Reklaam sulgub sekundi pärast

UUS KASULIK TREND: nuti-detox

Kuigi viimane suur trend - smuutid, mahlad ja tee segud, mis lubaduste kohaselt aitavad kiiresti enesetunnet parandada, taastada sinu loomuliku energia ning puhastada organismi jääkainetest on jätkuvalt kuum sõna  siis järjest enam kirjutatakse internetis nutidetoxist ja sellega kaasnevatest hüvedest.

Kuigi viimane suur trend, smuutid, mahlad ja teesegud, mis lubaduste kohaselt aitavad kiiresti enesetunnet parandada, taastada sinu loomuliku energia ning puhastada organismi jääkainetest, on jätkuvalt kuum sõna, siis järjest enam kirjutatakse internetis nuti-detox'ist ja sellega kaasnevatest hüvedest.

Selle aasta juunis Androidi kasutajatest moodustatud grupiga tehtud uurimuskatsete tulemused tõid välja, et keskmiselt haarame me oma telefoni järele 76 korda päevas ja veedame ekraani vaadates keskmiselt 145 minutit.

Kui veidi oma telefonikasutust analüüsida, pean ma tõdema, et minu sooritus langeb suure tõenäosusega “kõvasti üle keskmise” kategooriasse. Sellest tulenevalt otsustasin nuti-detox'i ka ise järele proovida. Mina võtsin kasutusele internetis enim levinud detox-plaani ja jälgisin soovitusi rangelt seitse päeva järjest.

Millised olid tulemused? Alustuseks on mu Facebooki feed'is palju vähem rämpsu. Üllatavalt palju on aja jooksul kogunenud sinna inimesi, keda ma ilmselt tänaval äragi ei tunneks, rääkimata teretamisest. Kuigi Facebooki kontaktide kustutamine on tüütu, on tulemus seda väärt. Samuti on huvitav läbi käia nimekiri inimestest ja meenutada, kust me üksteist teame ja millal viimati nägime. Samuti sai esimese päeva challenge'i abil telefoni ruumi juurde.

Vaieldamatult kõige raskem osa nädalast oli ilma telefonita ärkamine. Uudised-Facebook-Instagram on kujunenud igahommikuseks ärkamisrituaaliks, ilma milleta uni kuidagi ära minna ei taha. Mulle olid abiks lambi põlemaklõpsamine ja venitusharjutused. Kui tavaliselt kipub aega nappima just seetõttu, et unustan ennast voodisse sotsiaalmeediat scrollima, siis sel hommikul jäi mul aega üle, et endale hommikusöögiks smuuti kokku segada. Peale seda tundus telefoni ka ööseks teise tuppa jätmine juba palju kergem. Hommikul olin kraps püsti, et joosta üle kodu kriiskavat äratuskella vaigistama. Uni oli kadunud sekundiga!

Oluline proovikivi oli ka laupäev ilma sotsiaalmeediata. Üle pika aja võtsin kätte ja helistasin sõbrannale, et uurida, mis õhtul plaanis. Viimasel ajal on helistamine märkamatult jäänud üha harvemaks. Asjad saavad tavaliselt messenger'i kaudu aetud ja vajadust numbri valimiseks ei tekigi. Võib isegi öelda, et see on muutunud ebamugavaks ja paljudele isegi ärevust tekitavaks olukorraks. Suhtlus inimeste vahel on muutumas üksteisest kaugenevaks, hoolimata sellest, et vahendeid ühenduse hoidmiseks on tulnud juurde.

Kokkuvõtvalt võin öelda, et nädalane nuti-detox pani mind märkama uusi külgi oma telefoni kasutamise juures ja mõtlema selle mõjudele. Edaspidi plaanin kuuri korrata ja seda ka veidi täiustada. Üks variant on kuuri läbi viia näiteks koos sõpradega, aga miks mitte ka kallima või mõne pereliikmega? Tähelepanelikumal jälgimisel võib selguda, et nutihullus ei ole jätnud puutumata neist kedagi. On ju kätte jõudmas pühadehooaeg ja ekraanide asemel üksteisele veidi rohkem tähelepanu pöörata oleks igati mõislik.

Kertu Laadoga,
Tallinna Ülikooli kommunikatsioonieriala magistrant