KRISTEL AASLAID ja tema nõrkus pärisraamatute vastu

Meisi Volt

„Ühel hetkel panin tähele, et ma ei tule kunagi raamatupoest välja nii, et mul raamatut kaenlas poleks,” kostab laulja Kristel Aaslaid. Kuigi tema suureks nõrkuseks on raamatuid soetada ja koguda, jagub tal head nõu ka neile, kel raamatud koju seisma kipuvad jääma.

Kui suur on sinu raamatukogu?

Minu kogu ei ole üüratult suur. Arvan, et Mattiasega (Kristeli elukaaslane Mattias Naan – toim) kahe peale on meil kodus raamatuid kusagil 150 ringis.

Millal ja kuidas avastasid, et sinu nõrkuseks on raamatute soetamine?

Ühel hetkel panin lihtsalt tähele, et ma ei tule kunagi raamatupoest nii välja, et mul raamatut kaenlas poleks. Mulle on juba ammust ajast meeldinud raamatupoes ringi tuulata – saan sealt mingi rahu ja energiat, mis mulle väga-väga meeldib. Ilmselt sellest pikast niisama tuulamisest hakkasid osad raamatud mul kuidagi sabast kinni ja tulid koju kaasa…

 

Ma ei löö ühegi raamatupoe ees risti ette!

 

Kust sa omale raamatuid hangid? Millised on su lemmikpoed või ostukohad?

Ma ei löö ühegi raamatupoe ees risti ette! Tallinnas Pärnu maanteel asuv Rahva Raamat on imearmas pood. Apollo raamatupoed jäävad ka heas mõttes alati jalgu. Lennujaamades olevad raamatupoed on head aja parajaks tegemise kohad. Raamatukoi on väga põnev pood. Kui poes on raamatud, siis mulle juba meeldib!

Mida sa raamatu ostmisel kõige esimesena vaatad? Mis on kõige tähtsam?

Vaatan, kas raamatu sünopsist lugedes tekib mul huvi selle sisu vastu. Loen palju ka teiste soovitatud raamatuid. Kui keegi, kellega mul on sarnased huvid arvab, et raamat on hea, annan sellele kindlasti võimaluse ka mulle muljet avaldada.

Millise žanriga raamatud sind enim köidavad?

Eriliselt tõmbavad mind tegelikult luulekogud ja veidi ajaloohõngulisemad raamatud. Muidugi ka ilukirjandus – lugemiseks parimad raamatud sisaldavad veidike maagiat ja romanssi.

Foto: Erakogu

Kas raamatu välimus on ka sinu jaoks tähtis?

Veidi ikka, aga üldiselt valin raamatuid ikka sisu järgi. Kuigi pean tunnistama, et TikTok suutis ka teisel korral mind panna raamatut ostma – ja seda puhtalt välimuse järgi. Ootasin raamatut lausa kolm kuud! Megailus. Nimeks The Octunnumi ja tegelikult tundub tagasiside põhjal päris põnev – sarnaselt Tolkienile on autor loonud täiesti uue maailma, et oma raamatu lugu rääkida.

Kuidas sa oma raamatuid hoiustad ja organiseerid?

Põnevamad raamatud on mul elutoas. . Tegin neile sinna oma väikese pesa – seal hoian neid, mida tunnen, et pean kindlasti lugema. Vanemad raamatud on magamistoas, oodates tehniliselt seda hetke, et saaksid elutuppa kolida. Seal on ka juba loetud teosed. Selline põnev ringliiklus erinevate tubade vahel.

Jaga ka mõni lõbus lugu, mis sul on raamatutega seoses juhtunud.

Mind oli paar nädalat järjest täiesti tühja koha pealt kummitanud „Väike maja preerias” tunnuslaul. Ma ei olnud seda aastaid kusagilt kuulnud, aga lihtsalt kummitas. Ja siis jalutasin Raamatukoi raamatupoest mööda ning sealt vaatas vastu „Väike Maja Preerias” raamat. Korra oli veider tunne. Ma ei teagi, miks ma universumilt saadud vihjest tookord aru ei saanud ja seda raamatut ära ei ostnud. Jäi sinna aknale. Tegelikult oli see võib-olla lihtsalt maailma kõige lambim kokkusattumus, aga jäi mulle kuidagi eriliselt meelde.

Foto: Erakogu

Kuidas suhtud digitaalajastu tulekusse? Kas eelistad ise alati paberit digile? Mis sa arvad, kas paber sureb tulevikus välja?

Arvan, et see on möödapääsmatu tulek, kuid isiklikult eelistan pärisraamatuid. Esiteks meeldib mulle paberraamatu lõhn ja teiseks olen harjunud raamatut lugema lehe kaupa, manuaalselt lehte keerates. Seda ei vaheta millegi vastu. Loodan, et paber ei sure tulevikus välja – taaskasutatud paberi abil oleks ka põnts loodusele väiksem.

Mida soovitad ette võtta seisma jäänud raamatutega?

Kui seisma jäänud raamatud sulle enam rõõmu ei too, anna need edasi kellegi järgmisele, kes neist rõõmu tunneb!

Soovita Buduaari lugejatele mõningaid raamatuid, mis on sind enim inspireerinud.

Läbi aastate on mu lemmikraamat olnud Anthony Kiedis, Red Hot Chili Peppersi laulja biograafia„Scar Tissue”. Megalahedalt kirjutatud ja põnev lugemine. Viimane raamat, mida lugesin oli „ The Invisible Life Of Addie Larue”, mille ostsin tänu TikToki soovitustele. Seda vist pole veel eesti keelde tõlgitud. Tegemist on eelmise aasta raamatuga, mis on hästi armas ja tore.