Reklaam sulgub sekundi pärast

Vanemuise teater katab muusikalikuningas Webberile juubelilaua

“Päris täpselt enam ei mäleta, millal ma esimest korda Andrew Lloyd Webberi muusikaga kokku puutusin,” lausub Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. Ilmselt juhtus see rohkem kui 10 aastat tagasi, kui sel ajal Vanemuise teatri valgustusalas töötanud Nõgene sattus nägema Webberi erakordsele muusikale loodud filme „Jesus Christ Superstar” ja „Evita”.

“Päris täpselt enam ei mäleta, millal ma esimest korda Andrew Lloyd Webberi muusikaga kokku puutusin,” lausub Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. Ilmselt juhtus see rohkem kui 10 aastat tagasi, kui sel ajal Vanemuise teatri valgustusalas töötanud Nõgene sattus nägema Webberi erakordsele muusikale loodud filme „Jesus Christ Superstar” ja „Evita”.

„Küllap ma kuulsin esimesena Madonna esituses laulu „Don’t Cry For Me Argentina”, mille meloodia oli ülivõimas ja sõnum veel võimsam,” lisas Nõgene, kes ühena vähestest eestlastest on ka isiklikult – ehkki mitteametlikult ja väga põgusalt – kohtunud muusikalikuninga endaga. Kümme aastat tagasi valitses Eestis aeg, kui tsiviliseeritud kombel polnud Webberi muusika siinsetele muusikalilavadele veel jõudnud. Sajandivahetuse paiku läkitati Tartust Vanemuise teatrist Londonisse Webberi autoriõigusi esindavasse firmasse Really Useful Group taotlus sooviga tuua lavale muusikal „Evita”. Tõsi, lootused Londonist jah-sõna kuulda olid üsnagi kasinad. „Teatris oldi juba unustatud, et selline taotlus sai üleüldse saadetud, kuni ühel päeval hakkas faks surisema ja sellest tuli välja „Evita” lavastamise lubatäht,” meenutab Nõgene, kes äsja oli edukalt maha saanud Siiri Sisaski autorikontsertide turnee korraldamisega Eesti teatrites. „Pakkusin toonasele teatrijuhile Jaak Villerile välja mõtte, et teeme ära ja tehtud see saigi.”

Tiit Ojasoo lavastatuna esietendus „Evita” kevadsuvel 2002 Tartu Raekoja platsil. Etendust sõitis Londonist vaatama ka Webberi paljude muusikalide libretist ja sõnade autor Tim Rice ning viis Eestist kaasa sõnumi: "Vanemuises teatakse, mis on kvaliteet, ning osatakse seda ka saavutada ja hoida." Edasi läks lavastamisõiguste saamisega juba lihtsamaks. Suvel 2004 tõi rootsi lavastaja Georg Malvius teatri kõrvale püstitatud suvelaval vaatajate ette Webberi ühe kuulsama teose „Jesus Christ Superstar”. Aasta hiljem seadis Dmitri Harchenko Vanemuises lavale mitte vähem kuulsa „Catsi". Webberi muusika on ohtralt lavaaega saanud Vanemuise muusikalikontsertidel „Memory”, samuti oli Tartu teater osaline kaks suve tagasi Tallinnas lauluväljakul toimunud „Andrew Lloyd Webberi Gala” korraldamisel. Olgu öeldud, et oma publikuarvult on Tallinnas toimunu siiani maailma suurim Webberi muusikale pühendatud galakontsert.

Kõike seda arvesse võttes pole imestada, et kui tänavu otsustati Londonis tähistada Webberi 60. sünnipäeva võimsa Euroopa-turneega „The Music of Andrew Lloyd Webber”, siis Eesti juubelikontsertide korraldamise osas pöörduti just Vanemuise teatri poole. 18. oktoobril on Tallinnas Saku Suurhallis kaks kontserti, kus kõlavad Webberi muusikalide kaunimad palad. Solistidena astuvad lavale Webberi-muusikalide Londoni-lavastustest tuntud Rachel Barrell, Jacqui Scott, Tim Rogers ja Simon Bowman. Külalissolistidena teevad Talllinna-kontsertidel kaasa eesti poptähed Gerli Padar ja Maarja-Liis Ilus. Kuueliikmeline popkoor sõidab kohale Londonist, nagu ka Tallinnas Vanemuise sümfooniaorkestrit dirigeeriv Nick Davies. Pärast Tallinna saavad novembrikuus Webberi juubelikontsertidest osa ka Eesti mitme naabermaa suuremate linnade – Stockholmi, Helsingi, Vilniuse, Göteborgi, Malmö – muusikalipublik.

Andrew Lloyd Webberi juubelikontserdid toimuvad laupäeval, 18. oktoobril kell 14 ja 20 Tallinnas Saku Suurhallis.

 

Toimetas Leemet Prits

Buduaar.ee Tegevtoimetaja