Austria ja Hiina klaveritootjaid. Lisaks tegeleb Reval Piano klaverite rentimise, hindamise, transpordi, häälestamise ja hoolduse ning restaureerimis- ning renoveerimistöödega.


Kuidas valida?
Klaveriost on kahtlemata väljaminek, mille tegemises ei taha keegi kahetseda. Seepärast tasub eelistada tuntud tegijate kvaliteetset kaupa. Ebakvaliteetse klaveri pakkuja on  üldiselt kasutatud klaveri, eriti Nõukogude-aegse  või veel vanema klaveri pakkuja. Samuti tuleks olla tähelepanelik pakkujaga, kes kiidab ühte või teist konkreetset uute klaverite tootjat kasutades väljendeid „Saksa kvaliteet“ või „Saksa standard“.  Saksamaal käsitööna valmistatud klaverid on küll väga head, kuid nende hinnad algavad pianiinode puhul 10 000 eurost ja tiibklaverite puhul 20 000 eurost. Seega, kui keegi pakub „head ja odavat Euroopas valmistatud“ klaverit, siis võib enam-vähem kindel olla, et see on tegelikult valmistatud Aasia tootjate poolt.
Klaveritootmine on läinud Euroopast Aasiasse, nii nagu 1970-1980. aastatel juhtus elektroonika- ja autotööstuses.  See ei ole sugugi mitte halb trend.  Kuna maailmas on tootjaid väga palju ja erinevaid, siis nende seast parima valiku tegemine on kindlasti maaletooja kodutöö, mis nõuab aastaid reisimist, erinevate tootjate ja toodete tundmaõppimist ning pidevat enese täiendamist.


Palju maksab?
Rahaliselt peaks arvestama vähemalt  25 000- (pianiino) ja 85 000krooniste (tiibklaver) väljaminekutega. Selline hinnaklass võimaldab valida kolme viimistluse ( kõrgläike valge, must ja mahagon) vahel. Edasi muutuvad hinnad, kui soovitakse mõnda eriviimistlust, suuremat mudelit või eksklusiivsema tootja klaverit. Muide, Reval Piano poolt Eestis müüdud kalleima klaveri hind jääb siiani miljoni krooni piirist veidi allapoole.


Klaver – oluline disainielement
Klaver ei ole tänapäeval mitte ainult muusikainstrument, vaid on järjest enam muutumas trendikaks sisekujunduselemendiks. Kuna klaver on läbinud oma väliskuju disainis sarnaselt arhitektuuri ja mööbliga praktiliselt kõikide ajastute kunstivoolud (barokk, rokokoo, klassitsism, art deco jne), siis on võimalik leida sobiv klaver igasse interjööri – näiteks juugendstiilis mõisa, klassitsistlikku hotelli, ultra-moodsasse restorani või koju.


Soovid klaverit restaureerida või parandada?
Kõigepealt tuleks vahet teha klaveri remondil ja restaureerimisel. Esimesel juhul on tegemist kas uue või vana pilli mõne purunenud osa taastamise või asendamisega. Klaveri restaureerimine tähendab aga vana klaveri "uueks" tegemist igas mõttes, see tähendab, et klaverile antakse uus välimus ja sisu, püüdes maksimaalselt säilitada instrumendi autentsust. Näiteks originaalkõlalaua ning haamrikomplekti säilitamine annavad klaverile just temale ainuomase kõla. Seetõttu püütakse säilitada restaureerimisprotsessi käigus võimalikult palju originaaldetaile.
Parandus- ehk remondi-, taastamis- ja renoveerimistööd on pahatihti kulukamad kui soodsamad uued klaverid. Seetõttu on vana klaveri korda tegemise ajendiks tavaliselt mitte ratsionaalne majanduslik otsus, vaid vajadus taastada ajaloolise, perekondliku või miljööväärtusega instrument. Õnneks pole vana klaverit mitte alati vaja täielikult restaureerida. Kui klaverit on hästi hoitud, leitakse koos klaveri omanikuga sobiv lähenemine, kuidas seda renoveerida osaliselt, uuendadades vaid need osad, mis on kõige rohkem kulunud ning vajavad taastamist või väljavahetamist.


Kuidas hooldada?
 Koduses kasutuses ja tingimustes tuleks klaverile teha n-ö korraline hooldus kaks korda aastas. Nii on klaver hoitud sellises korras, nagu tootja seda ette on näinud. Kui jätta klaver pikaks ajaks hooletusse, muutub see tavaliselt hinnaklassi võrra kehvemaks.
Lisaks suureneb tõenäosus, et mõni klahv või pedaal enam ei toimi nagu vaja. Endise olukorra taastamine nõuab tavaliselt topeltkulutust ja ei ole reeglina ühe hoolduse käigus täielikult saavutatav.
 
Ei oska mängida? Klaver musitseerib sinu eest!
Sobiva klaveri leiab ka muusikasõber, kes näiteks ise klaverit mängida ei oska. Lisaks traditsioonilisele akustilisele klaverile on üha enam populaarsust võitmas isemängivad klaverid, millega saab elavat klaverimuusikat nautida igal ajal. Liikuvad klahvid ning loomulik, akustiline klaveriheli loovad meelierutava illusiooni nähtamatust pianistist, kes vastavalt soovile mängib mistahes muusikažanri. Digitaalsed süsteemid mängivad lisaks ise ka taustamuusikat, seega võib klaver tuua koju kätte kogu sümfooniaorkestri!

 

 

Mari-Liis Helvik, buduaar.ee