Reklaam sulgub sekundi pärast

Sportliku kõndimise rõõmud ja ohud

Kõndimine on üks märkamatu osa meie igapäevaelust. Samas võib seda universaalset liikumisviisi kasutada ka spordina. Keppidega või ilma, pikka maad aeglaselt jalutamine või kiiremas tempos treenimine – kõndimine on üks väheseid liigutamise viise, mis sobib kõigile. Kui oled valinud kõndimise oma treeningprogrammi ja sellega juba sõbraks saanud, on viimane asi, mida soovid, et selline lihtne liigutamisviis kehale probleeme tekitaks.

Kõndimine on üks märkamatu osa meie igapäevaelust. Samas võib seda universaalset liikumisviisi kasutada ka spordina. Keppidega või ilma, pikka maad aeglaselt jalutamine või kiiremas tempos treenimine – kõndimine on üks väheseid liigutamise viise, mis sobib kõigile. Kui oled valinud kõndimise oma treeningprogrammi ja sellega juba sõbraks saanud, on viimane asi, mida soovid, et selline lihtne liigutamisviis kehale probleeme tekitaks.

Kõndimine aitab leevendada stressi, alandada vererõhku ning vähendab ka südameinfarktiohtu. Lisaks koormab kõndimine ka piisavalt, et vähendada kehakaalu. Käimisel saadavat koormust võib võrrelda võimlemise ja lihtsamate pallimängudega. Käimisega soovitatakse tegeleda vähemalt kolm korda nädalas, korraga 30 minutit kuni üks tund. Käimine arendab kõiki lihaseid ühtlaselt, toetab rühti ning tugevdab seljalihaseid. Kõndijatel esineb reeglina vähem vigastusi kui jooksjatel. Samas ei ole ka kõndimise nautijad päris kaitstud.

Looduses või jõusaalis?
Värske õhk ja kaunis loodus - mida võiks veel tahta sporditegemise keskkonnalt? Kuid äkki eelistada hoopis spordiklubi ja jooksulinti? Spordiklubides olevatel kõndimise- ja jooksmismasinatel on teatavad eelised, mida väljas kõndimine alati ei paku. Saad täpselt kontrollida, kui kiiresti ja kui kaua tahad kõndida, saad luua ise mäeefekti nii tihti, kui soovid. Vähem tähtis ei ole ka see, et saad treenida ka hilisõhtul, kui väljas ei pruugi olla just kõige turvalisem üksi liikuda.
Kuid, kui on võimalus võtta ette jalutuskäik looduses, siis mis võiks olla veel mõnusam kui nautida ilusat ilma, kaunist loodust ja samal ajal saada ka tugev füüsiline koormus. 
Vältida tuleks käimist tiheda liiklusega tänavatel ja maanteedel, kus õhk on saastatud.

Hoia oma jalgu!
Kui oled avastanud kõndimise võlu ning praktiseerid seda teadlikult treeninguna, on kõige olulisem leida sobivad jalanõud. Spordipoest leiab ka spetsiaalseid kõndimiseks mõeldud jalanõusid, mis on kindlasti investeeringut väärt, et jalad peaksid vastu tunde. Õiged jalanõud aitavad vigastusi vältida. Kõrged kontsad soodustavad vigastuste teket.
Kõndimiskingad võivad kenad ja korras välja näha aastaid, aga kahjuks sisemine osa halveneb tunduvalt, kui läbitud on üle tuhande kilomeetri. Niisiis, kui kõnnid päevas 5 kilomeetrit või mitu korda nädalas 10km korraga, peaks uued jalanõud muretsema juba aasta möödudes.
Uuri regulaarselt, milliseks on kulunud sisetald ja ka tallaalune, sest see annab infot sinu keha kohta. Kui näed väga ebaühtlast kulumist, näiteks on väga kulunud ainult talla väliskülg, siis on ka suurem oht, et kurnad oma liigeseid. Venitamine enne treeningut vähendab vigatuste tekkeohtu. Ja loomulikult ära kasuta oma kõndimise jalanõusid muuks sportimiseks.

Aga kätele…
Kas oleks kasulik kanda kõndimise ajal käes lisaraskusi? Paljud meditsiini ja spordi tegelased on arutlenud selle üle, kas oleks kasulik kanda käes ka raskusi, et käedki koormusest ilma ei jääks. Usutakse, et paari hantlite või muu raskuse hoidmine käes teeb natuke rohkemgi kui kõõluste ja lihaste pingutamine õlgades, küünarnukis ja kätes. Ühest Harvardi ülikooli uuringust on aga selgunud, et kandes 2kg suurust raskust mõlemas käes ning kõndides 30 minutit, suureneb kulutatud kalorite hulk vaid 5%.

„Metspeatustest“
Ei ole vist midagi ärritavamat, kui vajadus wc-sse minna just keset treeningut. Tõsi, vahetult enne alustamist võiks tualetis ära käia. Siiski võib juhtuda ka nii, et hoolimata sellest, tekib siiski paari kilomeetri möödudes taas selleks vajadus. Selline probleem ilmneb enamasti siis, kui enne kõndima minekut on söödud raskesti seeditavat toitu või midagi, millele keha on tundlik. Teatavat ebamugavust võib tekitada ka näiteks müslide ja kuivatatud puuviljade söömine enne treeningut. Kui selline probleem eksisteerib, võiks vältida ka piimatooteid paar tundi enne kõndima minekut. 

Käimine on üks odavamaid ja lihtsamaid ning ehk kõige vähenõudlikumaid tervisespordialasid. Et inimorganismile on mõjusam mitmekülgne treening, siis tuleks lisaks käimisele harrastada ja teisi spordialasid ning tuua kõndimisega meeldivat vaheldust oma treeningprogrammi.

Allikad: woman24.com, Sport Kõigile, Terviseleht.

/Ave Lepik/