Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks eestlased ihkavad välismaale elama

Juba laulusõnad ütlevad, et "Eestlane olen ja eestlaseks jään" ning rõhutavad, et eestlane olla on uhke ja hää, kuid ometi läheb iga aasta aina rohkem ja rohkem eestlasi välismaale elama. Paljud neist unustavad ära oma emakeele ja ei tule enam kunagi Eestisse tagasi. Tekib küsimus, et miks lähevad eestlased välismaale?

Juba laulusõnad ütlevad, et "Eestlane olen ja eestlaseks jään" ning rõhutavad, et eestlane olla on uhke ja hää, kuid ometi läheb iga aasta aina rohkem ja rohkem eestlasi välismaale elama. Paljud neist unustavad ära oma emakeele ja ei tule enam kunagi Eestisse tagasi. Tekib küsimus, et miks lähevad eestlased välismaale?

Esimene põhjus on kindlasti töö, millega kaasneks ka suurem palk kui Eestis.
Paljud leiavad, et Eestis ei maksta töö eest väärilist palka ja et välismaal on töötegemiseks palju paremad. Ka meil tõusevad  pidevalt nii avaliku kui erasektori palgad, kuid ometi pole see piisav äraelamiseks. Riided, toit ja maksud lähevad aina kallimaks ja kallimaks. Soomes, Rootsis ja muudes Euroopa riikides teenid sama tööd tehes palju suuremat palka ja sissetulek vastab elukallidusele ehk siis inimesed suudavad oma palgast kenasti välja tulla.

Reelika(28, finantsnõunik pangandusosakonnas ) on elanud Inglismaal 4 aastat. Algul läks ta Inglismaale 3-eks kuuks puhkama ja tööle, kuid sinna ta jäigi. Eestisse ei plaani Reelika lähima 20-ne aasta jooksul tagasi minna ja elama ilmselt mitte kunagi. Kõige raskem on Reelika jaoks see, et sõbrannad, ema ja sugulased on Eestis. "Veel igatsen ma värske õhu, seenelkäimise ja vaikuse järele. Millest ma üldse puudust ei tunne, on rookimata ja lumised tänavad, liivatamata jalgrajad,  ebaviisakad klienditeenindajad,  korruptsioon, elektrikatkestused,  ülbed autojuhid, madalalaubalised tõusikud ja külmus. Kuid pool minu südamest jääb siiski igaveseks Eestisse," lausub ta. Välismaal elamise juures oli algul tema jaoks kõige raskem võõras keel ja võõrad kombed, kuid umbes aastaga elas Reelika kenasti sisse.   "Kõige suurem segadus oli moraalne, sest ei teadnud, kas ma jään siia või mitte. Esimesel kuuel kuul oli suur soov tagasi minna, aga mõistus jäi peale. Sellist hetke, et pakiks kohvrid ja läheks tagasi, ei olnudki. Elu läks iseenesest rööpasse ja elasin sisse."

Teine põhjus välismaale minekuks on õppimine. Noored tahavad aina rohkem ja rohkem elus saavutada ning välismaale õppima minek annab hea keelepraktika rääkimata kogemusest. Samuti on see hea algus iseseisva elu alustamiseks. Suur osa välismaal õppijatest leiab endale seal ka erialase töö ning nii ei tuldagi enam kodumaale tagasi.

Tarmo(23) on elanud Soomes pea 5 aastat. Soome läks ta esialgu õppima, siis leidis erialase töö ja nii ta läks. Eestisse plaanib ta kunagi vanemana tagasi minna, aga millal täpsemalt, seda Tarmo öelda ei oska.
"Soomes on hetkel kogu mu elu, Eestis aga pole mul midagi. Ei tööd, ei korterit, ei naist. Vanaduspõlve kavatsen siiski kodumaal veeta," sõnab Tarmo. Kõige raskem välismaal elamise juures on tema jaoks see, et lähedasemad sõbrad Eestis on. Samuti tunneb ta vahel puudust Eesti kartulisalatist ja valgest saiast. Kui küsin Tarmolt, et kas on midagi, mida ta Eestis üldse taga ei igatse, vastab ta:" Ma ei igatse taga Eesti elu. Soomes on minu arvates palju lihtsam hakkama saada ja seega oluliselt kergem elu, kui Eestis."

Kolmas põhjus Eestist äraminekuks on välismaalt mehe või naise leidmine. Lähed näiteks soojale maale puhkama, tutvud seal sümpaatse inimesega, armud ning varsti kolid tema juurde elama. Osad inimesed on ka sellised, kes ise otsivad endale armastust võõralt maalt, sest pole Eestist sobivat kaaslast leidnud.

Jaanika(25, hetkel kodune) elab Floridas. Kolis ta sinna 3 aastat tagasi ja seda mehe pärast. "Elasin enne Tartus. Töötasin väikefirmas klienditeenindajana ja olin oma eluga suhteliselt rahul, kuni mu ellu jalutas sisse Michael. Taipasin, et mu elus on olnud midagi väga olulist puudu ja see oli tema. Michael võttis mu põlvist nõrgaks ja iga päev temaga oli kui unenägu. Ta teadis kuidas mind kohelda. 3 kuud peale meie tutvumist kutsus ta mind enda juurde Floridasse. Ma ei mõelnud kaua ja siin ma nüüd olengi.  Oleme nüüdseks 2 aastat abielus olnud ja peatselt saame lapse. Kõige rohkem igatsen ma Eesti looduse, oma vanemate ja värske maaõhu järele. Millest ma üldse puudust ei tunne on eestlased ise. Minu jaoks on nad külm rahvas, kes on ainult iseenda kasu peal väljas. Eestisse tagasi ei tule ma ilmselt kunagi. Minu õnn on siin Floridas", räägib Jaanika.

Uurisin natuke ka, et kas eestlased välismaal kogunemisi korraldavad, kas kokku hoitakse voi mitte ja kas säilitatakse ka eestlust.
22-aastane Aimar lõi 24.jaanuaril 2007 Rate.ee-s klubi FinEst, kuhu on oodatud kõik Soomes elavad eestlased. Liikmeid on klubis hetkel 185, neist aktiivsemaid umbes 30-40%. "Lõin klubi eesmärgiga saada tutvusi  Soomes ja samas tahtsin ka näha, et kui palju on üldse aktiivsemaid eestlasi siinkandis!! Et siis selliseid, kes oleks huvitatud omasugustega suhtlemisest ja millegi korraldamisest”.
Eestluse säilitamise suhtes on klubist kindlasti väheke abi olnud. Selles mõttes, et paljud klubiliikmed on sellised, kes on elanud siin juba pikemat aega ja kellel võib-olla pole olnud just palju eestlastest tuttavaid Soomes. Nüüd on siis vähemalt mingi kanal, mille kaudu teiste Soomes elavate eestlastega suhelda ja võibolla isegi sõpru leida!" kirjutab Aimar. Juba on toimunud ka klubi esimene  koosviibimine, mida kõik kohalolijad kiidavad.

See, et eestlased lähevad välismaale elama, ei tähenda, et eestlane olla poleks uhke ja hea. Eestlased hoiavad kokku ka välismaal, sest nii väikest rahvast nagu meie oleme, lihtsalt peab hoidma. Olgem uhked selle üle, kes me oleme. Elagu me siis Eestis, Inglismaal või Soomes.

 

Anneli Allikas