Reklaam sulgub sekundi pärast

Mine metsa!

{:280630 width=135 height=101 align=right}Olid ajad, kus kõik „põgenesid” maalt linna. Linnas oli põnev ja rohkem tegevust. Nüüdseks on aga kätte jõudnud ajad, kus kõik tahavad hoopis linnast maale minna ning eriti populaarseks viibimispaigaks on saanud mets. Järgnevalt annamegi mõned nõuanded, mida oleks hea teada enne metsa minekut ning soovitame ka, mida võiks metsas ette võtta.

{:280620 width=120 height=90 align=right}Olid ajad, kus kõik „põgenesid” maalt linna. Linnas oli põnev ja rohkem tegevust. Nüüdseks on aga kätte jõudnud ajad, kus kõik tahavad hoopis linnast maale minna ning eriti populaarseks viibimispaigaks on saanud mets. Järgnevalt annamegi mõned nõuanded, mida oleks hea teada enne metsa minekut ning soovitame ka, mida võiks metsas ette võtta.

Mida võiks enne metsaminekut teada?
-Kindlasti tasuks uurida, et kas mets, kus viibid kuulub riigile või on eraomand.  Tähistamata eramaal, nagu ka riigimetsas, võib viibida päikesetõusust kuni loojanguni, kuid tasub arvestada sellega, et tähistatud eramaal ja erametsas võib viibida ainult omaniku loal. Kui ongi olemas omaniku luba metsas viibimiseks, peaks ometi vältima telkimist ja liikumist niitmata heinamaal või mõnes teises kohas, kus võid omanikule kahjusid tekitada. Viibimine elaniku aiamaal või taluões ei ole lubatav. Seda ka siis kui see on piirideta ja tähistamata.
- Kui soovid ööbida Sinu poolt valitud paigas riigimaal, pead taotlema loa kohalikust metskonnast. Lõket võib teha vaid sellisel juhul, kui lõkkekoht on metskonnaga kooskõlastatud. Mitte mingil juhul ei tohi tuld teha tuleohtlikel aladel, milleks on mets, kuluhein ja turbapinnas. Tuleohtlik aeg hakkab kevadel pärast lume sulamist ja lõpeb sügisel koos vihmaste ilmade saabumisega.
- Kui pead metsas pikniku, siis kindlasti peale seda tuleks sodi kokku korjata. Loodust reostada ning sellele kahju teha ei ole lihtsalt inimlik. Pealegi, tihtipeale on suured tulekahjud saanud alguse piknikupidajate lõhutud pudelite kildudest, mis koondavad päikesekiiri.
- Olles avastanud lindude pesitsusperioodil pesapaiga, ei tohi sellele läheneda. Tõmbu koheselt tagasi ja väldi linnupesa lähedalt uurimist. Liiga suur uudishimu võib osutuda ohtlikuks. Nimelt võivad linnud Sind rünnata, sest tajuvad Sinus ohtu nende pesale.
- Metsas viibides tasub arvestada puugiohuga. Puugid on ämblikulaadsed putukad ning nad levitavad ohtlikke nakkushaigusi - puukentsefaliiti ja puukborrelioosi. Kõige suurem puugioht on aprillist oktoobrini. Metsas viibides kontrolli ennast kindlasti iga kahe tunni tagant. Puuk otsib kehalt üles kõige õrnema nahaga kohad, milleks on: kõrvatagused, kubemepiirkond, kaenlaalused ja põlveõndlad. Olles avastanud kehale kinnistunud puugi, siis selle eemaldamiseks: kasuta peenikesi pintsette; haara puugist nii lähedalt kui saad ja keera ta vastupäeva ettevaatlikult välja; määri hammustust desinfitseeriva ainega. Kui puugi pea on jäänud naha sisse, siis tuleb pöörduda viivitamatult arsti poole. Sama kehtib ka palaviku, peavalu, uimasuse ja oksendamise kohta, sest need on puukentsefaliiti haigestumise tunnused.

Mida metsas ette võtta?
{:280596 width=120 height=160 align=left}- Kindlasti saab metsas niisama jalutada ja loodust nautida. Vaadata, kuidas loodus kevadel tärkab, kuulata linnulaulu ning hingata värsket metsaõhku.
- Metsas pikniku pidamine on aina enam ja enam populaarsust koguv. Mis võiks olla mõnusam roogadest, mis söödud puhtas õhus?
- Metsas saab sportida. Tihti on metsades olemas spetsiaalsed rajad, mida mööda saab segamatult sporti harrastada. Lisaks kaotatud kaloritele, annab metsas sportimine ka mõnusa reipa tunde.
- Kõige levinum tegevus, mida metsas harrastatakse, on marjade ja seente korjamine, mida siis talvel süüa saab. Omakorjatud marjad on alati kuidagi erilise ja hea maiguga. Kusjuures, kas Sa juba teadsid, et metsades on mustikad ja maasikad valmis? Miks mitte võtta ette väike marjalkäik ja nautida omatehtud toormoosi?
- Metsas saab harrastada põnevaid mänge. Üheks huvitavaks mänguks on geopeitus. Tegemist on mänguga, mille käigus peidetakse ära aardekast, antakse selle koordinaadid veebilehe kaudu teada ning igaüks, kellel kasutada ka kõige tavalisem GPS, võib aardekastijahile asuda. Kui aare leitud, võib selles sisalduvast midagi kaasa võtta ja samas peab enda poolt midagi asemele panema, teha märkus logiraamatusse ja jätta aare teistele leidmiseks. Kusjuures tegemist ei pruugi olla üldse väärtusliku esemega - põnevus peitud otsimises ja õige koha leidmises.

Loodame, et leidsid artiklist mõne vajaliku nõuande, mida Sa veel ei teadnud või siis toreda ettevõtmise, mida mõnel ilusal päeval järgi proovida. Mets on alati avatud ja oled sinna igati teretulnud, kuid pea meeles metsa hoida, siis hoiab see ka Sind.

Anneli Allikas
[email protected]