Suhe ei arene kuskile? Villu Parvet annab nõu

Väga paljud naised on tundnud, et „suhe lihtsalt ei arene kuskile“. Kuigi naine on mehega „koos“, ei soovi mees eriti agaralt tulevikust rääkida. Samas tahab naine väga muuta suhet tõsisemaks. Usun, et mõistad taolist olukorda. Kui selle loo läbi loed, saad valemi suhte järgmisele tasemele viimiseks, mis toimib praktiliselt alati.

Väga paljud naised on tundnud, et „suhe lihtsalt ei arene kuskile“. Kuigi naine on mehega „koos“, ei soovi mees eriti agaralt tulevikust rääkida. Samas tahab naine väga muuta suhet tõsisemaks. Usun, et mõistad taolist olukorda. Kui selle loo läbi loed, saad valemi suhte järgmisele tasemele viimiseks, mis toimib praktiliselt alati.

Meest mõjutavad jõud. Nii nagu iga inimest, mõjutavad ka sinu meest peamiselt kaks jõudu: soov kogeda mõnusat ja positiivset ning soov vältida valusat ja negatiivset. Just nendel põhjustel langetab inimene valdava osa oma otsustest elust. Ütlen ka väga otse: mees ei vii tavaliselt suhet järgmisele tasemele sellepärast, et see tooks talle kaasa tohutu naudingu ja mõnu, valdavalt teeb ta seda ikkagi valu vältimiseks.

Meeste mõtlemine. Meestena ei hakka me reeglina probleemiga tegelema enne, kui see on vältimatu. See tähendab, et suhte arendamise peale me ei hakkagi vabatahtlikult mõtlema. Tegeleme sellega alles siis, kui näeme, et asjad ei saa sellisel kujul enam jätkuda ning meid on sunnitud tõsiselt järele mõtlema. Enne seda on meil mustmiljon „tegelikku probleemi“, mille peale oma aega ja energiat kulutada.

Ebaloogiline järjekord. Kuigi tavamõistes oleks loogiline ahel järgmine:  armumine – kihlus – kokku kolimine – abielu – laste saamine, ei tunnista mehe aju paraku seda süsteemi. Meie jaoks on võimalikud kõik erinevad sündmuste ahelad ning väga suures osas sõltub järjekord sellest, „kuidas asjad kujunevad“. Siin tuledki mängu sina. Sul on tegelikult äärmiselt suur mõju sellele, kuidas kõik läheb.

Kui ootad, midagi head ei juhtu. Võin kindlalt väita, et kui sa lihtsalt vaikselt ootad ja loodad, siis väga palju head ei juhtu. Kui tajume, et sul pole otseselt kellegi juurde minna ning sa meid armastad, on asjad meie jaoks piisavalt hästi. Oma sõnades võime nõustuda vajadusega suhet arendada, kuid lubadused ei tähenda paraku alati tegusid. Nagu ütlesin – järgmine tase suhtes ei eruta meid väga.

Liikumapanev jõud: kaotuse hirm. Kõige olulisemaks jõuks, mille tulemusena suhte arendamisega aktiivselt tegelema hakkame, on hirm sinust ilma jääda. See muutub tõeliseks motiveerijaks siis, kui mees näeb, et sa ka „päriselt“ ei pruugi olla enam “tema naine“ ja temaga „koos“. Kartus üksi jääda kombineerituna hirmumõtetega sellest, et sina oled koos teise mehega, ongi ainus peamine meeste põhjus suhte arendamiseks.

See on sinu otsus. Sina ei saa kontrollida seda, kuidas on mehe aju ehitatud ning otseselt ohjata meie otsuseid ja tegusid. Samas saad sa enda käitumise muutmise läbi mõjutada suuresti meie valikuid. Ära küsi „Kaua mehel läheb?“, vaid pigem „Kaua mina jõuan veel oodata?“. Kui sa ei väärtusta oma aega igas päevas, siis ei väärtusta sa ka oma elu ja iseennast. Juhul kui tahad tõesti suhet järgmisele tasemele viia, tuleb sul tegutseda. 

Keera uks lukust lahti. Esmalt tuleb sul muuta oma hoiakut. Kui oled klammerdunud ning hoiad igal juhul mehest kinni, ükskõik kui halvasti ta käitub, ei ole võimalik sind aidata. Juhul kui usud mehe kõiki vabandusi ning ei tunnista, et võib-olla ta tõesti pole sinusse väga kiindunud või koguni kasutab sind ära, oledki valinud kurva kannatajatee. Ava oma silmad ja keera uks lukust lahti. See tähendab – ei tohi välistada lahkuminekut.

Selge strateegia. Kõigepealt on sul vaja selgeid kokkuleppeid iseendaga. See tähendab, et otsustad ära, kui kaua sa talud säärast olukorda. Kui mees ei ole suhte arengu osas midagi ette võtnud, on põhjusi reeglina kaks: ta ei ole sinust tegelikult väga huvitatud või tal pole lihtsalt olnud piisavat vajadust sellega tegeleda. Kui tegutsed sirgjooneliselt, siis selgub see päris kiiresti. Kõige olulisem on, et endale antud lubadustest kinni peaksid.

Räägi oma murest. Lepi jutu aeg eelnevalt kokku (siis tajume selle olulisust), istuta meid segajateta kohta maha ja seejärel räägi oma mure ära. Ütle, et sa ei näe võimalust sellisel kujul suhte jätkamiseks ja põhjenda seda. Kirjelda, kuidas võiks suhe toimida ja mis samme peaksime selleks astuma. Samuti ütle selgesti, mis ajaks soovid meie otsust teada. See ei tohi olla ähvardus, vaid siira mure väljendus samas paadis olevalt partnerilt.

Lahkumine. Osadele meestele jõuab kaotuse valu kohale juba siis, kui nad kõik oma peas „läbi mängivad“. Nad nõustuvad astuma samme suhte arendamiseks enne tähtaja saabumist. Teistele on aga vaja näidata, et vastutad oma sõnade eest. Seega teegi täpselt nagu lubasid. Paki oma asjad ja mine mehe juurest mõneks ajaks eemale. See on ainus võimalus kaotusvalu tajumiseks. Möönduste tegemine on ebaõnnestumine.

Eemalolek. Sinust eemal viibides tajub mees olukorra tõsidust ning langetab põhimõttelise otsuse kiiresti. Reeglina on kõik selge esimeste nädalate jooksul, väga harva kulub üle kuu. Kui mees sinust tegelikult hoolib, siis on ta valmis muutma suhte palju tõsisemaks ning astuma järgmise olulise sammu. Kui ta aga seda ei tee, siis ära kuula ta vabandusi – ta ei taha sind lihtsalt piisavalt palju.

Tagasitulek. Elu näitab, et mees tajub reeglina selgesti ohtu sinust ilma jääda ning astub vajalikud sammud. Siis tuleb sul loomulikult tagasi tulla ning jätkata suhet teistel alustel. Kui tal aga huvi puudub, siis oled lõppastmes kokku hoidnud väga palju aega ja energiat. Pole mõtet oma elu raisata. Vaatamata ajutisele valule oled vähemalt elu plaanis säästnud ennast suurematest kannatustest.

Piiratuse jõud. Samamoodi võid otsuse langetamise siduda ka mingi sündmusega, mis toimub kindlaks määratud ajal. Näiteks sõidad teatud kuupäeval ära välismaale tööle, kui mees pole omapoolset sammu astunud. Piiratus on tihti just see vajalik lisatõuge, mis sunnib meid tegelikkusele otsa vaatama ja otsuseid langetama. Me pole otsustamises tavaliselt väga tugevad ning hea meelega lükkaksime selle vabanduste saatel edasi.

Oleme arad. Me ei tunnista meestena vahel aastaid, et me sind ei armasta. Säärase vaikimise (ja kaudse ning otsese valetamise) põhjused seonduvad meie sisemise ebakindlusega, mugavusega, sinu ärakasutamisega parema puudumisel jne. Eks seetõttu oleme vahel tuntud ka SMS-mahajätmiste või lihtsalt salapäraste kadumiste poolest, kui endale naise leiame, kelle vastu ka tegelikult tunded tekivad.

Hr Õige. See kõik on väga hea, kui mees on sinu jaoks õige. Kuna säärane mehhaanika toimib psühholoogiliselt päris lollikindlalt, suudad selle ellu viia ka Hr Vale puhul. Seega on kõige eelduseks siiski see, et oled oma armastuses mehe vastu täielikult kindel. Paraku siin teised garantiisid anda ei saa. Seega kõigepealt vaatagi enda sisse ja mõtle rahulikult, kas tema on see üks ja õige tulevane abikaasa ning sinu laste isa.

Pidev piiratus. Ükski suhe ei toimi pikaajaliselt edukalt läbi klammerdumise. On väga hea, kui sa pole ka õnnelikus suhtes mehele igal hetkel kättesaadav ning sul on oma töö, huvid ja eesmärgid ehk kokkuvõttes oma elu. Piiratus tõstab väärtust ja lõpuks on selle kasutamine vajalik mõlemale osapoolele, et suhte tasakaal pikemal perioodil säiliks. Ära karda seda kasutada!

Kinnitan, et mehed, kes on eelneva läbi teinud ja praegu naisega koos, ei vihka oma naist, vaid pigem armastavad teda tunduvalt rohkem. Nende mõistus on heas mõttes „koju tulnud“. Tasub aru saada, et naised ja mehed on erinevad ning vahel on vaja mehe aitamiseks teda heas mõttes „psühholoogiliselt nügida“.

 

Buduaarile Villult