See on imeline, mida muusika inimesega teeb

See on imeline, mida muusika inimesega teeb

Muusika on vaieldamatult üheks võimsaimaks suhtlemisvormiks, sõnadega ei ole võimalik kirjeldada, millist efekti ja mõjuvõimu võib  õige muusika  konkreetse indiviidi üle omada.

Muusika on vaieldamatult üheks võimsaimaks suhtlemisvormiks, sõnadega ei ole võimalik kirjeldada, millist efekti ja mõjuvõimu võib õige muusika konkreetse indiviidi üle omada.

Ilmselt oleme kõik kogenud, kuidas mõni laul võib meie meeleolu tõsta, ent teine hoopiski ärevaks või närviliseks muuta. Suuremat tähelepanu väärib üksnes positiivset funktsiooni omav muusika, kuna sel on võime mõjutada meie enesetunnet paremuse suunas, üksainus pala võib tõsta motivatsiooni, maandada pinget või leevendada üksindustunnet. Kuidas on võimalik, et see müstiline kunstivorm suudab nii võimsalt meie mõtteid, tundeid ja vaimset seisundit muuta? 

Muusika mõjutab meid vaimsel, kuid ka füsioloogilisel tasandil, seetõttu avaneb meil võimalus muusika kaudu tõsta oma tervislikku olukorda ning suunata ja valida ka tundeid. Muusika kuulamine enne ja peale operatsioone ning operatsiooni ajal pidavat parandama lihaste vastupidavust ning tasakaalustama patsiendi üleüldist enesetunnet. Ühe konkreetse uuringu tulemused kinnitavad, et patsiendid, kelle operatsiooni vältel mängis muusika, kogesid oluliselt vähem operatsioonijärgset valu ja ärevust. USAs läbi viidud uuringus osalenud arstid leiavad, et muusika on turvaline ja säästlik moodus heaolu tõstmiseks, mis võiks olla ka meditsiinilises aspektis kõikidele võimaldatav. 

Analoogselt meditatsiooni om‘ile tekitab ka laulmine inimeses üleva tunde, mille vältel vabanevad kehas endorfiinid ja oksütsotsiin – hormoon, mis leevendab ärevust ja stressi. Katsed kinnitavad, et lauljate stressihormooni (kortisooli) tase on võrreldes teiste inimestega madalam. Tervislikel eesmärkidel laulmine ei nõua peaproovi või suurt annet. Muusika on midagi enamat kui üksnes meelelahutus ja äri. Võiks öelda, et see kaunis kunstivorm on ellujäämiseks lausa vajalik.  

 

Allikas: timewheel.net