Reklaam sulgub sekundi pärast

Naerujooga – naera end õnnelikuks

Ülemaailmne naerujooga ehk Hasya-jooga liikumine sai alguse Indiast 1995. aastal, kui Mumbai arst Madan Kataria avastas regulaarse naeru positiivse mõju inimeste vaimsele ja kehalisele tervisele. Kuid mis see naerujooga täpsemalt on?

Ülemaailmne naerujooga ehk Hasya-jooga liikumine sai alguse Indiast 1995. aastal, kui Mumbai arst Madan Kataria avastas regulaarse naeru positiivse mõju inimeste vaimsele ja kehalisele tervisele. Kuid mis see naerujooga täpsemalt on?

Naerujooga uus ja omapärane idee on see, et igaüks meist oskab naerda tahtlikult, ilma põhjuseta. Kerge ja ohutu treening ei ole seotud naljade, huumori ja komöödiaga. Algul teed harjutusi ja teeskled naeru, hoiad kaaslasega silmkontakti, oled lapselikult mänguline ning varsti muutub naer tõeliseks ja nakatavaks naeruks, ha ha haaa.

Hingamine on elu alus.

Jooga rõhutab, et hea tervise saladus on pikem hingamine. Üks põhjus, miks me jääme haigeks, on hapniku puudus meie keha rakkudes, mis tekib sellepärast, et me ei hinga õigesti. Stressi ja negatiivse meeleolu tulemusena muutub meie hingamine pindmiseks ja ebaregulaarseks. On tõestatud, et kui me teadlikult hingamisrütmi aeglustame ja hingame sügavamalt, kasutades oma  diafragmat, kogeme rahulikku meelt ja keha saab lõdvestuda.
Naer ja jooga hingamisharjutused ergutavadki vahelihase ehk diafragma ja kõhulihaste liikumist. See aitab aktiveerida parasümpaatilist närvisüsteemi, millega kaasneb lõõgastus- ja rahuseisund. Südame töö aeglustub.
Kokkutõmbunud ja pinges diafragma takistab nii hingamist, naermist kui ka söömist. 
Õpi sügavalt kõhu kaudu hingama - see lõdvestab keha ja rahustab meele.

Naerujooga treening on neljaastmeline:
1. rütmiline plaksutamine  HO-HO-HA-HA-HA koos tantsuliigutustega tõstab energiataset ja grupi sünergiat.
2. sügavad hingamisharjutused aitavad puhastada kopse. Samal ajal toob see füüsilise ja vaimse lõõgastumise. 
3. lapselik mängulisus, Naerujooga üks eesmärk on arendada lapselik mängulisus, mis aitab meil naerda ilma põhjuseta.
4. naeruharjutused

Naerumeditatsioon ja lõõgastumine

Peale naerujooga harjutusi mõnikord tehakse naerumeditatsiooni. See on spontaanne ja sügavam kogemus kui  läbi naerujooga harjutuste saadud kogemus. Naer on võimas dünaamiline energia, mis võib voolata vabalt nagu vesi purskkaevust. 
Pärast naerumeditatsiooni võib meie energiatase olla liiga kõrge. Grupi juhendaja vähendab seda taset, tehes teadlikult juhendatud lõdvestumise, mida kutsutakse „JOOGA NIDRA” või joogauni. See toob kaasa keha täieliku lõdvestumise.

Naer on parim ravim 
Naerujooga on kõige tervislikum, kergem, lihtsam ja ökonoomsem  treening hea tervise saavutamiseks. Regulaarne naerujooga praktiseerimine suurendab hapnikuvarustust kehas ning tugevdab immuunsüsteemi, mille ülesanne on ära hoida nakkused, allergiad ja isegi vähkkasvajad. 
Naerujooga ergutab ja parandab ainevahetust ja vähendab meie füüsilist, vaimset ja emotsionaalset stressi, luues lühikese ajaga emotsionaalse tasakaalu, heaolu ja rõõmu. 
Naer paneb vappuma rindkere ja kõhu, tehes „sisemise sörkjooksu”, mis masseerib ja suurendab verevarustust seedeelundites ja lümfisüsteemis, puhastades keha ja organeid jääkainetest. 
Naeru mõjul eritub hormoon endorfiin, mille toime on võrreldav morfiini omaga, kuid ületab viimast mitukümmend korda. Endorfiin ergutab organismi hormonaalset regulatsiooni ning toimib ühtlasi soodsalt mälule, seksuaaltalitlusele ja õppimisele. Samal ajal on endorfiinil ka valu vaigistav ja immuunsust tugevdav toime. 
Naeruharjutused eemaldavad kopsudest seiskunud õhu ja täidavad need värske õhuga, tuues seeläbi rohkem hapnikku vereringesse. See parandab tervist ning hoiab meid rõõmsate ja energilistena. 
Naer annab ka suurepärase treeningu südamele, alandab vererõhku ja parandab aju verevarustust. 
Mis eriti tähtis, naer kõrvaldab kroonilised lihaspinged. 
Naer lõhub meie meele jäikuse, vabastab meid dogmadest ja sisemistest takistustest, sunnib vaatama asjadele otsekui uue pilguga. 
Naer kasvatab enesekindlust, mis paneb meid tundma mõnusalt igas situatsioonis. Oleme rohkem avatud ja see loob turvatunde, parandab suhtlemist ja seob meeskonda. 
Ainult 15-20 minutit naerujoogat paneb sind tundma rõõmsana ja positiivsena kogu päeva.

Fakte naerust: 

* Naer tugevdab immuunsüsteemi ja aitab olla tervem. 

* Naer alandab stressitaset

* Naer teeb naha ilusamaks.

* Naer aitab vormis püsida. Üks minut naeru võrdub 10-minutilise harjutamisega trenažööril või 15-minutilise jalgrattasõiduga. Kui aga naerda kogu südamest tund aega, põletatakse ära 500 kalorit, sama palju kaloreid saab põletada tunniajalise kiire jooksuga.
* Naer tugevdab suhteid.
* Naer on rahvusvaheline keel - seda mõistab igaüks.
Allikas: teraapia.ee; kasearu.ee, 


Triin Tisler